Główne menu

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Tam, gdzie owoce tam i one. Niewielkie muszki, nazywane owocówkami. Teoretycznie wydają się niegroźne (mają 2-3 mm), ale tylko na pierwszy rzut oka. Mogą przenosić bowiem bakterie i inne drobnoustroje na żywność. A to może mieć przykry finał. Poza tym błyskawicznie się rozmnażają, dlatego gdy je tylko zobaczysz, rozpocznij walkę. Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszka owocówka żyje od jednego do dwóch tygodni.

jak pozbyć się muszek owocówek

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni?

Muszki owocówki bytują głównie w kuchni. Na szczęście można się ich stosunkowo prosto pozbyć. Jak?

  • do małego słoiczka lub kieliszka wlewamy ocet winny i płyn do naczyń. Zostawiamy odkręcony słoik w okolicy owoców i czekamy aż muszki złapią się w pułapkę. Można ustawić kilka tego typu pułapek, by łowy były jeszcze lepsze.
  • nalewamy do małego słoiczka trochę wina, zakrywamy pojemnik folią spożywczą – robimy w niej kilka dziurek – najlepiej wykałaczką. Muszki powinni utopić się w alkoholu.
  • dobrze sprawdza się umieszczenie w pojemniku obierek po jabłkach i przykrycie go folią z dziurkami.
  • można również spróbować odstraszania muszek przy użyciu liści orzecha włoskiego czy liści laurowych,
  • niektórzy, zwłaszcza, gdy muszek jest więcej – wciągają je odkurzaczem.
  • można wypróbować pułapkę lepową, na którą owady szybko się przyklejają,
  • niektórzy kierują w stronę muszek strumień ciepłego powietrza ze suszarki.

Jak zapobiegać problemowi?

Co robić, żeby nie mieć muszek owocówek w domu?

Najprościej – na bieżąco jeść owoce, zwłaszcza te mocno dojrzałe (muszki owocówki przyspieszają fermentację). Przebierać owoce, sprawdzając, czy jakieś nie jest zepsute.

Czystość powinniśmy zachować w całej kuchni, szczególnie na blatach. Wszelkie słodkie plamy po soku owocowym to prawdziwa uczta dla owocówek.

Dobrą praktyką jest dokładne mycie owoców po przyniesieniu do domu. W ten sposób można pozbyć się niewidocznych dla oka jaj owadów.

Poza tym dobrze przechowywać owoce w lodówce, zwłaszcza cytrynę i drobne owoce. Inny dobry sposób to przechowywanie owoców pod kloszem, skutecznie utrudniając do nich dostęp muszkom. 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>