Główne menu

Jak naturalnie wzmocnić włosy? 5 rad dla kobiet po 30-stce…

Stan naszych fryzur wiele mówi o jakości naszego życia, o naszych codziennych wyborach żywieniowych, o sposobie pielęgnacji, podejściu do wyglądu. Niestety niewiele nam uchodzi na sucho. Natura pod tym względem jest nieubłagana. Większość zapisywana jest w kondycji pojedynczych łodyg, kosmków, włosów.

Efekt – widać na głowie.

Da się coś z tym zrobić?

Spożywaj wystarczającą ilość białka

Białko to niezbędny budulec włosów, dlatego, by dbać o stan fryzur, trzeba spożywać wystarczającą ilość białka. Podstawowym źródłem białka są oczywiście mięso i ryby. Jednak nie tylko. Białko można znaleźć też w innych produktach spożywczych – przeczytaj więcej.

Nie zapomnij o żelatynie

Zamiast gotować rosół na piersi kurczaka (częste praktyki) – przygotuj go na wywarze z kości. Taki klasycznie przygotowany rosół, czyli podstawa wszystkich zup ma najwięcej korzyści. Dostarcza cennych aminokwasów – glicyny i proliny, które znajdują się właśnie w kościach, włóknistych tkankach, narządach zwierząt, które wielu z nas nie chce spożywać. A to błąd.

W ten sposób pozbawiamy się aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów, do utrzymania dobrej kondycji skóry i paznokci. Jednak to nie wszystko… aminokwasy te mają również inne zadanie do wykonania – są potrzebne do sprawnego funkcjonowania układu odporności – czyli mają wpływ na to, jak często chorujemy, a nawet pozwalają zachować optymalną wagę.

Inne źródło to żelatyna w proszku, która zawiera w 1/3 kwasy aminowe odpowiedzialne nie tylko za kondycję włosów, ale również wpływające na jakość snu oraz przyspieszające gojenie się ran.

Zadbaj o witaminy na włosy

Do prawidłowego wzrostu włosów potrzebne są też witaminy – szczególnie witamina C i biotyna.

Pierwsza – witamina C jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania żelaza (dbającego o kondycję włosów, potrzebnego do zainicjowania ich wzrostu) oraz do produkcji kolagenu. Bez kolagenu nie ma mowy o zachowaniu zdrowia włosów.

Niestety organizm nie potrafi sam sobie wyprodukować witaminy C. Musi ją otrzymać razem z pożywieniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma ryzyka jej przedawkowania. Nadmiar witaminy C jest bardzo szybko wydalany z moczem.

Witaminę C znajdziemy w porzeczce czarnej, papryce czerwonej, brokułach, cytrusach, szpinaku.

Do prawidłowego wzrostu włosów niezbędne są również witaminy z grupy B, w tym biotyna. Biotyna jest również potrzebna do prawidłowego trawienia tłuszczy i cukrów. Znajdziemy ją w jajach, orzechach, owocach, rybach i niektórych warzywach. Niestety większość dostarcza ich w niewielkich ilościach, dlatego czasami niezbędna jest suplementacja.

  6 komentarzy

 • MartaB

  Ze wszystkim co tu napisane zgadzam się i mam zamiar wypróbować wszystkie rady, bo moje włosy nie wyglądają najlepiej

 • Kasik

  Moje włosy wyglądają niestety fatalnie….chyba racja w tym, że zamiast je katować kolejnymi maseczkami i odżywkami, po prostu zainwestuje w to, co jem

  • dorota

   Polecam gorąco! Na efekty będzie trzeba poczekać kilka tygodni, pierwsze – włosy staną się bardziej lśniące i miękkie – zobaczysz już po kilku dniach.

 • klaudia

  Ja stosuję na wzmocnienie włosów biotebal – lek z biotyną, która bardzo dobrze działa na włosy. Nie tylko je wzmacnia, przywraca i połysk, ale też hamuje ich wypadanie i przyspiesza porost. Nie dowierzałam, dopóki nie wypróbowałam i zobaczyłam po jakimś czasie efekty 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>