Główne menu

Art. sponsorowany
Jak dbać o skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła oraz uciążliwa choroba. Jej objawy, takie jak suchość i świąd, mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. W zwalczaniu tych dolegliwości niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja. O czym należy pamiętać, dbając o skórę atopową? Sprawdź, co zrobić, żeby cieszyć się gładką, nawilżoną cerą.

AZS – co to za choroba?

Podstawową funkcją skóry jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi (np. mrozem) oraz blokowanie dostępu do organizmu drobnoustrojom i alergenom. W niektórych przypadkach nie funkcjonuje ona jednak w taki sposób, jak powinna. Jedną z najczęściej występujących zaburzających jej pracę dermatoz jest atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekła oraz nawrotowa choroba, inaczej nazywana egzemą.

Niezakaźny stan zapalny skóry charakteryzuje się fazami zaostrzeń i remisji, co oznacza, że nie można całkowicie wyleczyć AZS. Objawy choroby to przede wszystkim:

  • silny, uporczywy świąd,
  • zaczerwienienie, a nawet rumień skóry,
  • przesuszona, szorstka cera,
  • grudki i pęcherzyki, które mogą być wypełnione płynem surowiczym (tworzą się z nich ranki i nadżerki).

Utrzymująca się przez dłuższy czas ostra faza czasami powoduje znaczne pogrubienie i rogowacenie skóry, co objawia się jako tzw. rybia łuska. Skóra atopowa jest poza tym skłonna do podrażnień oraz bardzo delikatna.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne i zazwyczaj pojawia się w wieku niemowlęcym (co nie oznacza, że pierwsze objawy nie mogą wystąpić u dorosłych). W jaki sposób rozwija się choroba? Zawarte w powietrzu, kosmetykach i pożywieniu alergeny wywołują nadmierną produkcję przeciwciał klasy IgE. Dochodzi wówczas do silnej reakcji alergicznej skóry i nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego.

Poza przyczynami genetycznymi, na rozwój AZS wpływają także czynniki środowiskowe, immunologiczne oraz upośledzona funkcja barierowa skóry. Za rozwój zmian atopowych mogą też odpowiadać m.in. zanieczyszczenie powietrza, alergeny, stres, substancje drażniące, suche powietrze i wahania temperatury. Dokładne przyczyny choroby nie zostały jeszcze w pełni poznane.

Jakie potrzeby ma skóra atopowa?

Skóra z AZS jest wrażliwa i wymagająca. Wynika to z braku jej odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku zdrowej skóry taką funkcję pełni bariera hydrolipidowa. U osób dotkniętych chorobą jest ona nieszczelna, przez co cera jest narażona na ciągły kontakt z alergenami oraz substancjami drażniącymi. Sprawę pogarsza też warstwa rogowa naskórka, która działa w niewłaściwy sposób, a także ma niedobory ceramidów i cementu międzykomórkowego.

Skóra atopowa potrzebuje dobrze przemyślanej pielęgnacji, skoncentrowanej na łagodzeniu istniejących zmian oraz przeciwdziałaniu powstawaniu kolejnych. Należy zrezygnować z preparatów zawierających silne detergenty, konserwanty, barwniki, parabeny oraz alkohol. Na półce w łazience powinny za to pojawić się kosmetyki hipoalergiczne i bezzapachowe. Zalecane są przede wszystkim emolienty, które natłuszczają i chronią skórę.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry atopowej?

Odpowiednie traktowanie skóry atopowej oznacza konieczność stosowania właściwych kosmetyków, a także przestrzegania pewnych zasad. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z AZS? Objawy złagodzą:

  • prysznice lub krótkie kąpiele w ciepłej wodzie (nie może być za gorąca),
  • łagodne, niezawierające mydła preparaty myjące,
  • delikatnie osuszanie miękkim ręcznikiem (należy unikać pocierania),
  • emolientowe kremy lub balsamy aplikowane na lekko wilgotną skórę.

Warto pamiętać, że pościel i ubrania powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych i delikatnych tkanin. Skóra atopowa wymaga konsultacji z dermatologiem oraz stosowania się do zaleceń lekarskich.

Naucz się dbać o wrażliwą skórę atopową

Atopowe zapalenie skóry to choroba o złożonym pochodzeniu, która znacząco wpływa na jakość życia. Aby złagodzić jej objawy oraz zapobiec nawrotom, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki, jakich używasz w codziennej pielęgnacji. Gdzie możesz zaopatrzyć się w takie preparaty dostosowane do potrzeb osób z AZS? Drogeria Krokus to miejsce, w którym znajdziesz wiele bezpiecznych produktów dedykowanych skórze atopowej. Dzięki nim szybko poczujesz ulgę i poprawisz stan swojej cery.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>