Główne menu

Herbata z pokrzywy: działanie. Wiesz, dlaczego warto?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to dobrze znana roślina, rosnąca dziko w wielu regionach Polski. Można ją spotkać na łąkach, przy drogach, na osiedlowych trawnikach, w parkach. Uważana jest za chwast, choć zwraca się uwagę na jej niezwykłe właściwości zdrowotne. Jest silnie odżywcza i pełna wartościowych składników. Herbata pokrzywy działanie ma wprost niebywałe! Pomóc może na wiele dolegliwości, działa dużo lepiej niż wiele leków dostępnych bez recepty. Jak ją przygotować i kiedy stosować?

herbata z pokrzywy działanie

Pokrzywa – dobrze znana od lat

Pokrzywa to dobrze znana roślina, stosowana jako żywność i lekarstwo już od czasów starożytnych. Przygotowuje się z niej koktajle, surówki, zupy, świetnie sprawdzi się jako dodatek do jajecznicy. Jednak chyba najpopularniejszą formą spożywania pokrzywy jest herbata z pokrzywy.

Swoją nazwę (urtrica – co oznacza „palić”) zawdzięcza prostym i szorstkim włoskom pokrywającym jej powierzchnię, które po dotknięciu powodują podrażnienia na skórze. Efektem spotkania z pokrzywą są swędzące bąble. To wszystko za sprawą wyrzutu histaminy i typowej reakcji alergicznej, jaką powoduje zbyt bliskie spotkanie z tą rośliną.

Herbata z pokrzywy – działanie

Pokrzywa zawiera aż 100 wartościowych składników. Przez lata została dokładnie zbadana, a jej działanie opisana.

Herbata z pokrzywy ma niezwykłe właściwości. Zawiera wiele cennych minerałów – wapń, żelazo, magnez, mangan, bor, potas, jod, krzem, dodatkowo witaminy: A, C, B2, K. Dodatkowo moc pokrzywy zwiększa chlorofil i karotenoidy, rutyna, kwercetyna, luteina, zeaksantyna.

Liście pokrzywy mają dużo więcej magnezu i wapnia niż inne rośliny lecznicze: rumianek, lipa, melisa, czy dziurawiec.

Czy każda herbata z pokrzywy będzie zawiera tyle samo cennych minerałów i witamin? Odpowiedź brzmi – nie. To zależy od jakości użytego suszu (czyli od jakości pokrzywy, jej miejsca uprawy), a także ilości użytej wody, czy czasu parzenia.

Herbata z pokrzywy – normalizuje parametry

Wykazano, że picie herbaty z pokrzywy pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi, obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Dzięki temu herbata z pokrzywy właściwości wykazuje zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jednak, uwaga, pokrzywa może wchodzić w interakcję z lekami. Stosowana razem z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi może prowadzić do nadmiernego obniżenia tego parametru. Na podobnych zasadach może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi poziom ciśnienia krwi. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, chorujesz przewlekle, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować pokrzywę w formie herbatek czy innej.

Herbata z pokrzywy ma też właściwości uspokajające, relaksujące. Pozwala przywrócić utraconą harmonię.

Herbata zz pokrzywy na żołądek

Masz wrzody żołądka lub podrażniony żołądek? Pij herbatę z pokrzywy, by wspomóc działanie układu pokarmowego.

Herbata z pokrzywy dla urody

Badanie wykazało, że parzenie 20 gramów herbaty w 500 ml wody pozwala po 30 minutach uzyskać napar, który ma 76 mg magnezu (20-25% dziennego zapotrzebowania). Niedobór magnezu powoduje skurcze mięśni, wahanie nastroju, problemy z koncentracją.

Ponadto pokrzywa zawiera mnóstwo polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwutleniające, chroniąc przed stresem antyoksydacyjnym i stanami zapalnymi, odpowiedzialnymi za wystąpieniem wielu chorób. Polifenole chronią także przed przedwczesnym starzeniem, korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.

Pokrzywa poprawia kondycję włosów, zapobiegając ich wypadaniu. Wzmacnia i odżywia. Stosowana zewnętrznie skutecznie walczy z łupieżem i chroni przed przedwczesnym przetłuszczaniem się włosów. W formie naparu doskonale oczyszcza skórę tłustą, łojotokową, leczy trądzik i zapobiega wypryskom.

Herbata z pokrzywy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie

Pojawiła się infekcja? Pomoże herbata z pokrzywy, która ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne.  Działa na bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne. Wypicie filiżanki wspomoże także na innej płaszczyźnie, kojąc ból.

Katar sienny? Przekrwiona śluzówka nosa? Łzawienie oczu? Sięgnij po herbatę z pokrzywy.

To, co warto podkreślić to działanie przeciwzapalne pokrzywy, pozwala przeciwdziałać chorobom i zapobiec ich rozwojowi. Zaobserwowano bardzo ważne działanie pokrzywy w leczeniu zapaleniu stawów, poprzez obniżanie poziomu czynników prozapalnych, takich jak: interleukina-6 i białko C-reaktywne.

Zanim znowu weźmiesz tabletkę przeciwbólową, spróbuj inaczej. Zaparz herbatę z pokrzywy. Być może to wystarczy! Jest duża szansa, że właśnie tak będzie!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>