Główne menu

Herbata niebieska – brzmi zaskakująco? I tak wygląda

Czy wyobrażasz sobie niebieską herbatę? Tak, niebieską. Okazuje się, że herbata niebieska jest coraz popularniejsza. Przekonuje nie tylko jej egzotyczny kolor, ale nade wszystko ciekawy smak. Co równie istotne w doskonały sposób wpływa na zdrowie i poprawia nastrój. Od dawna jest znana medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej medycynie ludowej.

herbata niebieska

Z czego powstaje herbata niebieska?

Herbata niebieska (Butterfly Pea Tea) powstaje z rośliny, która przysporzyła badaczom wielu problemów, nade wszystkim z jej określeniem i nazwaniem. Pochodzi najprawdopodobniej od łacińskiej Flos clitoridis ternatensibus, Clitoria Ternatea. Od dawna znana jest w Tajlandii, Indiach i Chinach.

Klitoria ternateńska, bo o niej mowa, to roślina pnąca się z rodzaju bobowatych występująca dziko w sferze tropikalnej i subtropikalnej. Uprawia się ją także jako roślina ozdobna. Wszystko z uwagi na jej charakterystyczne niebieskie kwiaty, które odpowiadają za piękne zabarwienie. Powstający z niej napar, choć nazywany jest herbatą, nie ma z nią nic wspólnego. Nie ma bowiem żadnego powiązania z herbatami innych odmian.

Klitoria ternateńska nazywana jest również kwiatem pik, grochowym kwiatem motylim, skrzydłami azjatyckiego gołąbka. Z uwagi na to, że pięknie barwi, stosowana jest do drinków, ciast, deserów, by uzyskać pożądane walory dekoracyjne.

Jak smakuje herbata niebieska?

Herbatę niebieską warto serwować w szklance, by obserwować jej ciekawy niebieski kolor, czasami lekko zielonkawy. Odcienie mogą być różne:

  • kobaltowy,
  • po dodaniu odrobiny cytryny amarantowy,
  • można też uzyskać barwę fioletową.

Jednak barwa to nie wszystko. Jak smakuje niebieska herbata? Wiele osób jej smak porównuje do herbat zielonych. Jest on naturalny, niektórzy wskazują, że ziemny, inni, że drzewny. Mawia się, że niebieska herbata smakuje bardziej jak herbata czerwona, z wyraźnymi ziołowymi nutami. Niektórzy jej smak porównują do herbaty z pokrzywy. Jak jest naprawdę? Warto sprawdzić i wyrobić sobie własną opinię.

Niezwykłe właściwości niebieskiej herbaty

Niebieska herbata ma niezwykłe właściwości prozdrowotne, o których mało kto myśli, decydując się na egzotycznie wyglądający napój. Tymczasem wykazano, że niebieska herbata działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwgorączkowo,
  • przeciwbólowo,
  • antygrzybiczo,
  • a nawet antynowotworowe,
  • wzmacniająco,
  • wspierająco pracę mózgu i układu nerwowego.,
  • poprawia nastrój (działa przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, uspokajająco),
  • walczy z bezsennością i chronicznym zmęczeniem,
  • wzmacnia odporność,
  • poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci,
  • uważa się także, że wzmacnia płodność u kobiet i u mężczyzn.

Jak to możliwe? Oczywiście dzięki składnikom, które zawiera. Niebieska herbata ma odpowiadające za niebieski kolor antocyjany, działające antyoksydacyjnie flawonoidy, laktony o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, tarpenoidy o działaniu przeciwzapalnym i fitosterole. Jednak to nie wszystko. Niebieska herbata zawiera także witaminę C, A i B – które wzmacniają organizm, dbają o jego dobrostan i prawidłowe funkcjonowanie, a także steroidy i triterpenoidy.

Jak pić niebieską herbatę?

Do przygotowania niebieskiej herbaty potrzeba kilka sztuk suszonych kwiatów. Zalewamy je nieco schłodzoną wodą po zagotowaniu, optymalna będzie temperatura 90 stopni. Po zalaniu czekamy około 5 minut, przykrywając szklankę spodkiem.

Eksperci zalecają, by w razie możliwości, gotować wodę na niebieską herbatę w glinianym czajniczku. Czy to coś jednak zmieni? Podobno umożliwia wydobycie jeszcze lepszego smaku i aromatu.

Herbata jest gotowa do spożycia. Możemy wzbogacić jej smak sokiem z cytryny, miodem, miętą czy imbirem.

Warto pić herbatę niebieską, bo jest smaczna, piękna, a do tego bardzo zdrowa.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>