Główne menu

Inf. prasowa
Jak dbać o zatoki podczas jesieni?

Niskie temperatury sprzyjają rozwojowi przeziębienia i grypy. Jedną z przykrych dolegliwości związaną z okresem jesienno-zimowym jest także ból zatok. Jak można zniwelować ryzyko bólu i dyskomfortu w tej okolicy? Odpowiedź znajduje się w treści niniejszego wpisu.

Zatoki przynosowe — co to takiego?

Zatoki przynosowe to struktury powietrzne, które znajdują się w kościach twarzoczaszki. Połączone z jamą nosową puste przestrzenie są bardzo wrażliwe na chłód. Z uwagi na to, że skóra twarzy nie jest tak gruba, jak w pozostałych miejscach ciała, warto zadbać o jej dodatkową ochronę w chłodniejsze dni. Głowa i zatoki lubią ciepło. W związku z tym, założenie czapki podczas zimnego dnia jest doskonałym pomysłem.

Ochrona zatok jesienią — noszenie czapki

Zimowa czapka to najlepszy sposób na ochronę zatok. Wybierając model wykonany z naturalnego materiału można mieć pewność, że zatoki będą bezpieczne, a głowa nie będzie się zbytnio nagrzewać. Wynika to z faktu, że bawełniane czapki zapewniają doskonałą wentylację.

Nosząc czapkę podczas jesieni i zimy, można skutecznie zabezpieczyć zatoki przed nagłymi zmianami temperatur. W przeciwnym razie można narazić się na zapalenie zatok przynosowych, które objawia się:

  • katarem,
  • uczuciem zatkanego nosa,
  • bólem głowy,
  • złym samopoczuciem.
  • Domowe sposoby na ból zatok

Jeśli u danej osoby już wystąpił ból zatok, warto skorzystać z kilku domowych sposobów, które pozwolą go zredukować. Jednym z nich są leki bez recepty, takie jak Sinupret dostępny w wielu aptekach: https://www.i-apteka.pl/product-pol-942-SINUPRET-x-50-drazetek.html. Wyrób medyczny bazuje na naturalnych wyciągach, takich jak kwiat pierwiosnka, korzeń goryczki czy kwiat czarnego bzu. Produkt wspiera w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i zapalenia zatok.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się też inhalacja. Za jej pomocą można udrożnić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Do inhalacji najlepiej stosować sól kuchenną lub olejki eteryczne np. miętę, rumianek, sosnę albo lawendę. Przyjemny zabieg nie tylko relaksuje i ułatwia zasypianie. Ułatwia też uzyskanie drożności zatok.

Przy bólu zatok warto też pamiętać o nawilżaniu śluzówki nosa. W czasie choroby należy więc unikać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, ponieważ te produkty sprzyjają odwodnieniu. Warto też zaopatrzyć się w krople do nosa.

Jesienią należy pamiętać o noszeniu czapki. To prosty sposób na to, by uniknąć bólu zatok. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, można zastosować domowe sposoby na pozbycie się
dolegliwości.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>