Główne menu

Inf. prasowa
Jak poprawić jakość snu i zacząć się wysypiać? 16 porad!

Nawadniaj się, jedz dobrze, odłóż telefon, praktykuj wdzięczność, wypróbuj naturalne „wspomagacze”: melisę, ciepłe mleko lub bezpieczny olejek konopny. To kilka z aż 16 prostych i skutecznych metod, które zebraliśmy, aby Twój sen był dobry i zdrowy. Ciesz się pełną regeneracją w nocy!

1. Ustal harmonogram

Ustaw swój rytm dobowy: jedz o stałych porach, ustal godzinę snu i porannej pobudki. To pomoże Ci wyregulować wewnętrzny zegar.

2. Działaj konsekwentnie

Nie tylko planuj swój harmonogram, ale też trzymaj się go konsekwentnie. Uwaga! Dotyczy to także dni wolnych i weekendów.

3. Wypróbuj naturalne środki

Naturalne środki nie mają skutków ubocznych, a zdecydowanie pomagają w poprawie jakości snu. Melisa, waleriana, lawenda, ashwagandha, magnez, a także kojący olejek CBD, to tylko niektóre z polecanych środków, które wyciszają i ułatwiają zasypianie.

4. Ustaw odpowiednią temperaturę

Temperatura do spania powinna mieścić się w zakresie 16-19 stopni Celsjusza, natomiast dla osób starszych i dzieci zaleca się około 20 stopni.

5. Zoptymalizuj przestrzeń do spania

Dobrze ustawiona temperatura, odpowiednia do danej pory roku pościel, a nawet zatyczki do uszu i opaska na oczy do spania – spraw, by Twoje zasypianie było w 100% komfortowe.

6. Stosuj nocną rutynę

Codziennie staraj się działać krok po kroku: weź prysznic, nałóż krem, posłuchaj relaksującej muzyki i zaśnij. Niech wypracowana rutyna będzie zawsze wprowadzeniem do lepszego snu.

7. Postaw na dobre odżywianie

Cukier, przetworzone produkty, alkohol, zbyt tłusta dieta i przejadanie się mogą doprowadzić nie tylko do nadwagi czy problemów z ciśnieniem, ale też do zaburzeń snu.

8. Odstaw „rozpraszacze”

Na 2 godziny przed samym snem zrezygnuj ze scrollowania telefonu czy oglądania seriali na ekranie komputera. Sztuczne światło zaburza nasz sen.

9. Zrelaksuj się

Odpuść myśli o stresie w pracy, nie planuj nerwowo kolejnego dnia i spraw, by Twój umysł się oczyścił. Pomogą Ci w tym praktyki wyciszające.

10. Wycisz się

Kwadrans odprężającej jogi, spokojna medytacja czy kilka stron książki – takie działania przed snem uspokajają umysł i wyciszają całe ciało.

11. Przeczytaj coś

Książka (najlepiej w formie papierowej!) pozwala zapomnieć o trudach dnia, zmęczeniu i problemach, z którymi musieliśmy sobie poradzić. Spokojna lektura koi nerwy i powoli usypia.

12. Praktykuj wdzięczność

Co wieczór pomyśl z wdzięcznością o rzeczach, ludziach, sytuacjach, które spotkały Cię danego dnia. Podziękuj za nie i ćwicz swoje pozytywne nastawienie.

13. Wprowadź aktywność

Basen, spacery, bieg, rower czy rolki – ruch w ciągu dnia to recepta na zdrowszy sen. Dostosuj sport do swoich możliwości i nie przesilaj się, a odpoczynek w nocy stanie się jeszcze lepszy.

14. Nawadniaj się

Odwodnienie to droga do zmęczenia, bólów głowy i niskiego ciśnienia, co z kolei może wzmagać problemy ze snem. To zamknięte koło: chroniczne niewyspanie prowadzi z kolei do… jeszcze większego odwodnienia!

15. Zjedz zdrowe przekąski

Orzechy, miód, odrobina gorzkiej czekolady, a także chudy nabiał (np. ciepłe mleko) – to przekąski, które wzmagają apetyt na sen.

16. Weź ciepły prysznic

Nic nie koi tak, jak gorąca woda. Mięśnie się rozluźniają, a ciało powoli zwalnia. Ciepły prysznic przed snem to także sposób na walkę z lekkim przeziębieniem i osłabieniem organizmu.

Zdrowy sen to podstawa dobrego życia. Jeśli borykasz się z jakimikolwiek problemami w tej sferze – skorzystaj z kilkunastu porad i popraw komfort swojej wieczornej regeneracji.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>