Materiał Informacyjny Kärcher Jak myć okna, lustra, fronty meblowe ze szprosami?
Szprosy sprawiają, że okna, meble i inne elementy wyposażenia wnętrza wyglądają elegancko i stylowo. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich czyszczenie jest czasochłonne i problematyczne. Czy zatem zrezygnować ze szprosów z uwagi na trudności w użytkowaniu? Nie jest to konieczne, gdy do czyszczenia użyjemy akumulatorowej myjki. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie myć okna ze szprosami.
Szprosy, szczebliny – czemu służą?
Szprosy, inaczej szczebliny, to listwy dzielące szybę na mniejsze części. Stosuje się je przede wszystkim w oknach oraz drzwiach, ale także są częścią mebli i wielu innych elementów wyposażenia wnętrza.
Pierwotnie pełniły funkcję konstrukcyjną. Dawniej, z powodu braku odpowiednio dużych tafli szkła, szprosy łączyły szyby w jedno większe okno. Stąd kojarzą się ze stylem klasycznym, dworkowym. Obecnie pełnią tylko funkcje dekoracyjne i estetyczne. Nadają budynkom uroku i niepowtarzalnego charakteru, ale także sprawiają, że obiekty zyskują tradycyjny wygląd. Stosuje się je również w nowoczesnym budownictwie, gdzie są duże, przeszklone powierzchnie, np. w mieszkaniach w stylu loft.
Szczebliny są niebanalną ozdobą i dlatego stanowią element dekoracyjny mebli. Często spotyka się fronty ze szprosami, zwłaszcza w szafkach kuchennych. W tradycyjnych wnętrzach to element obowiązkowy. Przeszklona witryna lub drzwi kredensu ze szprosami nadają pomieszczeniom stylowego charakteru. Niemniej także w nowoczesnych wnętrzach można spotkać szczebliny. W ostatnim czasie modne są kabiny prysznicowe ze szprosami oraz szklane ściany działowe.
Rodzaje szprosów a mycie okien
Szprosy w oknach są różnego rodzaju. Szczebliny konstrukcyjne są integralną częścią okna, a ich zadaniem jest połączenie oddzielnych szyb w jedną całość. Stanowią podstawową strukturę okna i zapewniają stabilność. Ma to szczególne znaczenie przy dużych przeszkleniach. Szprosy konstrukcyjne są wykonane z tego samego materiału co rama okna i mają taką samą szerokość. Stosuje się je przede wszystkim przy modernizacji zabytków oraz w domach nawiązujących architektonicznie do tradycyjnego budownictwa. Wadą okien z klasycznymi szprosami jest problem z ich myciem. Każdą szybę trzeba czyścić oddzielnie, a na szczeblinach zbiera się brud.
Obecnie dla efektu dekoracyjnego stosuje się szprosy wewnątrzszybowe (międzyszybowe) lub naklejane. Te pierwsze zwykle wykonane są z aluminium i montowane wewnątrz pakietu szybowego, czyli w przestrzeni między szybami zespolonymi. Okna ze szprosami wewnątrzszybowymi są najdroższe, ale też często wybierane z uwagi na łatwość mycia. Szyby pozostają gładką taflą i przy czyszczeniu nie ma żadnych przeszkód.
Szprosy naklejane (wiedeńskie), jak sama nazwa wskazuje, są przyklejone po obu stronach okna. Wewnątrz pomiędzy taflami szkła umieszczona jest ramka dystansowa, imitująca podział szyby. Szprosy naklejane są dość tanie, ale utrudniają mycie okien. Dodatkowo na listwach osadzają się kurz i zanieczyszczenia. Z czasem mogą się także odkształcać.
Poza wymienionymi trzema najpopularniejszymi, istnieją także inne rodzaje szprosów. Szczebliny nakładane montowane są na zawiasach, zatrzaskach lub w formie ramki. Mocuje się je na zewnętrznej stronie okna i można je bez problemu zdjąć do mycia. Co ważne, szczebliny nakładane są odsunięte od powierzchni szyby o kilka milimetrów. Dzięki temu woda może swobodnie spływać po oknie, a brud nie osadza się na każdej listewce.
Kłopotliwe mycie okien ze szprosami
Okna ze szprosami mają swój niepowtarzalny urok, ale ich podstawową wadą jest problematyczne czyszczenie. Jedynie te ze szczeblinami międzyszybowymi lub nakładanymi można łatwo umyć i są odporne na brud. Pozostałe wymagają zaangażowania przy myciu.
W oknach ze szprosami zamiast gładkiej tafli, którą można umyć kilkoma ruchami, mamy do czynienia z wieloma elementami – ramy, szczebliny i osobne szybki. Na każdej listwie zbiera się kurz, podobnie jak w licznych zakamarkach, które trudno doczyścić. Dokładne umycie ramek i szyb zajmuje bardzo dużo czasu i pochłania sporo energii. Trzeba mieć też świadomość, że okna ze szprosami trzeba czyścić częściej, ponieważ szybciej się brudzą. W czasie deszczu woda nie spływa do dolnej krawędzi okna, tylko zatrzymuje się na szprosach, pozostawiając na nich brudny osad. Czy istnieje sposób na szybkie i bezwysiłkowe mycie okien ze szprosami? Rozwiązaniem jest myjka do okien Kärcher. Czy warto ją kupić?
Myjka elektryczna do okien – czy nada się do okien szprosowych?
Myjka do okien marki Kärcher to praktyczne i poręczne urządzenie, które naprawdę szybko i dokładnie myje szyby i inne powierzchnie gładkie w domu. Skraca czas czyszczenia trzykrotnie. Zasada działania myjki jest taka sama, jak w przypadku odkurzacza – urządzenie zasysa brud i wilgoć do zbiornika. Dzięki temu nie powstają smugi i zacieki. Znika problem mozolnego polerowania szyb. Zaletą myjki Kärcher jest to, że świetnie sprawdza się do czyszczenia nietypowych okien – dachowych lub ze szprosami.
Myjka Kärcher znacznie ułatwia mycie okien ze szprosami, ale musi być wyposażona w wąską ssawkę. Modele WV 2, WV 5 i WV 6 posiadają funkcję wymiennej listwy ssącej. W zależności od rozmiarów czyszczonej powierzchni można wybrać ssawkę szeroką (280 mm) albo wąską (170 mm). Dzięki temu możliwe jest czyszczenie wąskich okien. Zwłaszcza jeden rodzaj ssawki świetnie sprawdza się do mycia okien ze szprosami: https://www.kaercher.com/pl/akcesoria/biala-ssawka-170-mm-do-myjek-do-okien-wv-6-premium-home-line-26335320.html
Tym bardziej warto kupić myjkę Kärcher, gdy posiadamy w domu dużo mebli ze szprosami. Ich mycie jest tak samo problematyczne, jak czyszczenie dzielonych okien. Myjka sprawdzi się także do luster ze szprosami czy kabin prysznicowych. Jest nieodzowna w przypadku przeszklonych witryn i frontów mebli kuchennych. Dzięki myjce utrzymanie ich w czystości nie będzie sprawiało problemu.
Warto pamiętać, że myjka do okien doskonale czyści także wszystkie powierzchnie gładkie w domu. Z jej pomocą bez wysiłku wyczyścimy płytki w łazience czy szklane blaty. Sprawdzi się także do szyb w samochodzie. Warto inwestować w urządzenia, które mają różnorodne zastosowania.
Katalog cen i opinii o myjkach do okien Kärcher: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/myjki-do-okien.html
Jak szybko myć okna ze szprosami?
Czy istnieje sposób na szybkie i przede wszystkim skuteczne umycie okien ze szprosami? Oczywiście, że tak. Jednak nie jest to metoda tradycyjna, polegająca na mozolnym myciu i wycieraniu do sucha, a potem polerowaniu każdej szybki. Warto ułatwiać sobie pracę i sięgać po urządzenia, które podnoszą jej komfort. Dzięki temu przy minimalnym wysiłku, osiągniemy znakomite rezultaty.
Mycie okien ze szprosami należy zacząć od odkurzenia szczeblin. Pozbycie się zabrudzeń z listewek to połowa pracy. Można wyczyścić je ręcznie przy pomocy wilgotnej ściereczki i łagodnego detergentu. W przypadku trudnych zabrudzeń, (np. okno kuchenne z tłustym osadem) warto zastosować myjkę parową Kärcher. Trzeba jednak użyć niskiej mocy i uważać na szprosy klejone. Para wodna może spowodować ich odklejanie. Istotne jest także, by nie używać parownicy w mroźne dni. Duża różnica temperatur może spowodować pęknięcie szyby. Myjąc okna zimą, należy najpierw je delikatnie ogrzać strumieniem pary. Warto także ostrożnie obchodzić się ze starymi oknami drewnianymi bez warstwy ochronnej.
Po wyczyszczeniu szczeblin i ramy okna należy zająć się szybami. Dzięki myjce z serii WV, praca będzie prosta i szybka. Wystarczy spryskać każdą szybę roztworem wody i koncentratu do mycia okien Kärcher. Aby środek zadziałał skuteczniej, należy go rozetrzeć po powierzchni, np. ścierką z mikrofibry. To sprawi, że zabrudzenia się rozpuszczą. Na koniec wystarczy odessać cały brud i wilgoć za pomocą myjki Kärcher wyposażonej w wąską ssawkę. Okna będą lśniące, bez smug oraz zacieków. Sięgając po myjkę do okien Kärcher, skracamy czas ich mycia do minimum.
Zostaw komentarz