Główne menu

Herbata z lukrecji – skuteczny sposób na przeziębienie i nie tylko

Są takie metody, które były stosowane od wieków, każdy o nich wiedział i po nie sięgał. Z czasem jednak zostały zapomniane. Niektóre na szczęście pomału po wielu latach wracają do łask. Inne jeszcze czekają na ponowne odkrycie. W tej drugiej grupie znajduje się ulubione zioło naszych babć – lukrecja, kryjąca niesamowite właściwości. Dlaczego herbata z lukrecji powinna się stać Twoim ulubionym napojem?

Lukrecja czyli co?

Lukrecja (Glycyrrhiza, ang. liquorice) to roślina należąca do bobowatych. Pochodzi z Europy Południowej i Azji.

Jako roślina lecznicza stosowana jest od ponad 4000 lat, była bardzo wysoko oceniana w starożytnej medycynie Chin. Jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w medycynie ludowej.

Sporo osób kojarzy ją z powodu słodkiego smaku. Lukrecja jest 30 razy słodsza od cukru, dlatego chętnie jest wykorzystywana jako dodatek przy produkcji słodyczy.

herbata z lukrecji

Herbata z lukrecji i jej niesamowite właściwości

Lukrecja już w XVI wieku była stosowana jako środek wykrztuśny, który pozwala oczyścić układ oddechowy.  Przed wiekami stanowiła niesamowicie skuteczne remedium na uporczywy kaszel. Gdy zaczynało się przeziębienie, sięgano po lukrecję.

W późniejszych latach lukrecja również była chętnie stosowana w przypadku częstych w sezonie jesiennym infekcji wirusowych. Dzisiaj wiemy, dlaczego zioło to jest takie skuteczne.

Lukrecja wykazuje działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe (hamuje, między innymi, rozwój wirusa RSV głównego winowajcy zapalania oskrzeli i płuc u dzieci),
  • przeciwzapalne,
  • wykrztuśne,
  • rozkurczowo – na mięśnie układu oddechowego i pokarmowego,
  • zmniejsza ilość śluzu zalegającego w układzie oddechowym,
  • najprawdopodobniej również przeciwnowotworowe.

Na katar, kaszel, przeziębienie

Napar z korzenia lukrecji w postaci herbatki lukrecjowej to doskonały domowy sposób zwalczający objawy przeziębienia, sprawdzi się na infekcje układu oddechowego, zapalenie gardła, na kaszel i katar.

Wszystko z uwagi na niesamowity skład lukrecji, która zawiera saponiny triterpenowe, kumaryny i flawonoidy. Za słodki smak lukrecji odpowiada glicyryzyna, glukoza i sacharoza.

Co ciekawe glicyryzyna może zwiększać odporność ludzkiego organizmu w walce z koronawirusem oraz chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. W czasopiśmie „Lancet” opublikowano wyniki badań, które przynosiły wniosek, że korzeń lukrecji spowalnia namnażanie koronawirusa.

Na układ pokarmowy

Stosowanie lukrecji może pomóc w leczeniu wrzodów. Sprawdza się także w leczeniu Helicobacter pylori, opornego w leczeniu klarytromycyną i innymi lekami.

Dla młodości

Herbata z lukrecji działa także przeciw wolnym rodnikom. Pozwala zatem zminimalizować ich negatywny wpływ, spowalniając, między innymi, starzenie organizmu.

Pozytywnie wpływa na wygląd, wzmacnia skórę i chroni ją przed niedoskonałościami.

W okresie menopauzy

Lukrecja może być pomocna dla kobiet w okresie menopauzy, a to dlatego, że działa estronogennie. Zawiera fitoestrogeny, które mogą pomóc kobiecie w okresie menopauzy zminimalizować odczuwanie negatywnych objawów.

Dodatkowo lukrecja działa antyandrogenowo, co może pomóc w typowych chorobach związanych z występowaniem androgenów, na przykład w łysieniu androgenowym. Może też sprawdzić się w przypadku kobiet mających problem z zespołem policystycznych jajników.

Korzeń lukrecji znajdziemy w dobrych sklepach zielarskich. Warto przygotowywać z niego napar i pić jak herbatkę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>