Główne menu

Ile powinna ćwiczyć kobieta po 30-stce?

„Wyginam śmiało ciało, dla mnie to mało, mało, dla mnie to mało, mało” – chyba każdy zna rytm i melodię piosenki z Madagaskaru. Jeśli nie, to przypominam.

Myślę, że świetnie pasuje do tematu.

Dzisiaj o tym: ile powinna ćwiczyć kobieta po 30-stce? Bo że ćwiczyć powinna to wie każdy….Jedak ile to mało, a ile to za dużo?

Ruch zdrowy czy niezdrowy?

Niemal wszędzie atakowane jesteśmy hasłami o tym, jak ważny wpływ na zdrowie ma ruch. Z drugiej strony te bardziej dociekliwe wiedzą, że nadmierny ruch i zbyt wielki wysiłek wcale taki zdrowy nie jest – sprzyja kontuzjom, nadwyręża mięśnie, stawy i kości, prowadzi często do trwałych zmian, które objawiają się bólem i dyskomfortem. Zwłaszcza w przypadku osób nieprzygotowanych, które przeceniają swoje możliwości lub mają zbyt mocną motywację do zmian.

Poza tym przyzwyczajenie ciała do wyczynowego wysiłku nie pozostaje bez konsekwencji. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli tak się stanie, aktywność fizyczna z odskoczni stanie się dla nas obowiązkiem. Po prostu nie będziemy w stanie sobie odpuścić treningu, nawet jeśli okazjonalnie byśmy chciały to zrobić.

Zatem, jak długo się ruszać, by osiągnąć najlepszy efekt dla zdrowia i samopoczucia? By nie popadać w żadną skrajność? O tym poniżej…

 

Dlaczego to tak ważne, byś zaczęła się ruszać?

Zespół specjalistów z Australii zbadał 30.000 kobiet powyżej 18 roku życia, uwzględniając takie czynniki ryzyka, jak: otyłość, wysokie ciśnienie krwi i palenie papierosów w kontekście ewentualnych chorób serca i układu krążenia.

Naukowcy odkryli, że na zdrowie kobiet, gdy mamy ponad 30 lat, najbardziej wpływa brak ruchu. Jest to najważniejszy czynnik – dużo bardziej zagrażający nam niż nadciśnienie tętnicze, otyłość czy palenie papierosów.

ćwiczenia

Jak często ćwiczyć?

Naukowcy zarówno z Australii, którzy przeprowadzili powyższe badanie, jak i autorytety z Ameryki jako złoty środek polecają ćwiczenia pięć razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut do godziny każdego dnia. Ćwiczenia aerobowe są bardzo ważne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a trening siłowy utrzymuje dobre warunki do sprawnego poruszania się w sędziwym wieku.

Codzienna aktywność zmniejsza ryzyko chorób serca o połowę. Poza tym w ten sposób pozytywnie wpływamy na wygląd nie tylko sylwetki, ale również skóry. Gdy ćwiczymy, jesteśmy szczęśliwsze, patrzymy z nadzieją w przyszłość, czujemy się bardziej zrelaksowane, zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji, wzrasta również ochota na seks i przytulanie. Wyładowując stres podczas ćwiczeń, jesteśmy zwyczajnie bardziej przyjazne dla otoczenia i bardziej wyrozumiałe dla siebie :).

Nasze ciało jest lepiej dotlenione, skóra bardziej różowa, jędrna i gładsza, a my skutecznie pozbywamy się napięć, które kumulują się w mięśniach i sprzyja powstaniu wielu schorzeń.

Jak ćwiczyć?

I tutaj może zaskoczenie, ale…nie potrzeba specjalistycznych ćwiczeń, siłowni, aerobików (chyba, że je lubimy, to jak najbardziej, korzystajmy z nich).

Wystarczy rower, wchodzenie po schodach, praca w ogrodzie, aktywność, którą wykonujemy z uśmiechem na twarzy, mimochodem, codziennie. Taka, która najbardziej nam odpowiada i która jest dla nas najbardziej naturalna.

Co wybieracie?

    Komentarz ( 1 )

  • Jolka

    Uwielbiam prace w ogrodzie, jazdę na rowerze i spacery z psem. To w okresie wiosennym i letnim – a jesień? a zima? Teraz to nic się nie chce. Szybko się robi ciemno i człowiek ma ochotę tylko leżeć pod ciepłą kołdrą. Eh, trzeba znaleźć sposób na ruch;)

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>