Jak leczyć haluksy? Czy da się im zapobiec?
Haluksy uważane są dzisiaj za problem cywilizacyjny. Szacuje się, że może dotyczyć aż 4% populacji, częściej kobiet niż mężczyzn. Widoczne zniekształcenia mogą pojawiać się już u dzieci, dużo częściej powstają około 20 roku życia, z biegiem lat ryzyko ich powstania jest coraz większe. Haluksy nie stanowią tylko problemu estetycznego, ale również zdrowotny. Czy da się mu zapobiec? Jak leczyć haluksy?
Co to są haluksy?
Haluks to bolesna deformacja stawów stóp, choroba zwyrodnieniowa, której nie wolno ignorować.
Wiele z nas ma predyspozycje do rozwoju palucha koślawego ( 70% kobiet w linii żeńskiej – na haluksy skarży się babcia, mama i córka). Sama predyspozycje generyczne to jednak nie wszystko. Problemem są również złe nawyki życiowe.
Haluksy mogą rozwijać się latami.
W początkowych fazach zmiany zazwyczaj są bezbolesne i nawet trudne w zauważeniu. Z czasem stają się bolesne, utrudniają chodzenie, deformacje pogłębiają się, może dochodzić nawet do zwichnięcia drugiego palca stopy.
Jak zapobiegać haluksom?
Tak,jak w przypadku wielu problemów: lepsze efekty od leczenia przynosi zapobieganie. Co robić, by haluksy się nie pojawiły?
- unikaj noszenia bardzo wysokich obcasów,
- nie noś obuwia z bardzo wąskim przodem,
- zmieniaj obuwie w ciągu dnia, daj stopie odpocząć,
- chodź boso, kiedy jest to możliwe,
- staraj się być aktywną (haluksom sprzyja stojący tryb życia),
- dbaj o wagę – nagłe zwiększenie wagi może doprowadzić do powstania haluksów,
- jeśli masz płaskostopie – wylecz tę dolegliwość.
Dobrym sposobem jest stosowanie specjalnych wkładek do obuwia, na przykład ortez chroniących palce przed otarciami, klinów międzypalcowych tworzących izolacje między palcami, specjalne poduszki pod przodostopie, które ułatwiają chodzenia na wysokich obcasach. W sprzedaży dostępne są również specjalne aparaty zakładane na noc na haluksy, tak zwane peloty.
Jak leczyć haluksy? Ćwiczenia
Przy pierwszych objawach wskazujących na haluksy warto udać się do ortopedy. Lekarz obejrzy stopę i zaproponuje sposób leczenia.
W przypadku niewielkich haluksów warto rozważyć wykonywanie systematycznych ćwiczeń, które korzystnie wpływają na kondycję stóp. Wskazane jest:
- chodzenie boso na palcach,
- stawanie na piętach i palcach na przemian,
- chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp,
- chwytanie palcami u stóp kawałków materiału,
- turlanie stopą niewielkich piłeczek,
- odciąganie dużego palca jak najdalej od palców sąsiadujących,
- stanie na jednej nodze.
W przypadku zaawansowanych haluksów leczenie domowe niestety nie jest skuteczne. Konieczne jest rozwiązanie chirurgiczne. Na szczęście operacja nie trwa długo, a proces dochodzenia do zdrowa jest możliwy w stosunkowo krótkim czasie.
8 komentarzy
Jak to dobrze, że nie mam tych paskud…
I oby nigdy się nie pojawiły. 🙂
No widzisz, to jestem nietypowa, bo mama ani babcia nie miały, wszystkich rzeczy zakazanych unikam całe życie, nadwagi nie mam i dużo chodzę, a w lewej stopie haluks jak nic…
Jotko, akurat bycie nietypową to jakby nie patrzeć wyróżnienie 🙂 Szkoda, że akurat w tym temacie…na szczęście i ten problem można rozwiązać.
Haluksy są też rzeczą genetyczną. Mam je od młodych lat zanim jeszcze dowiedziałam się co to niewygodne buty czy na obcasie.
nie da sie zapobiec…
Najlepszym sposobem jest operacja paluchów koślawych. Ja miałam w tym roku taki zabieg robiony przez specjalistę z poradni stóp. Ulga odczuwalna niemalże od razu. Dodatkowo mam specjalnie wykonane dla mnie wkładki do butów, które chronią przed ponownym pojawieniem się haluksów.
U mnie przyczyna powstania były niestety niewygodne buty…ale udało się ten problem zażegnać, poszłam do podologa, gdzie dobrano mi odpowiednie wkładki ortopedyczne, do tego kilka zabiegów i problem z głowy 🙂