Główne menu

Inf. prasowa
Jak dbać o zdrowie wątroby. Praktyczne porady, dzięki którym zachowasz wątrobę w dobrym zdrowiu

Możemy przeżyć bez nerki, płuca czy śledziony. Ale nasz organizm nie przetrwa, jeśli pozbawimy go wątroby. To po mózgu i sercu jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Wątroba oczyszcza organizm z toksyn, przechowuje witaminy i minerały i uwalnia je do organizmu. Organ rozkłada tłuszcze ze spożywanych pokarmów i gromadzi je lub zamienia w energię. Oprócz tego wątroba przetwarza zniszczone lub uszkodzone czerwone krwinki, wytwarza czynniki układu odpornościowego i tworzy białka odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. A to jeszcze nie wszystko. Jak dbać o wątrobę, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Co szkodzi wątrobie i jak o nią dbać?

Od wątroby – naszego największego gruczołu – i jej sprawności zależy dobre działanie układu trawiennego i układu krążenia, a tym samym nasze zdrowie. Jeśli wątroba zaczyna gorzej pracować na skutek przyjmowania leków lub spożywania dużych ilości alkoholu, zaczynamy chorować, a nasz organizm słabnie. O tym, co oprócz alkoholu i leków szkodzi wątrobie przeczytamy w artykule http://essentiale.pl/co-szkodzi-watrobie.

O wątrobę, tak jak i o inne organy naszego ciała musimy odpowiednio dbać, żeby jak najdłużej przeżyć w dobrym zdrowiu. Kluczowa dla wątroby jest więc zrównoważona dieta. Do głównych zadań organu należy filtrowanie krwi i oczyszczanie jej z toksyn (tych pochodzących z zewnątrz, ale też produkowanych w organizmie). Większość szkodliwych substancji, które np. przyjmujemy w pokarmach trafia do wątroby i tam jest neutralizowana. Wątroba rozkłada również pożywienie, które zjadamy i zamienia je w potrzebną nam do życia energię. Narząd gromadzi glikogen (zapasowy cukier) i wykorzystuje go, kiedy organizmowi brakuje paliwa, np. przy wytężonych ćwiczeniach, w czasie głodówki.

Kiedy nasza dieta obfituje w duże ilości cukrów prostych (jemy słodycze, duże ilości owoców, pieczywa) nadmiar glikogenu odkłada się w postaci tłuszczu. Wątrobie i mięśniom brakuje miejsca na jego zmagazynowanie.

Żeby chronić wątrobę i usprawnić jej funkcjonowanie wybierajmy produkty bogate w błonnik – świeże warzywa (bez ograniczeń) i owoce (maksymalnie 2-3 porcje dziennie), pełnoziarniste pieczywo, makarony, płatki. Dietę wzbogaćmy o zdrowe białko, które pomaga odbudowywać uszkodzone komórki wątroby. Jedzmy więc chude mięso i warzywa strączkowe (fasolka szparagowa, fasola czerwona), ciecierzycę i soczewicę oraz komosę ryżową. Ograniczmy spożywanie tłuszczów nasyconych i wybierajmy te zdrowe zawarte w orzechach, ziarnach, awokado, oliwie z oliwek i w rybach. Z jadłospisu wykluczmy też duże ilości słodkich i słonych przekąsek. A w ciągu dnia regularnie nawadniajmy organizm, pijąc wodę.

Jak jeszcze dbać o zdrowie wątroby?

To, co zjadamy najbardziej wpływa na stan naszej wątroby. Jednak musimy również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej wielkości porcji, kontrolowaniu bilansu energetycznego i utrzymywaniu prawidłowej wagi. Nadwaga oznacza najczęściej otłuszczenie wątroby. A od takiego stanu już krótka droga do bliznowacenia i marskości wątroby, raka wątroby czy jej całkowitej niewydolności. Jeśli borykamy się z nadwagą, powoli zrzucajmy zbędne kilogramy. Zrezygnujmy z tzw. diety cud, podczas której bardzo szybko spada nam waga. Równie szybko jak pozbyliśmy się dodatkowych kilogramów, „nadrobimy” stratę. A radykalna dieta mocno obciąży wątrobę.

Dla zdrowia wątroby ograniczmy również picie alkoholu do maksymalnie 1 porcji dziennie dla kobiet (1 kieliszek wina) i 2 porcji dla mężczyzn. Jeśli w przeszłości zdarzyło nam się nadużywać alkoholu, a obecnie w ogóle go nie pijemy lub pijamy rzadko, choroby wątroby i tak mogą pojawić się po kilku latach. Dlatego warto wykonać testy sprawdzające, w jakim stopniu wątroba jest uszkodzona.

Chrońmy również wątrobę przed zakażeniem żółtaczką typu B i C, ograniczając liczbę partnerów seksualnych. Tatuaże oraz piercing wykonujmy tylko w sprawdzonych salonach, gdzie używa się jednorazowych lub profesjonalnie wysterylizowanych narzędzi. Zaszczepmy się również na żółtaczkę typu B, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jak rozpoznać, że wątroba nie działa prawidłowo?

Od tego, jak dbamy o wątrobę zależy nasze zdrowie. Istnieje ponad 100 różnych chorób dotykających wątrobę, a wiele z nich zaczyna się objawami podobnymi do grypy. Dopiero z czasem symptomy stają się coraz poważniejsze (zażółcenie skóry i gałek ocznych, mocz o ciemnej barwie).

 Kiedy odczuwamy stałe zmęczenie, zmniejsza się nam apetyt i towarzyszą nam nudności i wymioty, może to świadczyć o zaburzonej pracy wątroby (np. żółtaczce typu C). Bóle mięśni, krwawienia z nosa, swędzenie skóry czy pajączki naczyniowe także mogą sygnalizować o problemach z wątrobą. Przy poważniejszej niewydolności organu pojawiają się trudności z jasnym myśleniem, opuchnięcie brzucha i nóg, impotencja, powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn oraz powiększenie wątroby.

Wątroba ma niebywałą zdolność do regeneracji. Po uszkodzeniu i operacji jej tkanki potrafią się tak odnowić, że już po tygodniu od usunięcia 2/3 organu, narząd odzyskuje wagę sprzed zabiegu. Choroby wątroby dają się również skutecznie leczyć, choć czasami wymaga to dłuższej terapii. Mimo wszystko warto jednak zadbać o ten niezwykle ważny organ, zanim odczujemy pierwsze objawy jego niedomagania.

    2 komentarze

  • jotka

    Może strączkowe dobrze robią wątrobie, ale moje jelita sie buntują, po zjedzeniu fasolki szparagowej myślałam, że pęknę od nadmiaru gazów, okropne uczucie! o bobie i gotowanej kapuście nie mam co marzyć…

  • Zwykła Matka

    Dzięki za te rady, ostatnio moja wątrobą wyraźnie mi daje do zrozumienia, że mój organizm nie jest już taki młody jak sie czuję 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>