Główne menu

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Zaczynasz z entuzjazmem. Jesteś pełna zapału. Czasami nawet pragniesz zmienić świat, to jak poczucie misji. Jednak im dłużej i intensywniej wchodzisz w temat, tym bardziej dociera do Ciebie, że to na nic. Rozglądasz się i widzisz, że jesteś sama. Walczysz z wiatrakami, walisz głową w mur, nie widzisz zrozumienia, a tym bardziej  nie dostrzegasz wsparcia. Po co się męczyć? Po co wychylać? Lepiej się wychodzi na czymś innym – na liczeniu godzin w pracy do zakończenia dnia i symulowaniu, że robi się więcej, a tymczasem pracuje się tylko tyle, ile naprawdę trzeba. Nie ma sensu wychodzić przed szereg. Nikt tego nie docenia!

Praca staje się przykrym obowiązkiem. Coraz częściej boli Cię głowa, czujesz się zmęczona fizycznie i psychicznie. Najlepiej niech wszyscy zostawią Cię w spokoju. Jesteś rozdrażniona, najchętniej…rzuciłabyś wszystko w cholerę! P co Ci to? Praca już dawno przestała przynosić satysfakcję.

wypalenie zawodowe

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest reakcją na stres doświadczany w pracy. Objawia się uczuciem wyczerpania fizycznego i psychicznego, brakiem sił, wycofaniem i biernością. Odbiera radość życia i satysfakcję z wykonywanych obowiązków.

Osoby wypalone stają się krytyczne, cyniczne, pesymistyczne. Mają problem z efektywnością w pracy, nie mają siły do podejmowania obowiązków. Są rozdrażnione, łatwo wpadają w złość. Nie mają cierpliwości w stosunku do współpracowników, z niechęcią pracują w grupie. Mają problem z koncentracją, czują się fizycznie wyczerpane. Nie odczuwają satysfakcji związanej z pracą.

Wypalenie zawodowe jest przyczyną przewlekłego stresu, zmęczenia, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi. Powoduje drażliwość, bezsenność, sprzyja wystąpieniu cukrzycy typu 2, zwiększa podatność na wiele chorób.

Skąd się bierze wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe może mieć różne przyczyny.

Najczęściej schemat jest podobny. Na początku pojawia się wielki entuzjazm, zapał, chęć działania. Zaczynamy się mocno angażować, chcemy się wykazać, zrobić coś ważnego. Im bardziej się staramy, tym rośnie ryzyko późniejszych problemów. Coraz częściej zostajemy po godzinach, zabieramy pracę do domu, rezygnujemy z urlopu. Nasz organizm dopomina się o swoje. Długotrwała praca przy wykorzystaniu wszystkich swoich możliwości i brak czasu na regenerujący odpoczynek to prosta droga….do wypalenia.

Czasami wygląda to trochę inaczej. Głównym powodem wypalenia staje się brak kontroli, poczucie beznadziei i bezradności. Wypalenie jest konsekwencją  licznych prób, które nie przyniosły zadowalających efektów. To stan, gdy dochodzi się do wniosku, że po prostu się nie da…

Wypaleniu sprzyja monotonna, nudna praca, brak wyzwań, poczucie niesprawiedliwości, niejasne oczekiwania w pracy i sposoby nagradzania pracowników.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Przede wszystkim przyjrzyj się swojej pracy, przeanalizuj obowiązki zawodowe. Czy wszystkie rzeczywiście należą do Ciebie? Być może będziesz mogła delegować część zadań?

Dobrze zaplanuj dzień. Rozłóż pracę w czasie. Jeśli potrzebujesz wyzwań, pomyśl, w jakim kierunku warto podążać. Może warto rozpocząć kurs językowy? Znaleźć nowe hobby?

Wpisz w grafik czas na odpoczynek, relaks, dla znajomych i rodziny. Traktuj to jak priorytet.

Skup się na tym, by tak zaplanować dzień, żeby wystarczająco długo spać, wiem, to trudne. Warto jednak pewne rzeczy sobie odpuścić.

Zadbaj o siebie – o dobrze zbilansowaną dietę, wystarczające nawodnienie organizmu.

Poszukaj wsparcia. Czasami rozmowa z psychologiem jest niezbędna i potrafi naprawdę sporo zmienić.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>