Główne menu

Jak dbać o oczy? Zdrowe, wypoczęte oczy

Wzrok to zmysł, który dostarcza nam najwięcej informacji o świecie. Niestety często go przeciążamy, pracując długo i intensywnie, skupiając wzrok w niewielkiej odległości na jednym punkcie, na przykład na monitorze komputera. Wtedy narząd wzroku – oczy bolą, pieką, często pracują gorzej. Jak dbać o oczy? Jak ukoić zmęczone oczy? Oto najlepsze sposoby.

Większość dorosłych miewa problemy ze wzrokiem między 40 a 50 rokiem życia. To wtedy „słabiej” widzą podczas czytania czy w trakcie pracy przed komputerem. Wielu zaczyna nosić okulary. Czy da się wspomóc wzrok i spowolnić proces starzenia? Okazuje się, że tak. Oto, jak dbać o oczy.

jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy? Porzuć nawyki, które szkodzą

Oczy pracują dla nas przez wiele godzin. Zaczynają tuż po przebudzeniu i odpoczywają ostatnie, gdy zapadamy w sen. W ciągu dnia niekiedy muszą pracować w trudnych warunkach – w klimatyzowanych pomieszczeniach, w pełnym słońcu, pyle, po zmroku. Nadwyrężamy ich możliwości, czytając w słabo oświetlonym pomieszczeniu, czy też pochylając się godzinami nad ekranami smartfona.

Nie najlepiej działa na oczy wielogodzinne przebywanie przed ekranem komputera. Osłabia je także monotematyczna dieta i stres.

Jak dbać o oczy? Przede wszystkim oświetlenie

Dla naszych oczu kluczowe jest oświetlenie. Nie powinno być ani zbyt intensywne, ani też zbyt słabe. Latem należy nosić dobre okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy.

Szczególnie gdy pracujemy przed komputerem czy też oglądamy telewizję, należy zwrócić uwagę na to, by mieć dodatkowe źródło światła oprócz tego emitowanego przez ekrany. Ciemości mocno kontrastujące ze światłem monitora wyjątkowo dotkliwie męczą wzrok.

Odpoczynek

Nasze oczy podziękują nam za odpoczynek. Nie musi być on długi, wystarczy raz na jakiś czas zamknąć na kilka sekund oczy, by wspomóc ich nawilżenie. Poza tym dobrą praktyką jest patrzenie w dal. Oczy zmuszone skupiać się na bliskim przedmiocie, podziękują nam, gdy będziemy mogły popatrzeć daleko, kilka metrów w dal.

To ważne, bo praca przy komputerze sprawia, że mrugamy rzadziej, a oczy szybciej się wysuszają. Poza tym ciągłe skupianie wzroku na jednym punkcie też nie jest naturalne. Dla zdrowia powinniśmy przenosić wzrok z dalszych na bliższe przedmioty.

Poza tym ważne jest wysypianie się. Odpowiednia długość snu ma bezpośredni wpływ na kondycję wzroku.

Ogólne dbanie o zdrowie

Jeśli chcesz zadbać o wzrok, zrezygnuj z palenia, które negatywnie wpływa na układ krwionośny. Zwiększa ryzyko chorób plamki żółtej i zaćmy.

Negatywnie na stan zdrowia wpływa zarówno palenie czynne, jak i bierne.

Odpowiednia dieta

Żeby dbać o zdrowie, trzeba zdrowo jeść. Nasz wzrok też tego potrzebuje. Kluczowe są witaminy: A, C, E, cynk, magnez, zeaksantyna i luteina.

Jedz dużo ciemnozielonych warzyw liściastych, sięgaj po ryby bogate w kwasy omega-3 (łosoś, tuńczyk, halibut), nie odmawiaj marchewki. Spożywaj jaja, dynię, słodkie ziemniaki. Jedz też orzechy i nasiona lnu oraz chia. Wzbogacaj swoją dietę w przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami. Nie zapomnij o wodzie, która pozwala zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu.

Dieta bogata w cynk, miedź, witaminę C i E jak pokazały badania – może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oczu związanych ze starzeniem organizmu nawet o 25%. Bardzo obiecujące są wyniki dotyczące kwasów omega 3, które korzystnie wpływają na stan wzroku.

Poza tym zdrowa dieta to najlepszy sposób na profilaktykę przeciwko cukrzycy. Ta powszechna choroba przewlekła niestety negatywnie wpływa na wzrok, może zwiększać ryzyko wystąpienie jaskry. Podobnie zresztą negatywnie na stan oczu wpływa nadciśnienie oraz wysoki poziom cholesterolu.

Badanie wzroku

Jak dbać o wzrok? Przede wszystkim wykonywać kontrolne badania. Raz na rok/pół roku (w zależności od potrzeb) należy zbadać wzrok u specjalisty. Proste i bezbolesne badanie da nam odpowiedź, w jakiej kondycji są nasze oczy.

Warto porozmawiać z rodziną. Niektóre choroby wzroku są dziedziczne, świadomość o ryzyku ich wystąpienia wiele daje. Niejednokrotnie pozwala spowolnić moment wystąpienia zmian.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>