Jak naturalnie podnieść ciśnienie krwi?
Wysokie ciśnienie krwi jest groźne. Zbyt niskie też jednak powoduje problemy. Przede wszystkim niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Jak naturalnie podnieść ciśnienie krwi? Co zrobić, by poczuć przypływ energii, niekoniecznie sięgając po kawę?
Niskie ciśnienie krwi, czyli jakie?
Niskie ciśnienie krwi czy inaczej niedociśnienie to pomiar niższy niż 90/60 mmHg. Lekarze jednak stosują też inną definicję, która zakłada, że o niskim ciśnieniu krwi mówimy wtedy, kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Ponieważ niskie wartości ciśnienia nie są problemem, dopóki nie towarzyszą im przykre symptomy.
Niskie ciśnienie krwi, gdy towarzyszą mu objawy, może być groźne, stanowi ryzyko wystąpienia niewydolności nerek czy ataku serca.
Niskie ciśnienie krwi uważa się za problem, jeśli towarzyszą mu objawy. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, ale cieszysz się świetnym samopoczuciem, nie ma powodu do obaw. Niskie ciśnienie krwi w takiej sytuacji uważane jest za bardzo dobry wskaźnik zdrowotny.
Kiedy niskie ciśnienie krwi jest problemem?
Niskie ciśnienie krwi może być spowodowane niedoborami żywieniowymi, ciążą, reakcjami alergicznymi, ciężkimi infekcjami, problemami z sercem czy spadkiem objętości krwi.
Niektóre osoby z niskim ciśnieniem krwi nie mają żadnych objawów, u tych osób zazwyczaj wskaźnik ten nie stanowi powodu do niepokoju. Czasami niskie ciśnienie powoduje jednak zmęczenie, zawrotu głowy, trudności z koncentracją, niewyraźne widzenie, nudności, uczucie zimna, uczucie pragnienia, szybki płytki oddech.
Jak naturalnie podnieść ciśnienie krwi?
Dobra wiadomość jest taka, że większość osób z niskim ciśnieniem krwi może radzić sobie z nim naturalnymi metodami. Oto najczęstsze metody, które naprawdę działają.
1. Jeśli zaczęłaś stosować ostatnio jakieś leki i jednocześnie zaobserwowałaś u siebie niskie ciśnienie krwi, porozmawiaj z lekarzem. Być może winne są przyjmowane środki farmaceutyczne.
2. Zwiększenie ilości soli w diecie.
3. Pij więcej wody, dzięki temu możesz zwiększyć objętość krwi i usunąć częstą przyczynę niskiego ciśnienia krwi – odwodnienia.
4. Siedź ze skrzyżowanymi nogami. O ile osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny uważać na krzyżowanie nóg, o tyle w przypadku niskiego ciśnienia krwi ta prosta taktyka może podnieść nieco ciśnienie.
5. Unikaj picia alkoholu, alkohol może mocno obniżyć ciśnienie krwi.
6. Jedz częściej, ale mniejsze posiłki. W ten sposób unikniesz spadku ciśnienia krwi po zjedzeniu obfitego posiłku.
7. Unikaj nagłej zmiany pozycji, szybkiego wstania, co ogranicza ryzyko wystąpienia zawrotów głowy u osób z niskim ciśnieniem krwi
8. Uprawiaj systematycznie sport. To pozwoli Ci poprawić krążenie i korzystnie wpłynąć na ciśnienie krwi.
9. Wypróbuj herbatę z lukrecji. Lukrecja znana jest z tego, że podnosi ciśnienie krwi.
10. Sprawdź, czy nie cierpisz na anemię. Niskie ciśnienie krwi może być spowodowane przez niedobór żelaza, witaminy B12, czy kwasu foliowego.
11. Sprawdź poziom cukru we krwi – cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi mogą prowadzić do niskiego ciśnienia krwi. Wypróbuj sposoby, które pomogą Ci zrównoważyć poziom cukru we krwi.
12. Zbadaj tarczycę. Niskie ciśnienie krwi może być spowodowane przez niedoczynność tarczycy.
8 komentarzy
Miewam problemy z niskim ciśnieniem, ale najbardziej podnoszą mi je stresy w pracy, aż za bardzo nawet!
Niestety…to dobra, choć wkurzająca metoda 😉
Wystarczy wzywa u teściowej i już podniesione 🙂
haha 🙂 fakt 😉
Jestem niskociśnieniowcem 🙂 Ten tekst to coś dla mnie i o mnie! A myślałam, że skrzyżowane nogi źle działają…..
Miewam bardzo niskie ciśnienie, np. 87/59, wtedy pomaga mi woda z solą. Na szklankę daję płaską łyżeczkę. Oczywiście nie wypijam wszystkiego – jest to ohydny napój – ale nawet kilka głębszych łyków pomaga.
Niskie ciśnienie to ogromny problem 🙁 Sama mam od niedawna spore problemy i bardzo odbija się to na moim samopoczuciu. Ostatnio kupiłam nowy ciśnieniomierz (Diagnostic DM 200) i przyzwyczajam się do codziennego badania i zapisywania wyników. Jest ciężko, ale liczę, że kiedyś będzie lepiej c:
Duża ilość wody wskazana jest nawet nie tyle co przy problemach z ciśnieniem ale ogólnie na co dzień. Sama zauważyłam, że czuję się gorzej więc profilaktycznie przebadałam się ciśnieniomierzem diagnostic który ma babcia i niby wynik nie był najgorszy. Zaczęłam zwracać uwagę na to ile litrów wody wypijam i po podwyższeniu czuję duuużą różnicę.