Jak poprawić wzrok po 30?
Jeśli nie będziemy w mądry sposób dbać o zdrowie, to już wkrótce odczujemy, jak to jest się z nim mierzyć. Szczególnie szybko może się psuć wzrok po 30. Na szczęście są metody, które pozwalają sobie radzić z tym wyzwaniem. Oto wskazówki, jak poprawić wzrok po 30. Bo można to zrobić w dość prosty sposób.
Po pierwsze dobre nawyki
Niestety nic tak mocno nie psuje naszego wzroku jak praca przed komputerem czy ustawiczne wpatrywanie się w ekran telefonu. Tego nie da się niestety ukryć. Nie da się też oszukać. Jeśli będziesz przez większość doby wpatrywać się w ekran, to Twój wzrok się popsuje.
Możesz nieco jednak spowolnić ten proces:
- rób przerwę po każdej godzinie pracy przed komputerem ,
- pamiętaj o zamykaniu oczu, choćby na chwilę,
- pamiętaj o mruganiu, które jest najlepszą strategią kojącą wzrok,
- warto pamiętać, żeby co jakiś czas patrzeć w dal,
- dobrze też zadbać o odpowiednią odległość od komputera, powinna ona wynosić 70 centymetrów,
- możemy zainwestować w okulary ochronne, które dzięki specjalnej powłoce chronią oczy przed
intensywnym światłem, - należy też oglądać telewizję, dbając o dobre nawyki. Przede wszystkim zadbać o dodatkowe
źródło światła, włączenie małej lampki bocznej w trakcie seansu, - systematycznie, codziennie spacerować na świeżym powietrzu.
Jak dbać o wzrok? Stosuj odpowiednią dietę
Wzrok można poprawić również poprzez zwrócenie uwagi na stosowaną dietę. To, co jemy ma naprawdę
duże znaczenie, bo każdego dnia nasze komórki regenerują się, jedne umierają, powstają nowe. Dzieje się
to ustawicznie. W zależności od organów, można uznać, że co kilka lat poszczególne narządy i miejsca w
naszym ciele zmieniają się niemal w całości.
Dlatego potrzebujemy pożywienia, doskonałego paliwa, który pozwoli zadbać o optymalne odżywienie
komórek.
I tu najważniejsza będzie dieta mająca w składzie:
- beta-karoten, witaminę A – znajdziemy go w pomidorach, morelach, mango, szpinaku, marchwi,
dyni, czerwonej papryce, jarmużu, tłustym mleku, rybach i wątróbce. Dzięki witaminie A oko jest
nawilżone, a ostrość widzenia zachowana, zwłaszcza po zmroku. Gdy brakuje witaminy A, mamy
problem z zespołem suchego oka, a także z kurzą ślepotą. - Witamina C – jest ważnym przeciwutleniaczem, neutralizującym wolne rodniki. Dba również o
trwałość naczyń krwionośnych, zapobiega wewnętrznym wylewom i uszkodzeniom, które
mogłyby być naprawdę trudne do usunięcia. Witaminę C znajdziemy w natce pietruszki,
czerwonej papryce, porzeczkach, ziemniakach. - Witamina E – pomaga w zachowaniu ostrości widzenia. Jako dobry przeciwutleniacz chroni
przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Bierze udział również we wchłanianiu witaminy A i kwasów tłuszczowych. Ma wpływ na naczynia krwionośne, chroni również komórki budujące gałkę oczną. Witaminę E znajdziemy w marchwi, orzechach, migdałach, nabiale i soi. - Cynk – szczególnie wskazany, by dobrze widzieć po zmierzchu. To niedobory cynku sprawiają, że nasza ostrość widzenia jest mniejsza późnym wieczorem. Ma również bezpośredni wpływ na neutralizowanie wolnych rodników. Szczególnie dużo cynku znajdziemy w fasoli grochu, mięsie, kasze gryczanej.
- Kwasy omega 3 i omega 6 – obniżają zbyt wysokie ciśnienie w oku, zapobiegają wystąpieniu jaskry czy syndromu suchego oka. Ich doskonałym źródłem są ryby: łosoś, makrele, śledzie, sardynki, do tego oleje – olej lniany, orzechy włoskie, siemię lniane.
- Miedź – kolejny składnik wpływający na ostrość widzenia i prawidłowe działanie. Ma właściwości antyoksydacyjne, wspomagające neutralizowanie wolnych rodników. Dużo miedzi znajdziemy w wątróbce, ostrygach, sezamie, słoneczniku, soi, suszonych śliwkach, czy siemieniu lnianym.
- Selen – warto jeść selen, żeby wzmocnić wzrok i zapobiegać zaćmie. Składnik ten znajdziemy przede wszystkim w rybach i owocach morza, a także w ryżu, pestkach dyni i orzechach brazylijskich.
Jak poprawić wzrok po 30? Ćwicz wzrok
Możesz na długo oddalić w czasie potrzebę noszenia okularów. Przede wszystkim poprzez unikanie nadmiernego wpatrywania się w komputer i robienie przerw podczas pracy przy komputerze.
Innym, wartym rozważenia sposobem jest robienie ćwiczeń oczu. Można ćwiczyć przy okazji spacerów na świeżym powietrzu, jazdy na rowerze, czy ćwiczeń jogi. Dobrze zaplanować codzienny czas na rozluźnienie i patrzenie w dal. Można przymknąć oczy i skierować twarz ku promieniom słonecznym.
Inne rozwiązanie to zataczanie kręgów oczami.
Nawet podczas pracy przy komputerze można robić ćwiczenia oczu, patrząc raz blisko, raz w dal. Inna
metoda na błyskawiczny relaks oczu to szybkie otwieranie i zamykanie oczu. Można też zamknąć oczy i kierować wzrok raz w prawą, raz w lewą stronę.
Systematyczne ćwiczenia oczu wspomagają wzrok, dbają o dobre napięcie mięśni, odpowiednią relaksację. Zapobiegają popularnym dolegliwościom i mogą na dłużej odsunąć w czasie potrzebę noszenia okularów. Dzięki nim rzadziej będziemy odczuwać ból i dyskomfort.
Jak poprawić wzrok po 30?
Oczywiście nie usuniemy już istniejącej wady, nawet najlepszymi ćwiczeniami czy najlepszą dietą. Możemy jednak znacząco spowolnić starzenie się wzroku, korzystnie wpłynąć na mięśnie i samą jasność i ostrość widzenia. Kluczowa jest właściwa dieta, odpowiednia długość snu, ćwiczenia, a także unikanie błędów – zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera czy też pocierania oczu.
Inne istotne wskazówki – to wykonywać badania wzroku i nosić okulary, jeśli jest to wskazane. Wzrok będzie się psuł w przypadku niewykrytej wady wzroku i braku jej korekcji, a także nieodpowiednio dobranych okularów – warto uzmysłowić sobie, że wada wzroku z czasem może się zmieniać.
Zostaw komentarz