Jak dbać o gwiazdę betlejemską?
Święta Bożego Narodzenia to czas, który kojarzy się z choinką, pysznymi daniami, prezentami, ale też gwiazdą betlejemską, zwaną też wilczomleczem nadobnym, poinsecją. Roślina ta zdobi domy i mieszkania ludzi na całym świecie. Co jednak zrobić, żeby cieszyła oko jak najdłużej. Jak dbać o gwiazdę betlejemską?
Gwiazda betlejemska nie tylko czerwona
Choć gdy zamykamy oczy, to najczęściej widzimy czerwoną gwiazdę betlejemską, to prawda jest taka, że nie tylko czerwona może być gwiazda. Możemy kupić też gwiazdy białe, kremowe, pomarańczowe, łososiowe, różowe. Każda, mimo różnic w barwach, to ta sama roślina. Więc każdą należy pielęgnować w ten sam sposób. Jak? Oto kilka wskazówek na ten temat.
To nie roślina sezonowa
Wiele osób po okresie świątecznym wyrzuca gwiazdę betlejemską. Tymczasem nie trzeba tego robić. Gwiazda betlejemska to roślina wieloletnia, która po utracie kolorowych liści, przechodzi w stan spoczynku. Żeby doprowadzić do jej ponownego zakwitnięcia należy trzymać ją przez około osiem tygodni w ciemnym pomieszczeniu, przez 12-13 godzin na dobę. Nie jest to niestety proces łatwy do wykonania w warunkach domowych, jednak warto spróbować!
Gdzie postawić gwiazdę betlejemską?
Parapet. To pierwsze odruchowe miejsce, w którym stawiamy rośliny. Czy to najlepsze miejsce dla gwiazdy betlejemskiej? Okazuje się, że niekoniecznie. Gwiazda betlejemska nie lubi bezpośredniego wyeksponowania na słońce.
Można wybrać też inne miejsca – półkę, czy stół. Ważne, żeby miejsce, na którym stanie gwiazda betlejemska było jasne. Co ciekawe gwiazda nie potrzebuje światła słonecznego, wystarczy jej sztuczne światło. Najlepsze dla gwiazdy betlejemskiej jest rozproszone światło, czyli takie, które nie jest skoncentrowane tylko na niej.
Niektórzy nie polecają stawiać gwiazdy betlejemskiej w pomieszczeniu, w którym się śpi. To z uwagi na wydzielanie przez roślinę uczulających substancji. Uwaga również na ewentualne spożycie gwiazdy betlejemskiej. Roślina jest trująca. Warto dobrze przemyśleć kupno jej do domu, w którym są zwierzęta czy małe dzieci.
Nie za ciepło
Gwiazda betlejemska nie lubi nagłych zmian temperatury, zwłaszcza przewiania. Stąd stawianie jej koło otwieranego okna może być średnim pomysłem. Z drugiej strony optymalna temperatura dla gwiazdy nie jest najwyższa i oscyluje w okolicy 16-22 stopni. Gwiazda betlejemska nie będzie najlepiej czuła się na grzejnikach.
Woda
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie straciła liści? Zadbajmy o odpowiednią ilość wody. Podlewanie to nie wszystko. Warto zraszać liście ciepłą wodą, jednak uwaga, nie moczymy kwiatostanów.
Poza tym, gdy mowa o wodzie, to nie przelejmy rośliny. Lepiej gdy gwiazda będzie miała za sucho niż za wilgotno! Roślina, która stoi w wodzie będzie miała problem z gniciem korzeni. Konsekwencją tego będzie też opadanie liści. Jak temu zapobiec? Najczęściej sprzedawcy dbają o to, żeby gwiazda betlejemska miała duże otwory w doniczce.
Jak często zatem podlewać? Wystarczy podlewać gwiazdę betlejemską co 2-3 dni. Podlewamy od góry,
najlepiej odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Zanim zaczniemy podlewać, można włożyć palec do doniczki na kilka centymetrów. Jeśli ziemia jest przeschnięta, można podlać. Po podlaniu ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra! Żeby osiągnąć taki efekt należy wykorzystać niewielką ilość wody! Niestety podlewając dużą ilością wody łatwo o przelanie rośliny i jej obumarcie.
Możemy też pokusić się o nawożenie w trakcie podlewania – co dwa tygodnie. Najlepszy będzie nawóz płynny do roślin kwitnących.
Odpowiednie dbanie o gwiazdę betlejemską zapewni jej dobre warunki. Sprawi, że rośliną będziemy się cieszyć znacznie dłużej niż w kilka dni świątecznych.
Komentarz ( 1 )
No mnie się niestety nigdy nie udało przechować jej do następnej gwiazdki, a szkoda, bo miałam piękną różową jednego roku…