Główne menu

Jak oszczędzić pieniądze, czyli 30-latka kombinuje

Każda z nas chce mieć pieniądze i jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Niestety nie każdemu jest dane zarabiać okrągłe oszałamiające sumy lub wygrać na loterii. Co w takiej sytuacji?

hand putting money coins with filter effect retro vintage style

Pozostaje oszczędzanie. I jest ono zalecane w taki sposób, by weszło w nawyk.

My kobiety powinniśmy o tym szczególnie pamiętać, bo według badań, to w większości my zarządzamy domowym budżetem i my ostatecznie decydujemy o większości wydatków w domu.

Oto kilka sposobów na oszczędzanie na wakacje, przyjemności, czy po prostu na zakup „większego przedmiotu”.

Poduszka finansowa

Każdy z nas powinien odłożyć co najmniej 3-6 pensji, które będą dla nas tak zwaną poduszką bezpieczeństwa na wypadek choroby lub straty pracy. Jak tego dokonać?

Wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, czyli odkładać każdego miesiąca niewielką sumę, na przykład 100-200 złotych. Najlepiej to robić od razu po wpłynięciu pensji i następnie gospodarować mniejszą sumą pieniędzy.

Każda dwuzłotówka lub pięciozłotówka trafia…do słoiczka lub świnki

To dość ciekawy sposób, który jest dziecinnie prosty. Wybieramy nominał i odkładamy określone monety w wybrane miejsce, czyli każda np. dwuzłotówka, która zostanie wydana nam w sklepie, w domu jest wrzucana do świnki lub słoiczka. Od tej reguły nie robimy wyjątków.

Sposób ten pozwala wielu osobom zrealizować wybrany cel, np. wyjechać na dwuzłotowe wakacje. 🙂

Minusy tej metody?

Niestety jest to sposób, który może być niewystarczający u osób płacących zazwyczaj kartą płatniczą.

Rób rzadziej zakupy

Możemy sobie mówić, że jesteśmy odporne na działania speców od marketingów. Niestety, prawda jest taka, że robią oni wszystko, żebyśmy zostawiali w sklepie jak najwięcej pieniędzy. I bardzo często udaje im się to.

Dlatego zakupy spożywcze warto robić raz w tygodniu, a po świeże produkty chodzić do niewielkich pobliskich sklepów. Być może jeden produkt będzie troszkę droższy, ale i tak oszczędzimy znacznie więcej na nieplanowanych wydatkach.

Inne sposoby na oszczędzanie?

Na pewno dobrze poznane:

 • robienie zakupów z listą zakupów,
 • wyznaczenie sobie limitu wydatków,
 • wychodzenie na zakupy z pełnym żołądkiem,
 • unikanie zakupów w dużych galeriach handlowych,
 • korzystanie z zakupów w internecie, które mogą być dużo tańsze, wygodniejsze (oszczędzamy czas) i koszty paliwa.

Prowadź zeszyt wydatków

Taki zeszyt powinien uwzględniać stałe wydatki, wydatki na żywność, chemię, przyjemności. W ten sposób dowiesz się, na co wydajesz najwięcej i na czym ewentualnie będziesz mogła zaoszczędzić.

Osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się stworzyć taką listę, są zaskoczone, bo nie zdały sobie sprawy na co tak naprawdę codziennie wydają pieniądze. W ten sposób mogą się stać bardziej świadomymi konsumentami.

Samodzielne gotowanie

Dobrą organizacją można osiągnąć naprawdę wiele. Oczywiście większość z nas narzeka, że nie ma czasu, jednak dla tych, które lubią gotować, samodzielne przygotowanie posiłków, zapraw i dodatków to nie tylko wyzwanie, ale przyjemność.

Dlaczego warto?

  16 komentarzy

 • Kinga

  Pomocne porady. Czasami jednak trudno oszczędzać, jeżeli nie ma się z czego…

  • dorota

   Teoretycznie zawsze jest z czego. Podobno 😉

  • Tola

   Ja na koniec tygodnia wysypuje drobne z portfela do skarbonki. A ogólnie na początku miesiąca odkładam na konto oszczędnościowe pieniądze od razu i koniec. Nie ma ich, trzeba sobie bez nich zaplanować budżet.

 • czytelnik

  Chińczyk radził: odkładać i deponować w wiarygodnym banku lub kasie 10 procent zarobków, konsekwentnie przez cały czas .
  To podobno stara wschodnia tradycja zaopatrzenia na emeryturę. Pogoda ducha wynika zaś z poczucia harmonii wszechświata i przestrzegania tradycyjnego systemu wartości.
  Zawaliło się wprawdzie podczas rewolucji chińskiej, ale ludzie reaktywują sprawdzone sposoby.

 • VANESSA

  Bardzo dobry pomysł wrzucania dwójeczek i piąteczek do świnki.Można odłożyć ciekawą sumkę:-)Zapraszam do siebie:-)

  • dorota

   dzięki. pozdrawiam 🙂

  • Ewelina

   To prawda. Mi też się udaje w ten sposób sporo uzbierać po roku. Zbieram i wydaje. Ale z tych drobnych to jakoś lepiej mi idzie. Z kolei co miesiąc wpłacam też na konto oszczędnościowe 100-200 złotych i tych pieniędzy jeszcze ani razu nie ruszyłam. W planowaniu budżetu mi pomagają właśnie wszelkiego rodzaju listy.

 • lila

  fajne sposoby, szczególnie gotowanie w domu i zakupy na serwisach aukcyjnych mogą być całkiem przyjemne. zastanawiam się też nad zmianą dostawcy prądu, bo na lepszaoferta.pl piszą, że można sporo zaoszczedzić na rachunkach.

 • Wojtek

  Bardzo fajny artykuł. Zapraszam również do siebie, gdzie dzielę się informacjami jak oszczędzać na wakacjach z perspektywy osoby, która 5 lat pracowała w branży turystycznej.

 • karolina.m

  super 🙂 my staramy się co tydzień/2 tygodnie wrzucać 5, 10 lub 20 zł i w zeszłym roku pojechaliśmy na wakacje „za darmo” zebraliśmy ponad 4.000 zł! Z liczeniem mieliśmy frajdy co niemiara i satysfakcja jaka 🙂 W naszym przypadku okazało się również, że zmywarka to oszczędność, przy 4 osobowej rodzinie, gdzie dzieciaki zmywając lały wody w opór to super rozwiązanie 🙂 w przyszłym roku na wiosnę planujemy też ocieplić dom, szukamy teraz styropianu termo organiki w dobrej cenie (zimą podobno najbardziej się opłaca :)). Chcemy ocieplić, bo rachunki za ogrzewanie są porażające.. więc chcemy je ograniczyć. Ale żeby nie było za kolorowo, to od lat, nic na to nie poradzę, nie jestem w stanie zrezygnować z długich gorących kąpieli w wannie, wiem że to strata pieniędzy, ale .. może w przyszłym roku spróbuję je ograniczyć 🙂 pozdrawiam!

 • Cindy

  Oszczędzać można praktycznie na każdym kroku. Moim zdaniem dobrą opcją jest wyeliminowanie rzeczy bez których można się obejść i wydawanie pieniędzy tylko na potrzebne rzeczy. U mnie najwięcej pieniążków idzie na gotowanie bo w końcu trochę nas w domu jest.

 • aszka

  oszczędzanie w domu jest ważne na prądzie wodzie czy czymkolwiek czego używamy. Najlepiej zacząć od wymiany oświetlenia na REKLAMA to szybko zobaczy się różnicę na rachunkach

 • Natalia

  Masz racje, oszczędzać można na wszystkim, nawet wydając na co dzień. To tylko wymaga wypracowania w sobie nawyków lub znalezienia sposobów, które będą nam odpowiadały najbardziej. Jak lubisz planować: rób listy, wypisuj wydatki, planuj budżet. Nie lubisz albo nie masz czasu: Wykorzystuj zniżki, rabaty, bądź oszczędniejsza w zużyciach mediów. Mam duży dom, więc każda oszczędność się przyda. Ostatnio nawet przeniosłam większość zakupów do internetu. O wiele bardziej się opłaca, bo można korzystać z tych własnie zniżek czy cashbacków – ja wybrałam REKLAMA, bo chyba oferuje najwięcej. Jak uważasz, że nie masz na czym oszczędzać to nieprawda.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>