Główne menu

Jak naturalnie zmniejszyć ból? Czyli leczenie bez skutków ubocznych!

Polacy zażywają ogromne ilości środków przeciwbólowych.  Często nieświadomie je przedawkowują, łykając w tym samym czasie tabletki przeciwbólowe i przeciwgrypowe, zawierające tę samą substancję czynną. Niestety rzadko czytamy ulotki dołączone do leków, nie mamy w zwyczaju konsultować się z farmaceutą czy lekarzem. Próbujemy leczyć się sami i łykamy środki przeciwbólowe przewlekle. Skutek?

Swego rodzaju uzależnienie.

ból

Z czasem nie potrafimy się obejść bez pastylki.

To nie pozostaje obojętne na nasze zdrowie. Cierpi nasza wątroba, poza tym możemy w ten sposób nabawić się polekowych bóli głowy, które bardzo trudno wyleczyć i ukoić.

Im częściej sięgamy po tabletki przeciwbólowe, tym bardziej się uodporniamy na ich działanie. Potrzebne są coraz mocniejsze środki, by osiągnąć ten sam efekt.

Dlatego coraz popularniejsze stają się naturalne metody zmniejszające ból, np. zioła.

  • Kozłek lekarski – waleriana – to naturalny i bezpieczny środek uspokajający. Obniża ciśnienie krwi i wspomaga koncentrację.
  • Melisa – kojarzona z ziołem uśmierzającym nerwy, tymczasem to również naturalny sposób na ból. Jest szczególnie wskazana przy bólach głowy, zawrotach, migrenach. Sprawdza się przy bólach brzucha, kolkach, dyskomforcie odczuwanym przed miesiączką i w trakcie jej trwania.
  • Imbir – herbatka z imbirem będzie doskonała na ból gardła, jest wskazana także przy mdłościach i wymiotach, a także bólach głowy. Warto go wypróbować na kaca.
  • Rumianek – świetny na bóle różnego typu – gardła, głowy, zęba, działa kojąco na układ nerwowy, sprawdza się również przy dolegliwościach ciążowych, w tym porannych mdłościach a nawet bólach porodowych.
  • Kora białej wierzby – to naturalne źródło kwasu acetylosalicylowego, stosowanego w aspirynie, dlatego działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Działa świetnie na ból, bez skutków ubocznych, charakterystycznych dla farmaceutyków dostępnych w aptece.
  • Szałwia – jeśli chcemy uśmierzyć ból, warto zaopatrzyć się w szałwię, która hamuje rozwój bakterii, przeciwdziała w ten sposób chorobom. Świetnie sprawdza się na ból gardła, także anginę. Warto ją stosować także w przypadku problemów z dziąsłami i zębami. Działa tonizująco i uspokajająco.
  • Lipa – znana ze swoich właściwości kojących ból zęba. Już od najdawniejszych czasów nasi przodkowie żuli korę lipy, by zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Dzisiaj lipa znajduje zastosowanie w stanach zapalnych jamy ustnej, w problemach z dziąsłami i zębami.
  • Mięta – przy bólach brzucha bardzo pomocna. Jednak uwaga! Nie można jej stosować w dużych ilościach, bo w ten sposób uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Nie jest wskazana dla osób z chorobą refleksową i ze skłonnością do zgagi.

    3 komentarze

  • Kasia

    Ciekawy artykuł. W końcu wszystko to, co potrzebne na ból w jednym tekście. Super!

  • Jaga

    Jeśli tylko znalazłam trochę czasu, działanie przeciwbólowe ziół ( stosowałam mieszanki) „wzbogacałam” owinięciem się w ciepły pled i godzinną drzemką. Wtedy ból szybciej ustępował – w ciszy i w cieple. No cóż, teraz w przymusie aktywności nie zawsze są warunki do pielęgnowania swego organizmu. Gdy się go traktuje po macoszemu, nie pozostaje to bez ujemnych skutków dla zdrowia i urody!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>