Główne menu

Jak schudnąć 10 kilogramów po 30?

Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć 10 kilogramów. Dlaczego właśnie tyle? Dziesięć kilogramów daje perspektywę znaczącej zmiany. Nie da się NIE zauważyć zrzucenia aż tylu zbędnych kilogramów. Oczy same się świecą z radości! Efekt wow gwarantowany! Szczuplejsza sylwetka to atrakcyjniejszy wygląd, w przypadku wielu osób możliwość noszenia właściwie każdej odzieży, brak wstydu i skrępowania, nie wspominając już o korzystnym wpływie na zdrowie. Tylko jak schudnąć 10 kilogramów zdrowo i bez efektu jojo i to po 30 urodzinach? Co zrobić, by nie dać się nabrać na modne diety i obietnice szybkich efektów?

Jak schudnąć 10 kilogramów?

Istnieje wiele złotych recept na sukces. Problem w ich iluzoryczności. Na pierwszy rzut oka wyglądają świetnie, ale tak naprawdę to jedna z wielu pułapek, w które można wpaść na drodze do lepszego wyglądu. Co z tego, że metoda może i skuteczna, pozwala schudnąć, skoro tylko na chwilę? W dłuższej perspektywie czasu przynosi więcej kłopotów niż korzyści!

Jak schudnąć 10 kilogramów po 30? Odpowiedzi są trzy i kryją się w słowach:  cierpliwość, konsekwencja i czas. Jeśli chcesz, by było skutecznie i zdrowo, nie ma innej drogi. Każda ścieżka na skróty, każda monotematyczna dieta, „cudowne tabletki” to gwarancja efektu jojo.

Utrata wagi to nie tylko kwestia estetyki. To również mniejsze ryzyko niektórych nowotworów, chorób serca, cukrzycy, udarów mózgu, to lepsze samopoczucie i wyższy poziom energii.

Przeczytaj – jak schudnąć z brzucha. Same ćwiczenia nie wystarczą!

Ile potrzebujesz czasu?

Odchudzanie wymaga czasu. Jeśli chcemy zrzucić 10 kilogramów, potrzebujemy minimum 10 tygodni, czyli średnio dwóch i pół miesiąca. To minimalny czas.

Za zdrowe odchudzanie uważa się bowiem to, które prowadzi do utraty maksymalnie jednego kilograma w jednym tygodniu.

jak schudnąć 10 kilogramów

To musisz wiedzieć, jeśli chcesz schudnąć po 30

Odpowiedź na pytanie, jak schudnąć 10 kilogramów kryje się w wielopoziomowym planie, który warto wziąć sobie do serca. I zacząć go stosować konsekwentnie dzień po dniu, nie załamując się drobnymi porażkami i potknięciami, których trudno uniknąć. Poniżej wymienione zasady być może nie są zaskoczeniem, są powszechnie znane. Rozwiązanie jest jednak proste – przełamać się i zacząć działać, mimo wszystko.

Podstawa to zaangażowanie w zmianę nawyków żywieniowych i postawienie sobie realnego celu – zwiększenie aktywności fizycznej. Twój cel to zdrowe odchudzanie, dzięki któremu utrata wagi będzie trwała.

Te zmiany wprowadź, by schudnąć

 1. Ogranicz, a najlepiej całkiem zrezygnuj z białego cukru, słodyczy i słodkich dań.
 2. Zmniejsz ilość węglowodanów w codziennym jadłospisie. Koniecznie węglowodany proste (biały ryż, biały makaron, pszenny chleb) zamień na złożone (sięgnij po brązowy ryż, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo). Węglowodany proste powodują nagły wzrost cukru we krwi, który magazynowany jest w formie tłuszczu. Podsycają także łaknienie.
 3. W miejscu węglowodanów jedz więcej warzyw. W ten sposób dostarczasz błonnik, który stabilizuje poziom cukru we krwi, zapewnia sytość i oczyszcza układ pokarmowy.
 4. Zwiększ spożycie białka i tłuszczu (jedz chude mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy, awokado, oliwę z oliwek).
 5. Przed każdym posiłkiem pij jedną lub dwie szklanki wody, które zapewnią Ci odpowiednie nawodnienie, sprawią, że w konsekwencji najesz się szybciej. Unikniesz też wzdęć!
 6. Odstaw napoje gazowane, soki i energetyki, które często zawierają mnóstwo cukru i sztucznych słodzików. Z tego samego powodu zrezygnuj z gotowych serków, słodkich jogurtów.
 7. Jedz powoli. Jedno z badań pokazało, że w ten sposób najpewniej spożyjesz nawet o 10% kalorii mniej.
 8. Zrezygnuj ze smażenia i grillowania, wybierz gotowanie (najlepiej na parze).
 9. Ogranicz ilość mąki i skrobi w menu.
 10. Jedz posiłki na małym talerzu.
 11. Jak najczęściej ruszaj się. Absolutne minimum to 30 minutowy spacer 5 razy w tygodniu. Ćwiczenia kardio (chodzenie-maszerowanie, jazda na rowerze, pływanie) wzmacniają serce i płuca, pozwalają w krótkim czasie spalić mnóstwo kalorii. Badania pokazały, że włączenie 40 minutowego wysiłku kardio trzy razy w tygodniu razem z mądrym zbilansowanym menu pozwoliło zmniejszyć w ciągu 6 miesięcy wagę ciała o 9%. Włącz także ćwiczenia siłowe przez 20 minut 3-4 razy w tygodniu.
 12. Dbaj o pozytywne nastawienie!

I to tyle. Udało Ci się schudnąć 10 kilogramów lub więcej? Napisz o swoich doświadczeniach w komentarzu.

Jeśli nic nie pomaga

Jeśli mimo starań, nie chudniesz, koniecznie udaj się do lekarza. Być może problem jest poważniejszy. Koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi, zrób badania hormonalne. Powodzenia!

  4 komentarze

 • Karolina

  A czemu tylko 20 min. ćwiczeń siłowych? Jaki to ma cel?
  Czemu nie ma informacji, że należy stawiać na ćwiczenia siłowe ponieważ poprawiają naszą postawę, wzmacniają stawy i mięśnie, a im więcej mięśni tym większy metabolizm. Nie ma też (istotnych) informacji, że kardio należy wykonywać tylko w określonym przedziale tętna i nie można przeginać z jego (kardio) ilością ponieważ ten rodzaj treningu w dużym stopniu czerpie energię z mięśni a nie z tkanki tłuszczowej.

  • Anna

   Umiarkowany ruch 5 razy w tygodniu po 30 min i 20 min treningu siłowego 2-3 razy w tygodniu to zalecenia WHO dotyczące aktywności ruchowej:)

 • jotka

  Moje odchudzanie po ciąży trwało rok, ale nie było efektu jo-jo, na szczęście. Trzeba być cierpliwym i trochę poczytać, by za szybko nie zniechęcić się 🙂

 • Dorota

  Mam 47 lat,od maja 2018 roku zaczęłam chodzić z kijkami. Na początku było 2-3 razy w tygodniu, potem częściej i dłuższe odcinki. Do tego 4 posiłki dziennie i waga zaczęła spadać. W półtora roku zgubiłam 35 kg i nie ma efektu jojo. Ale cały czas chodzę w miarę systematycznie. Więc jestem szczęśliwa, że się udało. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>