Główne menu

Jak przyspieszyć okres?

Miesiączka to nie tylko krwawienie, które może utrudniać swobodne funkcjonowanie. Dla wielu kobiet to również: senność, obniżenie koncentracji, wahania nastroju, niższa wydolność organizmu, pogorszenie wyglądu cery. Nic dziwnego zatem, że wiele kobiet szuka sposobów, jak przyspieszyć okres, by zmienić termin wystąpienia menstruacji.

Czy jest to w ogóle możliwe i jakie metody warto wypróbować?

Jak przyspieszyć okres? Najprostszy sposób – środki hormonalne

Teoretycznie najprościej jest, gdy kobieta zażywa doustne środki antykoncepcyjne. Wtedy zmiana terminu miesiączki jest stosunkowo prosta, wystarczy przestać łykać tabletki, by wystąpiło krwawienie. Z kolei jeśli miesiączka ma przyjść później, zaleca się przyjmowanie środków antykoncepcyjnych przez dłuższy czas.

Metoda ta jest niezawodna, sprawdza się właściwie zawsze. Poniższe sposoby niestety nie dają żadnej pewności, jednak praktyka wielu kobiet wskazuje, że mają często wysoką skuteczność.

Jak przyspieszyć okres?

 

Jak przyspieszyć okres? Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel to jedna z najbardziej znanych metod na przyspieszenie miesiączki. Bazuje na prostej reakcji zwiększenia temperatury ciała. W wodzie dochodzi też do rozluźnienia mięśni ciała i do zwiększenia przepływu krwi w macicy. Skutek? Zwiększenie szansy na szybszy wypływ krwi i na szybszą miesiączkę.

W podobny sposób do gorącej kąpieli może zadziałać użycie gorącego termoforu.

Jak przyspieszyć okres? Wysiłek fizyczny

Prostym i często skutecznym sposobem na przyspieszenie okresu są ćwiczenia. Aktywność fizyczna poprawia krążenie i może przyspieszyć wystąpienie menstruacji. Jednak uważaj, nadmiernie obciążający trening może doprowadzić do zatrzymania miesiączkowania.

Inna korzyść z uprawiania sportu? Wysiłek fizyczny zazwyczaj sprawia, że miesiączka jest mniej bolesna i przebiega bez dodatkowych problemów.

Jak przyspieszyć okres? Spotkanie z przyjaciółką

Z obserwacji wielu kobiet wynika, że miesiączki lubią pojawiać się u różnych kobiet w podobnym czasie. Innymi słowy dochodzi jakby do synchronizowania cykli miesiączkowych. Dlatego można doświadczyć wcześniejszego krwawienia, gdy bliska osoba zaczyna miesiączkować. Fakt ten nie ma poważnego oparcia w nauce, niemniej doświadczenie wielu kobiet udowadnia, że coś w tym jest.

Jak przyspieszyć okres? Wino i seks

Bardzo przyjemnym sposobem na przyspieszenie miesiączki jest sięgnięcie po czerwone wino, które ma właściwości relaksujące. By zintensyfikować ten efekt, poleca się również seks, który pozwala uzyskać efekt rozkurczający.

Zioła

Istnieje wiele ziół, które są znane z tego, że mogą przyspieszać miesiączkę. Warto jednak na nie uważać, bo niektóre z nich są dość silne i mogą w znaczący sposób zmieniać poziom hormonów.

Najpopularniejsze to: rumianek, pietruszka, imbir, krwawnik, lawenda, rozmaryn, szałwia.

Aspiryna

Gdy czujesz, że okres jest tuż tuż, ale nie może nadejść, można sięgnąć po aspirynę, która rozrzedza krew i ułatwia jej usunięcie. Nie jest to metoda, którą warto stosować w trakcie miesiączki, bo może doprowadzić do obfitych krwawień. Nie warto też po nią sięgać, jeśli istnieje cień szansy na ciążę. Stosowanie aspiryny w ciąży może prowadzić do groźnych powikłań u płodu.

Co jeść, by przyspieszyć okres?

Dobrym pomysłem na przyspieszenie okresu jest zwrócenie uwagi na spożywane posiłki. Przede wszystkim wskazane jest:

 • zmniejszenie ilości słonych posiłków,
 • zwiększenie ilości karotenu – poprzez sięgnięcie po marchew, dynię, brzoskwinie, dynię,
 • jedzenie dużej ilości czerwonego mięsa, które ma właściwości termogeniczne, co może przyspieszyć okres.

  7 komentarzy

 • żeby pisać

  Nie mogę się zgodzić z tym, że tabletki antykoncepcyjne pomagają opóźnić czy przyśpieszyć okres. Podczas zażywania tabletek nie występuje miesiączka a jedynie krwawienie z odstawienia. Kobieta przyjmuje hormony, które sprawiają że jej ciało zachowuje się jakby było w ciąży. Być może plusem jest to, że krwawienie można regulować i wiedzieć kiedy wystąpi ale nie polecam tej metody. Jest zbyt dużo skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej.

  • dorota

   Masz rację nie jest to typowa miesiączka, ale krwawienie z odstawienia, wiele kobiet jednak utożsamia te dwie rzeczy. No i liczba kobiet stosujących tabletki jest spora…Także warto, moim zdaniem, napisać o tej metodzie

 • Gosia 31

  Witam mam pytanie chodzi mi o miesiączke ostatnia miałam w lutym 16 i do 20 luty i do tej pory nie mam co mam zrobić proszę o rade czekam na wasze komentarze pozdrawiam.

 • Gosia 31

  Witam mam pytanie chodzi mi o miesiączke ostatnia miałam w lutym 15 do 21 luty i do tej pory nie mam co mam zrobić proszę o rade pierwszy raz tak mi sie stało pije herbatę z rumianku i biore gorąca kąpiel i nic czekam za odpowiedź.

 • Gosia2500

  Witam mam pytanie chodzi mi o miesiączke ostatnia miałam w lutym 15 do 21 luty i do tej pory nie mam co mam zrobić proszę o rade pierwszy raz tak mi sie stało pije herbatę z rumianku i biore gorąca kąpiel i nic czekam za odpowiedź.

 • Monika

  Witam serdecznie mam pytanie odnośnie miesiączki. Urodziłam dziecko styczniu tego roku co miesiąc zawsze dostawałam miesiączkę do maja w maju ostani raz ostatałam 18 i do tej pory nie mam. Proszę o odpowiedź bardzo się nie pokoje bo praktycznie co chodzi o stosunki to uważamy nie dochodzi we mnie mąż więc nie wiem jaki to może być powodem braku okresu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>