Główne menu

Inf. prasowa
Jak pozbyć się kurzajki? Domowe sposoby!

Kurzajki to potoczne określenie brodawek, czyli zmian skórnych, których przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej występują na dłoniach oraz podeszwach stóp. Dowiedz się, jak wyleczyć kurzajki.

Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki, inaczej brodawki, to niewielkie wykwity skórne pojawiające się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papillomavirus). Namnażając się, patogen ten powoduje powstawanie białych, swędzących pęcherzyków, które z czasem przybierają postać szorstkich, nierzadko bolesnych grudek. Na ich powierzchni widoczne są charakterystyczne ciemne kropki, będące wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Istnieje około 130 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Część z nich jest wysokoonkogenna – odpowiada m.in. za raka szyjki macicy czy nowotwory głowy i szyi. Do rozwoju kurzajek przyczyniają się wirusy HPV niskiego ryzyka (1, 2, 4 lub 7), które nie niosą za sobą ryzyka wystąpienia powikłań, niemniej powodują dyskomfort, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się kurzajki.

U kogo mogą wystąpić kurzajki?

Brodawki najczęściej rozwijają się na wewnętrznych częściach dłoni i stóp, do zainfekowania dochodzi na skutek kontaktu z naskórkiem osoby chorej. Miejsca, w których ryzyko zarażenia wirusem wywołującym kurzajki jest największe to: baseny, sauny, salony kosmetyczne, solaria. Na wystąpienie tego rodzaju zmian na skórze szczególnie narażone są dzieci, seniorzy oraz osoby z obniżoną odpornością. Również skaleczenia czy otarcia predysponują do zakażenia HPV.

Właściwa higiena osobista może zminimalizować ryzyko pojawienia się kurzajek. Przed wejściem na basen czy saunę należy zabezpieczyć wodoodpornym plastrem wszelkie rany i zadrapania oraz dokładnie umyć całe ciało. Po kąpieli warto odkazić skórę stóp i dłoni przy pomocy chusteczki nasączonej środkiem dezynfekującym. Należy również pamiętać, aby nie korzystać z ręczników oraz przyborów higienicznych należących do innych osób.

Jak usunąć kurzajki?

Część kurzajek po pewnym czasie znika bez specjalistycznego leczenia. Jeżeli jednak brodawki znajdują się na odsłoniętych częściach ciała, np. na dłoniach, powinny zostać jak najszybciej usunięte ze względu na wysoką zaraźliwość. Również, gdy swędzą czy powodują ból (dzieje się tak najczęściej, gdy lokalizują się na podeszwowej części stóp), należy wdrożyć odpowiednią terapię.

Jak pozbyć się kurzajki? Podstawową metodą leczenia jest stosowanie preparatów na kurzajki dostępnych bez recepty. Zawierają kwas salicylowy i kwas mlekowy o działaniu keratolitycznym, co oznacza, że ułatwiają złuszczanie naskórka.

Inną popularną metodą leczenia brodawek wirusowych jest krioterapia. Aerozole przeznaczone do wymrażania kurzajek w warunkach domowych zawierają mieszankę eteru dimetylowego i propanu. Zazwyczaj już jedna aplikacja pozwala na zamrożenie zmiany aż do korzenia i tym samym trwałe pozbycie się problemu.

Domowe sposoby na kurzajki

Zanim sięgniemy po leki, warto zastosować domowe sposoby na kurzajki (mogą również stanowić uzupełnienie terapii farmakologicznej). Wśród najczęściej polecanych naturalnych metod walki z brodawkami znajduje się stosowanie jaskółczego ziela. Jest to powszechnie występująca w Polsce roślina, która posiada właściwości wiruso- i bakteriobójcze. Sok mleczny ze świeżo złamanej łodygi nanosi się bezpośrednio na brodawkę, tak, aby nie doszło do kontaktu ze zdrową skórą.

Innym domowym sposobem na kurzajki jest korzystanie z antyseptycznych, przeciwwirusowych oraz przeciwzapalnych właściwości olejku z drzewa herbacianego. Należy go nakładać punktowo na zmienione miejsca, kilka razy dziennie. Jeżeli po około dwóch tygodniach brodawki nie znikną, trzeba skonsultować się z lekarzem dermatologiem bądź farmaceutą.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>