Główne menu

Ile trwa seks? Polska norma. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Mamy dzisiaj normy, które mierzą rzeczywistość. Dotyczą one również sfer intymnych. Zbadano w kilku krajach, ile średnio trwa stosunek seksualny. W Europie jest to około 6 minut (średnia – 5,4 minuty dla całego świata). Dotyczy to stosunku pochwowego, bez tak zwanej gry wstępnej. Jak jest w innych regionach świata? W Turcji seks trwa krócej (średnio 3,7 minuty), najdłużej w Europie kochają się Anglicy (średnio 10 minut).

Trudne normy

Badanie średniego czasu stosunku seksualnego jest dość trudne. Ludzie bowiem są bardzo nieobiektywni w swoich odczuciach. Bywa, że zakłamują rzeczywistość, podając dane, które, według nich, lepiej się prezentują. Poza tym samo oszacowanie trwania stosunku może być trudne, bo mało kto kocha się z zegarkiem w dłoni.

Jak przeprowadzono badanie?

Jak naukowcy sprawdzili, ile trwa seks? Nie było to proste zadanie. Przebadano 500 par, którym wręczony stopery. Badacze poprosili, by każda para włączała stoper po włożeniu członka do pochwy i wyłączała go po wytrysku. Już sam fakt, że pary wiedziały, że czas jest mierzony i sami musieli o tym pamiętać wydaje się niedoskonały. Dotąd jednak nie wymyślono innego, lepszego.

I co się okazało? Naukowców uderzyło to, że długość współżycia jest bardzo różnorodna. Wśród badanych par seks trwał od 33 sekund do 44 minut. Na podstawie wszystkich wyników 500 par ustalono światową średnią – 5,4 minuty.

Naukowcy uzyskali też inne wyniki, które mogą wydawać się zaskakujące. Mianowicie – używanie prezerwatyw nie miało wpływu na czas trwania seksu, podobnie to, czy mężczyzna jest obrzezany, czy nie. Inna wiadomość, jaką uzyskali naukowcy? Im więcej lat miała para, tym ich seks trwał krócej. Dopiero po 65 roku życia ponownie się wydłużał.

ile trwa seks

Ile trwa seks?

Dla niektórych satysfakcjonujący seks (mowa o samej penetracji) będzie trwał 3 minuty, dla innych 10 minut. To subiektywne potrzeby odgrywają tu największą rolę. Mogą się one zmieniać wraz z wiekiem, w zależności od samopoczucia, aktualnych potrzeb, a także od tego, z kim się seks uprawia.

To, co wiemy na pewno to, kiedy możemy mówić o nieprawidłowościach. Przedwczesny wytrysk, będący problemem co trzeciego mężczyzny, diagnozowany jest wtedy, kiedy dochodzi do niego do minuty od wprowadzenia członka do pochwy. Jeśli seks trwa od pół minuty do minuty, mówimy o łagodnym przedwczesnym wytrysku. O ciężkim – wtedy, kiedy wytrysk następuje przed upływem 15 sekund po wprowadzeniu członka lub zanim tak naprawdę współżycie się zacznie.

Można też postawić inne pytanie. Jak długi seks będzie za długi? Tu też nie ma jednoznacznych norm. Niektóre wyniki badań wskazują, że za zbyt długi seks można uznać ten, który trwa od 10 do 30 minut (i znowu chodzi o etap pochwowy).

Ciekawscy zadają jeszcze inne pytanie. Jaki sens z punktu ewolucji ma w ogóle seks? Czy nie prościej byłoby, aby współżycie polegało na włożeniu penisa, wytrysku i wyciągnięciu członka z pochwy? Okazuje się, że ruchy członka są tłumaczone potrzebą usunięcia z dróg rodnych kobiety spermy poprzedników. Z tego też powodu po wytrysku seks pochwowy się w naturalny sposób kończy.

Jest coś jeszcze. Seks dawniej trwał krócej. Dzisiaj ze względu na większą potrzebę zaspokojenia potrzeb kobiety trwa dłużej.

  5 komentarzy

 • Ewi

  Anglicy najdluzej??? Pewno robią to baaardzo pooowoli i ospale zgodnie ze swoim temperamentem

 • jotka

  Na tu chyba trudno o normy…w dzisiejszych czasach brakuje w ogóle bezpośrednich kontaktów, a co dopiero norm i wykresów na współżycie.

 • Yolanthe

  A może by tak zamiast na biciu rekordów czasowych w seksie, skupić się bardziej na uczuciach , wzajemnym szacunku , na bliskości, delikatności, uczciwości, odpowiedzialności ,której brakuje w relacjach ….itd.itp…

 • Filip

  Nie prawa, mój stosunek trwa średnio 45 minut.
  Wszystko zależy od psychiki faceta.

 • Pax

  My z mężem od niedawna zabezpieczamy się błoną dopochwową caya, i zakłada się ją wraz z żelem antykoncepcyjnym, który ma również właściwości nawilżające i współżycie trwa zdecydowanie dłużej

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>