Główne menu

Herbata rumiankowa – nie tylko dla niemowląt

Herbata rumiankowa to znany babciny sposób na ból brzucha. Idealnie ma koić dyskomfort małego dziecka. Dodatkowo może być stosowana zewnętrznie do przemywania skóry w formie silnego naparu. Okazuje się jednak, że ma także dużo szersze zastosowania niż te wymienione. Oto na co pomaga herbata rumiankowa i dlaczego warto ją pić systematycznie.

herrbata rumiankowa

Rumianek właściwości lecznicze

Nie ma chyba drugiej równie popularnej rośliny o właściwościach leczniczych jak rumianek.

Nie tylko pięknie wygląda, przywołuje w pamięci lato, którego obecnie nam być może brakuje, ale kryje niezwykłą moc. Rumianek to zioło przypominające stokrotki. Należy do Asteraceae.

Warto mieć w szafce rumianek, bo jest on:

  • cennym źródłem przeciwutleniaczy, które systematycznie stosowane mogą chronić przed wieloma dolegliwościami, w tym niebezpiecznymi chorobami przewlekłymi: np. nowotworami, chorobami serca,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi i w konsekwencji ogranicza łaknienie i zapobiega cukrzycy,
  • może wspomagać pracę serca,
  • wspomaga prawidłowe trawienie – dba o ograniczenie ryzyka wystąpienia schorzeń układu trawiennego.  Badania pokazują, że zapobiega wrzodom żołądka.
  • tradycyjnie stosuje się rumianek do minimalizowania nudności i gazów i do walki z biegunką,
  • herbata rumiankowa wspomaga zasypianie i wyciszenie, pomaga zachować dobry sen. Rumianek ma w składzie apigeninę, która jest przeciwutleniaczem mogącym zmniejszać problem z bezsennością (źródło). Pozwala ograniczyć problem z budzeniem się w nocy, zmniejsza też ewentualne objawy depresji.

Herbata rumiankowa z uwagi na swój skład, a przede wszystkim wysoką zawartość przeciwutleniaczy to doskonałe remedium nie tylko na gorsze samopoczucie, ale przede wszystkim recepta na wzmocnienie. Doskonale wspomaga dobry sen i może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych i groźnych chorób.

Jedno z badań pokazało, że osoby pijące 2-6 razy w tygodniu herbatę rumiankową miały dużo niższe ryzyko wystąpienia nowotworu tarczycy (źródło).

Przeczytaj, dlaczego warto sięgnąć po herbatę imbirową.

Herbata rumiankowa

Jak powstaje herbata rumiankowa?

Herbata rumiankowa powstaje z kwiatów rumianku. Te po zebraniu suszy się i pakuje do pudełka. Następnie w formie suszu lub w torebkach zalewa się je gorącą wodą. W ten sposób zyskuje się napój bezkofeinowy, doskonałą alternatywę dla tradycyjnej herbaty. Herbata z rumianku ma ziemisty, lekko słodki smak.

Warto ją pić systematycznie. Nie tylko wtedy, gdy boli nas brzuch.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>