Inf. prasowa Jak pielęgnować swojego kota?
Prawidłowa pielęgnacja kota domowego nie może ograniczać się wyłącznie do czystej kuwety czy miski pełnej kociej karmy. I chociaż pielęgnowanie swoich mruczących podopiecznych zadaniem nie jest wyjątkowo wymagającym ani czasochłonnym, to należy się do niego dobrze przygotować. Dzięki temu nasz kot będzie piękny, zdrowy i szczęśliwy. Zatem, jak dbać o kota domowego?
Pielęgnacja kota, czyli akceptacja naturalnych kocich instynktów
Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie: jak dbać o kota, należy przede wszystkim pamiętać o jego pochodzeniu – o tym, że pierwotnie był najzręczniejszym z drapieżników, zwinnym i świetnie skoordynowanym łowcą, który dzięki tym cechom nie tylko przetrwał jako gatunek, lecz także stał się jednym z najliczniejszych ssaków na Ziemi. Warto tu również zwrócić uwagę na fakt, że wielu naukowców uznaje koty za zwierzęta jedynie na wpół udomowione. Mimo że Felis catus towarzyszy ludziom od ok. 11 tysięcy lat, nie stracił swojej dzikiej natury – badacze odkryli, iż DNA kota w niewielkim stopniu różni się od DNA Felis silvestris. Jak zatem można pielęgnować kota, zapominając o jego naturalnych instynktach?
Podstawą w dbaniu o kota jest prawidłowe karmienie
Jak już zostało wspomniane, kot na wolności jest łowcą, drapieżcą. To zwierzę żywiące się mięsem, któremu w domowych warunkach trzeba w miarę możliwości serwować dietę bogatą w mięso, czyli białko i tłuszcze. Posiłek dla kota można przygotować samodzielnie, jednak wymaga to z pewnością większego nakładu pracy od właścicieli. Głównie gotowy pokarm ogólnodostępny w sklepach jest dobrze dostosowany dla kocich podopiecznych. Taka sklepowa karma powinna zaspokajać żywieniowe potrzeby zwierzęcia, o ile tylko będziemy pamiętać o kilku kwestiach.
- Półsucha karma dla kotów ma mniej wody niż mokra, dlatego też karmiąc pupila tą pierwszą, nie zapominajmy zapewnić mu stałego dostępu do wody pitnej.
- Nie podawajmy kotu karmy dla psów – jest w niej zdecydowanie za mało białka.
- Wybierajmy karmę, uwzględniając wiek i wagę kociaka.
- Trzymajmy się zaleceń, kótre dotyczą żywienia i są podane na etykiecie. Dbanie o kociego pupila dokarmianie go wedle jego faktycznego zapotrzebowania. Należy karmić go taką ilościa pożywienia, jakiej potrzebuje, a nie na jaką ma ochotę!
- Pamiętajmy o czystej misce.
Prawidłowa pielęgnacja kota zapewnia nie tylko higienę, lecz także zdrowie
Zabiegi higieniczne, takie jak obcinanie pazurów, szczotkowanie czy kąpanie kota, pomagają utrzymać zwierzę w czystości oraz dbać o jego zdrowie. Ale czy na pewno są konieczne? Oczywiście przy wykonywaniu takich czynności można łatwo zauważyć objawy choroby lub inne nieprawidłowości – skaleczenia, głębokie zadrapania, rany. Jednak z drugiej strony, gdy pielęgnacja kota domowego jest nadgorliwa, może okazać się inwazyjna – Felis catus jest przecież bardzo czystym zwierzęciem, świetnie radzącym sobie z czyszczeniem.
Jednak jeżeli już, to jak często należy kąpać kota? Przedstawiciele większości ras doskonale radzą sobie z higieną bez dodatkowej ingerencji, z wyjątkami, kiedy naprawdę mocno się ubrudzą. Nieco inaczej jest z kotami długowłosymi, których futro wymaga więcej uwagi. Mimo to i tu zazwyczaj nad kąpiel przedkłada się szczotkowanie. W codziennej pielęgnacji koty z długim włosiem powinny być czesane przez 15-30 minut. Dzięki temu ich futro nie zmatowieje i nie będzie splątane. Jeżeli natomiast chodzi o koty krótkowłose, te są zdecydowanie mniej wymagające – szczotkowanie dwa razy w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć.
Mówiąc o tym, jak dbać o kota domowego, warto także wspomnieć o innych zabiegach.
- U kotów, którym często ropieją oczy, należy przemywać je wacikiem nasączonym czystą i ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej, tak aby usunąć wydzielinę.
- Obcinanie pazurów jest zabronione u kotów, które regularnie wychodzą z domu. Ostre pazury są im potrzebne nie tylko do polowania, lecz także obrony przed napastnikami. Z kolei u kotów-domatorów przycinanie pazurków to zabieg mający ułatwić życie ich właścicielom. Pierwszy raz warto wykonać go w przychodni weterynaryjnej.
- Czyszczenie uszu również powinno być rzadkością w pielęgnacji kota, ponieważ niejednokrotnie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. W tym zakresie bardziej chodzi o obserwację, która ma na celu wczesne wykrycie infekcji, grzybicy lub pasożytów. Wszelkie niepokojące symptomy należy skonsultować z weterynarzem.
Więcej informacji doczytasz na stronie https://wamiz.pl/
2 komentarze
jestem wrogiem przycinania pazurków także kotom niewychodzącym… wyjątek to sytuacja, gdy kot już jest wiekowy, wtedy zdarzają się przerosty pazurków tylnych łapek i wtedy interwencja faktycznie bywa konieczna…
ropienie oczu to sygnał, że trzeba jeszcze raz przyjrzeć się karmie, którą do tej pory stosujemy, bo w niej zwykle tkwi klucz do problemu…
czesanie kota krótkowłosego właściwie jest kompletnie zbędne, ale zaszkodzić też nie może, to w końcu forma zabawy, wzmacniania relacji z kotem, a przy okazji kontrola stanu jego skory i sierści…
p.jzns :)…
Należy to powiedzieć mocniej – pozbawiając kota pazurów wychodzącego uniemożliwiamy mu nie tylko obronę, ale i ucieczkę (np. na drzewo przed psem).