Główne menu

Jak dbać o cienkie włosy? Znasz te sztuczki?

Możesz zazdrościć kobietom, mającym gęstą, bujną czuprynę. Narzekać, że z Twoimi włosami niewiele da się zrobić, że jesteś skazana na oklapnięte włosy lub fryzurę ala Kryszak. Możesz też zrozumieć, że nic straconego i że wiele od Ciebie zależy. Prawda jest taka, że cienkie włosy mogą być równie zjawiskowe. Trzeba tylko wiedzieć, jak o nie dbać i jak je na co dzień pielęgnować.

Cienkie włosy mają też plusy

Posiadanie cienkich włosów to nie tylko wyzwania, to także zalety. Na pewno plusem jest możliwość szybkiej stylizacji, krótszy czas suszenia oraz naturalna lekkość i blask. Odpowiednimi metodami szybko odnajdziesz pozostałe korzyści wynikające z posiadania cienkich włosów.

Masz cienkie włosy? Zadbaj o złudzenie optyczne

To, że masz cienkie włosy to jeszcze nic nie znaczy. Możesz o nie tak zadbać, by sprawiały wrażenie gęściejszych, a fryzura wyglądała na bardziej efektowną. Jak?

Sztuka bazuje na wykorzystaniu mocy złudzenia optycznego.

  • zadbaj o lekkie końcówki, które powinny miękko układać się na ramionach lub powyżej ich linii. Unikaj tępego efektu, jaki dają zbyt ciężkie fryzury. Najlepsze jest sprawne cieniowanie w dobrym salonie fryzjerskim.
  • układaj włosy w taki sposób, by przedziałek nie znajdował się na środku. Zebranie kosmyków w jednym miejscu, na jednym boku daje wrażenie większej gęstości.
  • szczególnie dobrym wyborem dla kobiet z cienkimi włosami są różne wersje bobów, które nie tylko uchodzą za twarzowe, ale sprawiają wrażenie, że fryzura jest gęściejsza. Średnie i krótkie fryzury pozwalają na zachowanie zdrowego wyglądu i nie obciążają tak jak zbyt długie włosy.
  • krótkie włosy wydają się gęściejsze niż długie. Krótsze fryzury sprawiają wrażenie, że włosy są grubsze i mocniejsze.
  • używaj sprayu teksturyzyjącego lub sprayu zwiększającego objętość, który unosi włosy i pozwala uzyskać efekt zwiększonej objętości. Dobrym wyborem mogą być też specjalistyczne pianki dodające objętości.

Uważaj na dietę

Jeśli masz cienkie włosy, które wykazują skłonność do wypadania, zwróć szczególną uwagę na codzienną dietę. Powinny znajdować się w niej składniki będące budulcem włosów. Po pierwsze niezmiernie ważne jest białko, które warto dostarczać wraz z wysokiej jakości białym mięsem, rybami, jogurtami, nasionami, orzechami, a także roślinami strączkowymi. Na kondycję włosów wpływają też kwasy omega 3, witamina B5 – wspomagająca krążenie i dobry dopływ krwi do skóry, co pomaga zwiększyć produkcję włosów. Dobrze sięgać także po nasiona dyni, które są bogatym źródłem cynku, pierwiastka, którego niedobór powoduje nadmierne wypadanie włosów.  Zadbaj też o obecność w menu innych składników korzystnie wpływających na włosy – biotyny, keratyny, witaminy B3, B6, miedzi, żelaza.

Istotne jest ponadto ograniczenie ilości cukru i prostych węglowodanów, które, jak udowodniono, są odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów.

Zmień codzienne nawyki żywieniowe. Jedz pestki dyni, dodaj cynamon do przygotowywanych dań i napojów (np. porannej latte). Badacze wykazali, że przyprawa ta wspomaga wzrost włosów, poprawia krążenie włosów i wspomaga ich wzrost, zapobiegając przed nadmiernym wypadaniem.

Co z tym stresem?

Również stres i wewnętrzne napięcie mają destrukcyjny wpływ na wygląd naszych fryzur. Dlaczego jeśli czujesz, że życie Cię przerasta, koniecznie poszukaj dobrych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Każda metoda, która wyciszy Twoje ciało i umysł jest godna uwagi. Nie bój się rozpieszczać siebie, myśląc o tym, by w ten sposób poprawiać swój wygląd.

Regularne podcinanie

Nawet jeśli zapuszczasz włosy, regularnie podcinaj końcówki. Umawiaj się u fryzjera raz na 6-8 tygodni. To wystarczy, by zadbać o włosy i uniknąć ich nadmiernego obciążenia.

Uważaj na szampony i odżywki

Osoby mające cienkie włosy powinny szczególnie ostrożnie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne, w tym przede wszystkim szampony i odżywki. Produkty te powinny być wolne od alkoholu, detergentów, amoniaku, polimerów. Im prostszy, bardziej naturalny skład, tym lepiej. Niestety wiele popularnych składników wykorzystywanych w formułach znanych szamponów wysusza włosy i skórę głowy, zwiększając ryzyko uszkodzeń włosów.

Starannie wybieraj odżywki. Nakładaj je oszczędnie, ze szczególnym uwzględnieniem końcówek włosów.

jak dbać o cienkie włosy

Sposób stylizacji

Nieodpowiednia stylizacja może zepsuć wygląd każdej fryzury. Często obciąża włosy i sprawia, że stają się one przyklapnięte. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar kosmetyków, a także nadmierne rozciąganie i prostowanie włosów. Ponadto destrukcyjnie wpływa na cienkie włosy wysoka temperatura. Jej stosowanie w celach stylizacyjnych niesie szczególne zagrożenie właśnie dla posiadaczek cienkich i delikatnych włosów.

Uważaj także z koloryzacją, która zbyt często powtarzana może bardzo negatywnie wpłynąć na włosy i pozbawić fryzurę gęstości.

    Komentarz ( 1 )

  • Krystyna 7.8

    Właśnie mam takie cienkie włosy, będę uważnie czytała. Na pewno rady się przydadzą. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>