Główne menu

Herbata z granatu – mało znany naturalny lek o niezwykłych właściwościach

Czy wiesz, że herbata z granatu ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne? Innymi słowy, gdy coś Cię bierze, może pomóc. Jednak to nie wszystko, działa także profilaktycznie. Wzmacnia i dodaje energii. Do tego, co równie istotne, spowalnia proces starzenia. Wystarczy ją pić…

Herbata z granatu

Co kryje granat?

Granat nazywany jest owocem życia.

To popularny owoc, który kryje bardzo cenny skład. Zawiera mnóstwo wartościowych witamin: z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy), witaminy A, C, E i beta-karoten. Jest też doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Dodatkowo dostarcza składniki mineralne: wapń, potas, cynk, miedź i selen.

Granat jest dobrym źródłem białka i błonnika. W 100 gramów owocu znajdziemy 80 kilokalorii.

Ma właściwości hipoglikemiczne, obniża poziom cukru we krwi. Pozytywnie wpływa na stan bakteryjny jelit, przyczyniając się do wzrostu ilości bakterii probiotycznych, z jednej strony wzmacnia odporność, z drugiej wspomaga trawienie. Dodatkowo jedzenie granatu pozwala zmniejszać ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia. Granat skutecznie pozwala walczyć z bakteriami. Niektóre badania wykazały jego niezwykłe działanie antynowotworowe. Ponadto udowodniono poprawę przepływu krwi i regulację ciśnienia krwi.

Od setek lat granat określany był jako owoc płodności. Kojarzony był też z długowiecznością. Gotowe do spożycia w granacie są pestki, to one często swoim czerwonym kolorem ozdabiają desery i ciasta.

Granat jest także chętnie stosowany w kosmetykach. Pozwala bowiem odżywić skórę i spowolnić jej starzenie.

Sok z granatu czy herbata z granatu?

Oprócz jedzenia granatu dobrym sposobem na korzystanie z właściwości owocu jest pozyskiwanie soku z granatu. Kupimy go w formie gotowej lub możemy przygotować w domu, samodzielnie. Ta druga opcja jest na pewno dużo tańsza.

Dobry pomysł to dodawanie soku z granatu do herbaty. W ten sposób zyskujemy działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Mamy także dostęp do herbat z granatu, które są najczęściej po prostu dostępne z dodatkiem granatu.

Stąd najlepsza opcja to przygotowanie herbaty z granatu samodzielnie. Jak to zrobić?

Jak przygotować herbatę z granatu?

Kroimy owoc, jak zwykle, wydobywamy z niego czerwone pestki. Przekładamy do miski, ugniatamy, by granat puścił soki, dodajemy od 2-4 łyżek cukru (w zależności od wielkości granatu). Wszystko razem mieszamy, dodajemy 2 łyżki wody.

Przekładamy do pojemnika, zamykamy i chowamy do lodówki. Tak przygotowany mus stanowi bazę do przygotowania herbaty z granatu (czy też napoju z granatu – jak kto woli). 2- 3 łyżeczki musu wkładamy do filiżanki i zalewamy gorącą (ale nie wrzącą wodą). Następnie pijemy na zdrowie.

Systematycznie pita herbata z granatu wzmocni ciało, doda energii, odżywi skórę, sprawi, że będzie ona młodsza i wolniej będzie się starzała. Możemy też liczyć na efekt wzmacniający, chroniący przed chorobami, w tym – nowotworami. Jest o co zabiegać!

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>