Główne menu

Inf. prasowa
Jak bezpiecznie zamawiać leki w sieci?

Sprzedaż leków w sieci z roku na rok wzrasta. Nic dziwnego – to wygodny sposób na to, aby zadbać o domową apteczkę. Jak jednak robić e-zakupy, aby mieć pewność, że zapewniamy sobie maksymalne bezpieczeństwo?

Zamawianie leków online – czy to bezpieczne?

Rynek farmaceutyczny od wielu lat funkcjonuje nie tylko w formie stacjonarnej, ale również internetowej. Docieranie do klientów online jest z perspektywy aptek stosunkowo łatwe, a z perspektywy klientów – takie zakupy są po prostu wygodne. Nie wszyscy jednak ufają takiej formie zaopatrywania domowej apteczki. Chociaż ograniczona nieufność jest oczywiście wskazana (jak zawsze w trakcie zakupów online), tak nie ma potrzeby rezygnowania z kupowania leków w sieci. Ważne, aby po prostu kupować z legalnych źródeł. Jak jednak sprawdzić, czy konkretna e-apteka działa legalnie?

Sprawdzona apteka online – czyli jaka?

Apteki online podlegają tak samo prawu farmaceutycznemu, jak i apteki stacjonarne. Co więcej, przeważająca większość z nich jest internetową „placówką” tradycyjnych aptek. Nie jest to regułą, jednak w niektórych przypadkach może ułatwiać identyfikację danej marki.

Nie oznacza to jednak, że nie można zaufać aptece, której nazwy do tej pory nie słyszeliśmy, czy nie widzieliśmy w formie stacjonarnej. Każda legalnie działająca apteka internetowa posiada na swojej stronie dane pozwalające szybko sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawnie działającym podmiotem. Są to dokładny adres siedziby, telefon i/lub mail kontaktowy oraz NIP.

Co więcej, jak każdy sklep internetowy, także i e-apteka powinna posiadać Regulamin, w którym dokładnie zostaną omówione kwestie związane z polityką zwrotów, reklamacjami, dostawą, opłacaniem zamówienia i RODO.

Ustawa o prawie farmaceutycznym zobowiązuje również e-apteki do wyraźnego informowania swoich klientów o cenie oraz dacie przydatności do spożycia sprzedawanej partii leków/suplementów/preparatów.

Warto również wspomnieć, że wiele aptek posiada swoje konta na popularnych serwisach aukcyjnych – w opisie aukcji powinny znajdować się wszystkie wspomniane dane, a apteka powinna być łatwa do zidentyfikowania. Nie należy kupować suplementów oraz leków od osób prywatnych oferujących swoje usługi za pośrednictwem marketplace’ów – w przeciwieństwie do aptek, nie podlegają oni prawu farmaceutycznemu, dlatego nie można mieć pewności, czy preparaty magazynowane są w odpowiedni sposób oraz czy pochodzą z legalnie działających hurtowni farmaceutycznych.

Nie należy decydować się na zakupy w aptece, która nie posiada wymienionych wyżej informacji na stronie lub jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości.

Jak dostarczane są leki zamawiane online?

Większość leków OTC oraz suplementów nie wymaga szczególnych warunków przechowywania – powinny być magazynowane w temperaturze pokojowej, suchym środowisku i bez dostępu do światła. Takie warunki jest w stanie zapewnić każda firma kurierska, a także szybko obsługiwane przesyłki pocztowe. Popularne paczkomaty również są na liście możliwych form dostawy e-aptek pod warunkiem jednak, że aktualnie nie panują silne mrozy lub upały.

Jeśli suplement diety, np. probiotyk, wymaga magazynowania w niskiej temperaturze, renomowane apteki zapewniają przesyłkę firmą kurierską oferującą błyskawiczną dostawę i pakują zamówienie w specjalne opakowanie termiczne. Warto pamiętać, że informacja o tym fakcie powinna być zawarta na stronie.

Zakupy farmaceutyczne online a COVID-19

Warto wspomnieć, że kupowanie leków online w dobie pandemii dodatkowo zwiększa nasze bezpieczeństwo. Apteki stacjonarne są miejscem, w którym z natury rzeczy często przebywają osoby w trakcie różnorodnych infekcji. Unikając stania w długich kolejkach i kupując leki ze sprawdzonych źródeł w internecie, zmniejszamy ryzyko zarażenia się nie tylko koronawirusem, ale także innymi wirusami czy zwykłym przeziębieniem.

Co mogę zyskać zamawiając leki online?

Zamawianie leków i suplementów diety w sprawdzonych źródłach online ma wyłącznie korzyści. Należą do nich:

  • konkurencyjna cena – nierzadko produkty online są tańsze od tych kupowanych w aptekach stacjonarnych
  • atrakcyjne programy partnerskie
  • możliwość dokonywania zakupów przez dowolnie długi czas, dzięki czemu możemy zapoznać się dokładnie z opisem produktu, porównać jego skład do preparatu konkurencji etc.
  • oszczędność czasu – zakupy można wykonać z dowolnego miejsca z dostępem do internetu i o dowolnej porze
  • szybkie uzupełnienie braków domowej apteczki bez ryzyka zdublowania już obecnych w niej produktów.

Przykładem apteki, której można zaufać jest https://www.apo-discounter.pl/. Sprawdź, czy w Twojej domowej apteczce nie zabrakło niezbędnych preparatów i złóż zamówienie już dzisiaj!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>