Główne menu

Jak podkręcić metabolizm? Na co dzień, nie od święta

To niesprawiedliwe. Jedna kobieta może sobie pojeść, a i tak będzie trzymała linię. Druga nawet kilka chwil zapomnienia bardzo szybko odczuje i zaobserwuje w zmienionym wyglądzie. Niestety. Nie ma równości. Są jednak sposoby, by sobie nieco pomóc. Jak? Odpowiadając na pytanie, jak podkręcić metabolizm. Oto sprawdzone sposoby o skuteczności udowodnionej naukowo.

Metabolizm to życie

Metabolizm to wszystkie zmiany chemiczne następujące w Twoim ciele, których celem jest zachowanie Cię przy życiu. Ten sam termin określa także ilość spalanych kalorii, czyli to jak szybko organizm wykorzystuje pożywienie, które mu dostarczamy. Im wyższe tempo metabolizmu, tym szybciej chudniemy, a także mamy mniejszą skłonność do tycia.

Jak podkręcić metabolizm? Pij wodę

Zapomnij o słodkich, kolorowych napojach, soki pij maksymalnie raz dziennie i tylko dobrej jakości. Nie żałuj sobie z kolei wody. Miej ją zawsze przy sobie – w domu, pracy, na urlopie…

Pij wodę zarówno przed posiłkiem (by uzyskać efekt najedzenia i zjeść mniej), jak również po nim – by podkręcić metabolizm.

Wypicie wody (pół litra) może przyspieszyć metabolizm spoczynkowy o nawet 10-30% (źródło). Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty, schłódź wodę. Niższa temperatura sprawi, że Twój organizm będzie musiał zużyć dodatkową energię do podgrzania jej, co pozwoli przyspieszyć metabolizm.

jak podkręcić metabolizm

Jak podkręcić metabolizm? Jedz systematycznie

Najgorszym zabójcą metabolizmu jest głodzenie się, niesystematyczne jedzenie, długie przerwy między posiłkami. Wiesz co zatem robić? To proste! Najprostszą metodą na podkręcenie metabolizmu jest systematyczne spożywanie posiłków. Lepiej jeść częściej i mniejsze dania niż najeść się raz na dzień.

Ważne jest nie tylko jak często jemy, ale również to, co spożywamy. Najbardziej podkręcają metabolizm białka (o 15-30%), mniej węglowodany (o 5-10%), a najmniej tłuszcze (o 0-3%).

Co zatem jeść? Na pewno białko, które poza tym, że podkręca metabolizm sprawia, że jesteśmy bardziej syci i rzadziej podjadamy. Źródła białka to mięso, ryby, nabiał, a także rośliny.

Nigdy nie zapominaj o śniadaniu

Osoby niejedzące śniadań…muszą liczyć się z większym ryzykiem tycia. Wystawiają bowiem swoje ciała na głód, który trwa przez większość dnia.

Związek między śniadaniami a tempem metabolizmu badano wielokrotnie. Jedne z wyników opublikowano w „American Journal of Epidemiology”. Wniosek był jednoznaczny i niebudzący wątpliwości – osoby niejedzące śniadań tyły. Nawet przy takim samym spożyciu kalorii do tych, którzy decydowali się na królewskie śniadania. To osoby jedzące dobrze rano cieszyły się dużo częściej szczuplejszą sylwetką.

Jak podkręcić metabolizm? Nie siedź

Najgorsze co można zrobić to siedzieć. Długotrwałe siedzenie to nawyk, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Nazywany jest nawet „nowym paleniem”, dotyczy ogromnej liczby osób. Ma destrukcyjny wpływ na układ kostny, mięśniowy, a także tempo metabolizmu.

Dlatego tak ważne jest, by robić częste przerwy w pracy, pamiętać o codziennym spacerze, jak najczęściej się ruszać. A jeśli to możliwe, warto rozważyć zakup stojącego biurka z…bieżnią. I gdy pogoda dopisuje, jeździć do pracy rowerem.

Jedz ostre przyprawy

Jeden z bardziej znanych sposobów, jak podkręcić metabolizm, to ostre jedzenie. Ostra papryka zawiera kapsaicynę, substancję, która podkręca metabolizm. Spożywanie mocnych w smaku potraw to jednak za mało. Samo z siebie nie da nam spektakularnego efektu.

Ćwicz. Trening interwałowy

Chcesz schudnąć? Na podkręcenie metabolizmu najlepszy jest trening interwałowy. Poprzez zmuszenie organizmu do bardzo szybkiego wysiłku, zapewniającego ogromne zaangażowanie, ciało nastawia się na spalanie. Tłuszcz jest szybciej tracony, organizm spala go nawet na kilkadziesiąt minut po zakończeniu aktywności fizycznej.

Dbaj o mięśnie

Można szybko schudnąć, tracąc wodę i mięśnie. Jednak to nie o wskazania na wadze przecież chodzi. Kluczowe jest zgubienie tłuszczu i zachowanie zdrowej tkanki mięśniowej, która odpowiada za wysokie tempo metabolizmu. Z tego też powodu tak kluczowe są systematyczne ćwiczenia siłowe. Dbanie o mięśnie poprzez ich wzmacnianie to najlepsza inwestycja w szybkie tempo spalania kalorii.

Co jeszcze warto robić? Dbać o harmonię wewnętrzną, znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem, a także wysypianie się.

 

    2 komentarze

  • Królowa Karo

    To cenne rady i chętnie z nich korzystam, trzeba jednak jeszcze wziąć pod uwagę, że z wiekiem metabolizm spada i to w sposób odczuwalny. Widzę to u siebie. Odkąd skończyłam 40 lat – jakby ktoś mnie zaczarował. Drobne odstępstwa i od razu człowiek ma bagaż zbędnych kilogramów, których już teraz nie tak łatwo się pozbyć. Wcześniej mogłam zaszaleć i potem było łatwo się pozbyć nadmiaru.

  • Babownia

    Bardzo dobre rady na obecną porę roku i czas 🙂 podjadamy sporo, bo święta, sylwester, domówki, a potem oponka rośnie 😀

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>