Główne menu

Jak podnieść poziom progesteronu naturalnie?

Problem dotyczy miliona kobiet na całym świecie. Objawia się na wiele sposobów – pogorszeniem samopoczucia w drugim fazie cyklu (po jajeczkowaniu), sennością, niepokojem, zwiększonym apetytem, pogorszeniem wyglądu skóry, kłopotami z trądzikiem, nieregularnymi cyklami, nieprawidłowościami w pracy tarczycy. Niektóre z tych objawów określana jest jako PMS, zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Okazuje się jednak, że można z wszystkimi wspomnianymi objawami walczyć i to skutecznie. Rozwiązaniem jest zadbanie o optymalny poziom progesteronu, hormonu dominującego w drugiej fazie cyklu. Jak poprawić jego ilość naturalnie?

Jak podnieść poziom progesteronu naturalnie?

Progesteron – rola w cyklu miesiączkowym

Progesteron to hormon płciowy żeński, wytwarzany przez jajniki i nadnercza. Jest bardzo istotny dla kobiet, dla prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego – ma ogromny wpływ na utrzymanie ciąży i rozwój płodu.

Nieprawidłowa ilość progesteronu ma niekorzystnie oddziałuje na samopoczucie, wygląd kobiety, a także zmniejsza szansę na utrzymanie ciąży. Poziom hormonu można zbadać podczas badania krwi.

 

Co w sytuacji, kiedy dochodzi do niedoboru progesteronu? Nie musisz przyjmować syntetycznych hormonów, czasami udaje się zadziałać naturalnie!

Unikaj żywności podnoszącej poziom estrogenu

Jeśli chcesz zadbać o równowagę hormonalną, zwróć uwagę na to, co jesz. Przede wszystkim zapomnij o posiłkach i składnikach odżywczych, które podnoszą poziom estrogenu.

Istnieje teoria, że współczesna żywność jest tak skażona, że negatywnie wpływa na zdrowie. Dostarcza za pośrednictwem wielu produktów syntetycznych estrogenów, które doprowadzają do prawdziwego bałaganu w naszym układzie immunologicznym.

Dla zwiększenia poziomu progesteronu należy unikać składników, które dostarczają estrogenów – produktów sojowych, dyni, szałwii. Problemem mogą być warzywa i owoce pryskane pestycydami oraz mięso ryb i zwierząt z hormonami.

Zioła zwiększające poziom estrogenu

Jeśli cierpimy na niedobory progesteronu, warto zwrócić uwagę na stosowane zioła, zwłaszcza te podnoszące poziom estrogenu – chmiel, lawendę, lukrecję, koniczynę czerwoną, Saw Palmetto, olejek z drzewa herbacianego – wszystkie szczególnie stosowane „na bogato” mogą prowadzić do prawdziwej dysharmonii.

Nadmiar stresu

Na układ hormonalny wpływ ma również stres. Niestety gdy przeżywamy ciężkie chwile, organizm, nie nadąża z wytwarzaniem kortyzolu, dlatego przekształca progesteron w hormon stresu, co powoduje deficyt progesteronu.

Nie zapomnij o cynku

Nieprawidłowa praca układu hormonalnego często jest wynikiem niedoborów, na przykład cynku. Dlatego tak istotne jest, by pamiętać o tym składniku.

Obecność cynku jest niezbędna, by przysadka mogła uwolnić hormon folikulotropowy, który umożliwia owulację i ma ważny wpływ na wydzielanie estrogenów i progesteronu.

Gdzie znajdziemy cynk? Warto włączyć do menu – cielęcinę, skorupiaki, gorzką czekoladę, kiełki ciecierzycy, dyni, pszenicy.

Zwiększ poziom witaminy B6 i witaminy C

Witamina B6 jest potrzebna do produkcji progesteronu. Niedostateczna ilość tego składnika może mieć negatywny wpływ na proces powstawania hormonu, oddziałuje ponadto na rozbicie estrogenu – jeśli jej zabraknie, poziom estrogenów za bardzo wzrośnie, co przyczyni się do nierównowagi hormonalnej.

Po co witamina C? Ponieważ to silny antyoksydant, substancja chroniąca komórki przed rozpadem i uszkodzeniem.  Jest coś jeszcze, badania pokazały, że przyjmowanie 750 mg witaminy C codziennie przez sześć miesięcy może znacznie zwiększyć produkcję progesteronu i korzystnie wpłynąć na pracę układu hormonalnego.

Nie zapomnij włączyć do diety dobrych produktów – orzechów, owoców morza, bananów, szpinaku, fasoli, sezonowych owoców.

Magnez zwiększa poziom progesteronu

Jeśli cierpisz na brak progesteronu, dobrze na pracę układu hormonalnego wpłynie magnez. Sięgnij po dobre źródła tego składnika – czarną fasolę, szpinak, całe ziarna zbóż, nasiona dyni, orzechy.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>