Główne menu

Inf. prasowa
Internet mobilny – czy się opłaca?

Niedawno rozpoczęła się trzecia dekada XXI wieku, który przynosi ze sobą niespotykany wcześniej rozwój technologii. Jeszcze 20 lat temu mało kto z nas miał łącze internetowe w swoim komputerze osobistym, dziś niemal każdy ma internet w smartfonie. Czy bezprzewodowy internet może się opłacać? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze łącza mobilnego?

Internet kablowy powoli przechodzi do lamusa. Rozwój technologii mobilnych, jak 3G, a następnie 4G LTE przysporzył popularności mobilnych łączy internetowych. W przeciwieństwie do wcześniejszych generacji, połączenie jest obecnie o wiele stabilniejsze i szybsze. Czasy, gdy trzeba było czekać na wczytanie strony i wieczne problemy z zasięgiem przy słabej pogodzie to już przeszłość. Poza tym sieć bezprzewodowa ma mnóstwo zalet.

Bezprzewodowość i mobilność

Dzięki braku okablowania wreszcie możemy wykorzystać cały potencjał laptopa (lub innego mobilnego urządzenia, jak np. tabletu). Do internetu bezprzewodowego wystarczy karta SIM operatora oraz odpowiedni router lub modem. Sieci komórkowe zwykle określają maksymalną prędkość transferu do 150 Mbit/s (lub więcej), ale zależy ona m.in. od lokalizacji i właśnie klasy routera.

Często podstawowe pakiety oferowane są w atrakcyjnych cenach. Warto zdecydować się na porównanie ofert internetu mobilnego, aby przekonać się, który operator oferuje najbardziej korzystną propozycję. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Oto one.

Zasięg sieci

Najczęściej pakiety internetu mobilnego działają na infrastrukturze należącej do czterech największych operatorów GSM w Polsce: Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Siła sygnału, szybkość i stabilność łącza może być różna w poszczególnych rejonach kraju. Jak sprawdzić, czy zasięg danej sieci jest zadowalający w miejscu naszego zamieszkania? Najprościej jest kupić za kilka złotych starter każdego operatora i porównać jakość usług.

Cena pakietu

Dla wielu z nas cena gra główną rolę, ale – biorąc pod uwagę inne czynniki – warto czasami dołożyć parę złotych i zdecydować się na ofertę będącą przysłowiowym “złotym środkiem”.

Najtańsze oferty internetu mobilnego kosztują zaledwie kilkanaście złotych i w zupełności wystarczą do codziennego surfowania po sieci www. Jeżeli jednak jesteśmy bardziej wymagający, zdecydujmy się na bardziej rozszerzony wariant łącza bezprzewodowego. Najbogatsze pakiety mogą kosztować nawet ponad 100 złotych! Do swobodnego korzystania z internetu wystarczą już jednak pakiety za około 30 złotych miesięcznie.

Wielkość i szybkość transferu

Wielkość transferu warunkuje cenę całego pakietu. Ale nie jest to – podobnie jak w ofertach głosowych – zależność liniowa. Warto więc sprawdzić oferty poszczególnych operatorów, aby mieć pewność, że dokonujemy optymalnego wyboru. W porównaniu cen i warunków umowy może doskonale pomóc porównywarka GSM komorkomat.pl. Sprawdzimy w niej limity transferów miesięcznych (wyrażane w gigabajtach), a także maksymalne prędkości łącza. Niektórzy operatorzy oferują łącznie nawet 300 GB w cenie około 50 złotych!

Rodzaj umowy

Warto zwrócić uwagę na oferty mniejszych operatorów (często tzw. sieci wirtualnych) lub submarek większych firm. Zapewniają one bardzo dobre warunki w atrakcyjnej cenie, ale to nie wszystko.

Najczęściej są to oferty bezterminowe, a więc z umową podpisywaną na czas nieokreślony. To bardzo korzystne i elastyczne rozwiązanie – można bowiem zrezygnować ze świadczonych usług z miesięcznym okresem wypowiedzenia!

Oferta z urządzeniem

Z drugiej strony najwięksi operatorzy oferują bogate pakiety internetu mobilnego ze sprzętem. Są to najczęściej nowoczesne routery LTE, modemy, a nawet tablety lub laptopy. Za urządzenie może być doliczana osobna opłata (rata) do abonamentu.

Czasami w promocji lub wyprzedaży można naprawdę sporo zyskać, ale zakup sprzętu u telekoma oznacza jedno: związanie się z nim na dłuższy czas. Zwykle taka umowa trwa 24 lub 36 miesięcy.

Przyszłość należy do internetu mobilnego

Obecne oferty operatorów i stosowana powszechnie technologia 4G LTE to dopiero początek. Od pewnego czasu trwają testy nowej generacji sieci bezprzewodowej – 5G, która stanie się kolejnym krokiem milowym w ewolucji światowej sieci internet. Nie jest jeszcze wiadome, kiedy nowa technologia stanie się powszechna, ale jedno jest pewne – 5G to przyszłość nie tylko łączy mobilnych, ale i całego internetu!

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>