Inf. prasowa Jak przewlekły stres wpływa na nasze zdrowie?
Sprawdź sprawdzone i szybkie metody radzenia sobie z przewlekłym stresem. Poznaj jakie spustoszenie w organizmie może spowodować i jak się przed tym bronić.
Dlaczego przewlekły stres jest groźny dla zdrowia?
W codziennym życiu każdy z nas narażony jest na działanie wielu różnych bodźców. Niektóre z nich pozytywnie mobilizują do działania oraz ogólnie są dla nas korzystne, a drugie wręcz przeciwnie. Destrukcyjnie działające bodźce mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie jeśli towarzyszy im silny lub przewlekły stres.
Rolą reakcji stresowej jest zmobilizowanie nas do podjęcia jakiejś czynności, znalezienia rozwiązania czy innych pomysłów, które do tej pory nie były przez nas praktykowane. Jednak zbyt silny lub stale powtarzający się stres jest groźny dla naszego zdrowia. Często nie daje o tym znać od razu, a problemy zdrowotne zaczynają pojawiać się dopiero po pewnym czasie, gdy czynnik stresogenny ustąpi i adrenalina przestanie działać.
Poznaj szkodliwe działanie stresu
Czym tak właściwie jest negatywny stres? Można powiedzieć, że jest to nadmierne napięcie, które pojawia się w momencie mocnego obciążenia organizmu np. pod względem psychicznym, ale nie tylko. Stres może wywoływać także nasz sposób życia, czyli przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, nadmiar codziennych obowiązków oraz obcowania z toksycznymi ludźmi. Stresogennie działa także hałas i przykre wspomnienia. Dodatkowo na nasze ciało stale działa tzw. stres oksydacyjny, wywoływany głównie przez spaliny, chemikalia, używki i złą dietę. Jest on o tyle groźny, że przyspiesza starzenie komórek naszego organizmu.
Objawy stresu, na które warto zwrócić uwagę
U każdego z nas stres może objawiać się w inny sposób. Niektórzy określają go jako odczuwanie wewnętrznego napięcia, u innych będzie to wrażenie ściśniętego żołądka. Przy długotrwałym stresie można zauważyć u siebie problemy ze snem objawiające się trudnościami w zasypianiu, budzeniem się w środku nocy i niemożnością ponownego zaśnięcia. U jeszcze innych jest chroniczne zmęczenie, czyli wrażenie, że nawet po kilkunastu godzinach nieprzerwanego snu nie można normalnie funkcjonować, budząc się dalej niewyspanym i zmęczonym. Bóle głowy, pocenie się, nudności i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego to także często występujące objawy. Czasami głównym symptomem stresu jest widoczna zmiana w reagowaniu na różne sytuacje, z którymi kiedyś radziliśmy sobie bez problemu, a teraz nawet błahostki są w stanie nas wytrącić z równowagi. Przy każdym z tego typu objawów warto zastanowić się, co jest ich źródłem i jak można poradzić sobie z napięciem. Doskonałą metodą są różne techniki relaksacyjne, skupienie się na swoim hobby oraz przebywanie na świeżym powietrzu i regularne wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych.
Wpływ przedłużającego się stanu napięcia nerwowego na zdrowie jest znaczący, ponieważ w konsekwencji może doprowadzić do stanów obniżonego nastroju czy nawet depresji. Efektem może być też nadciśnienie, problemy z jelitami, jak np. zespół jelita drażliwego.
Proste kroki do poprawy samopoczucia i likwidowania stresu
Zastanawiając się nad tym, w jaki sposób można poradzić sobie ze stresem, warto najpierw dowiedzieć się jakie bodźce zewnętrzne lub sytuacje wywołują u nas napięcie. W tym celu dobrze jest prowadzić dziennik, w którym zapisujemy jaka sytuacja wpływa na nasze emocje, co wtedy odczuwamy i określić, jak możemy sobie z tym poradzić. Nie jest to proste zadanie, dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z porady psychologa i z nim przepracować wszystkie negatywne emocje. Terapie psychologiczne pozwalają poznać mechanizmy kierujące naszą psychiką oraz wypracować sobie sposoby lepszego radzenia sobie z nimi, aby w przyszłości nie powodowały one tak trudnych stanów emocjonalnych.
Dobrym sposobem radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe, które pozwalają się wyciszyć i odciąć od negatywnych emocji. Dobrym pomysłem jest także włączenie do swojego codziennego menu potraw, które dobrze wpływają na pracę układu nerwowego, jak np. orzechy czy zioła o właściwościach uspokajających.
Dowiedz się więcej na stronie: https://pelafenlek.pl/
Zostaw komentarz