Główne menu

Ile partnerów seksualnych ma przeciętna Polka?

Żyjemy coraz dłużej. I kochamy namiętniej. Te dwa zdania mają tłumaczyć systematyczny wzrost liczby partnerów seksualnych w życiu przeciętnej osoby. Mamy się czym pochwalić (?). W przeciwieństwie do naszych babć i prababć rzadko wychodzimy za mężczyznę, z którym tracimy dziewictwo. Część seksuologów twierdzi, że to dobrze. Są też i tacy, którzy są przeciwnego zdania.  Ile przeciętnie kochanków ma Polka? Kiedy znacząco pobija średnią? I co to właściwie dla niej oznacza?

Problemy badacza…

Nie da się przeprowadzić wiarygodnych badań, w których jednoznacznie można byłoby stwierdzić średnią liczbę partnerów seksualnych w danej populacji. Można się opierać jedynie na deklarowanych liczbach. I już na samym wstępie zaczyna się niestety problem. Kobiety bowiem, niezależnie od miejsca badania, mają skłonność do zaniżania przedstawianych wyników, a mężczyźni do ich… zawyżania.

Powód? Każdy chce wypaść jak najlepiej. A to „najlepiej” dla kobiety i mężczyzny oznacza trochę co innego.

Przeciętna, czyli ile?

Według badania profesora Zbigniewa Izdebskiego (Seksualność Polaków 2011”), przeciętna liczba partnerów seksualnych w Polsce to 4,5 u osób w wieku do 49 lat.

To ciekawa liczba, wskazująca na „słabość średniej jako takiej”. Nie ma przecież mowy o posiadania 4 i pół partnerów, z oczywistych względów. Poza tym ta liczba dotyczy wszystkich osób. Jeśli spojrzymy, ile partnerów ma przeciętna kobieta między 18 a 49 rokiem życia to jest to 2,2. O połowę mniej…

 Blisko 70% Polaków jest zadowolonych z życia seksualnego.

ile partnerów seksualnych

Jak jest w innych krajach?

Przykładowo w Anglii przeciętna 24 latka uprawiała seks z 6 partnerami (badanie Lloyds Pharmacy).

W Stanach Zjednoczonych średnia liczba partnerów seksualnych to 7,2 ( w całej populacji, nie tylko najmłodszej). Liczba partnerów seksualnych w Stanach Zjednoczonych różni się w zależności od miejsca zamieszkania – w Luizjanie (15,7), a w Utah (2,6). Skąd taka rozbieżność? Badacze tłumaczą ją sposobem wychowania oraz religijnością, promującą czystość małżeńską do ślubu. Dla porównania we Włoszech średnia liczba partnerów seksualnych w ciągu życia to 5,4.

Wszystkie badania prowadzone na świecie potwierdzają, że liczba partnerów seksualnych się zwiększa. Osoby młodsze mają zazwyczaj bardziej bogate życie seksualne pod względem liczb niż ich rodzice i dziadkowie.

Według innych badań, aż 30% badanych stwierdziła, że jest skłonna zakończyć związek, jeśli okaże się, że partner/ka miał/miała zbyt dużo partnerów seksualnych. I tu od razu rodzi się pytanie ile to zbyt dużo? Tu niestety nie ma zgody. Bezsprzecznie – kilkunastu. Czy mniej to nadal za dużo? Nie wiadomo.

A jak wygląda sytuacja, jeśli ją odwrócimy? Czy związek może ucierpieć z powodu zbyt małego doświadczenia seksualnego? W wielu ankietach niektóre osoby badane dzieliły się wątpliwościami co do satysfakcji z budowania relacji z osobami nieuprawiającymi wcześniej seksu lub robiącymi to po raz drugi z nowym partnerem. Nadal jednak w wielu środowiskach docenia się osoby wchodzące w stałe wieloletnie związki z pierwszym partnerem seksualnym. Wbrew obiegowym opiniom, małe doświadczenie nie musi stać na drodze do szczęścia. Jeśli partnerzy są wrażliwi na swoje potrzeby, wprost przeciwnie – może być atutem (dla osób głęboko wierzących), a zazwyczaj po prostu nie ma większego znaczenia.

  4 komentarze

 • Pola

  Nie jestem zatem przecietna Polka, bo mialam ich nieco wiecej. I nie zaluje, bo dosc sie w mlodosci wybawilam :-). Nie wyobrazam sobie miec jednego partnera na cale zycie. Jestem wierna osoba, ale raczej bym nie wytrzymala ;-).

 • Michał

  Kobiety zaniżają, ja jako facet 46 lat (żonaty od niedawna) miałem ok. 30 kobiet, może ciut ponad i jeden trójkąt. Tak po 38 roku życia powoli wygaszałem cafe.gazeta, sympatie i inne portale, a tym samym ilość kobiet. Wsp. atrakcyjności wedle kobiet dość wysoki, wsp zamożności – klasa średnia (5 cyfrowe przeciętne zarobki)

 • Revenn

  A ty Michał jesteś ćalbo kur…. Ja rozumiem można mieć 1, 2, 3 partnerów ale nie 30. Dla mnie taka osoba odpada,zarówno kobieta jak i mężczyzna.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>