Główne menu

Jak sobie radzić ze stresem?

Stres nazywany jest cichym zabójcą. Im dłużej go odczuwamy i im mamy większy problem, by go zwalczyć, tym gorzej dla nas. Nieprzepracowany kumuluje się w naszym ciele i objawia się napięciem mięśni, przewlekłym bólem, a nawet napadami lęku czy agresji. Zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. Jak sobie radzić ze stresem?

Stres jest dobry, ale…

Stres to wymysł matki natury. Powstał z jakiegoś powodu. Mianowicie po to, aby nas chronić i zmuszać do działania. Przygotowuje ciało do walki lub …. ucieczki. Manifestowany w okresie zagrożenia może ratować życie. Obecnie jednak rzadko jest reakcją na zagrożenie, z którym można szybko sobie poradzić. Częściej towarzyszy nam w sposób ciągły. I zamiast chwilowo zmieniać gospodarkę hormonalną, miesza w niej zbyt mocno, stając się przyczyną wielu problemów.

Intensywny i przewlekły stres jest dla nas zabójczy. Wywołuje choroby psychosomatyczne, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Dodatkowo długotrwały stres mocno obciąża organizm, zwiększa podatność na wystąpienie różnych chorób. Sprawia, że stajemy się nieufni, wycofani, czasami agresywni.

jak sobie radzić ze stresem

Jak sobie radzić ze stresem?

Obecnie jesteśmy narażeni na zwiększony poziom stresu. Wszystko z powodu ogłoszonej pandemii. Nerwową atmosferę wprowadzają codziennie podawane liczby dotyczące zachorowań, lęk wzbudzają komunikaty medialne, a także skutki gospodarcze i społeczne decyzji rządzących.

W naturalny sposób dążymy do kontaktów z innymi ludźmi, żeby w grupie poczuć się lepiej. Jednak jesteśmy zniechęcani do takiej aktywności.

Odbiera się nam również możliwość swobodnej aktywności fizycznej – na basenie, siłowni, które w sezonie jesienno-zimowym pozwalają wielu osobom poradzić sobie ze stresem. Utrudniona jest też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – ze względu na obostrzenia. Wiele ulubionych miejsc, do których chętnie chodziliśmy jest zamkniętych. Nie możemy radzić sobie ze stresem tak, jak do tej pory. To budzi nasz sprzeciw, bunt, i pogłębia trudne emocje.

Wiele osób rezygnuje z podróży, z wiadomych powodów. Teatry, kina, wydarzenia kulturalne – to opcje, które też dla wielu są teraz poza zasięgiem. Innymi słowy, mamy dużo mniej możliwości, by radzić sobie ze stresem na podobnych zasadach jak dawniej.

Nadal jednak możemy:

 • spacerować po lesie,
 • biegać,
 • jeździć na rowerze,
 • ćwiczyć jogę,
 • rozmawiać z przyjaciółmi,
 • znaleźć sobie hobby, któremu będziemy mogli oddawać się w domu, np. czytanie książek, układanie puzzli, może sklejanie modeli, szycie ubrań, itd.
 • słuchać muzyki,
 • bawić się z dziećmi, wykonywać z nimi w domu jesienne prace plastyczne,
 • dbać o zdrowy sen,
 • stosować urozmaiconą dietę.

Dodatkowo warto szczególnie o siebie teraz dbać, ograniczając negatywne bodźce, unikać ciągłego czytania, oglądania przygnębiających komunikatów.

Warto o siebie dbać. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu lub mamy go w niewielkim stopniu. To jednak, jak spojrzymy na rzeczywistość teraz będzie miało ogromny wpływ na to, co się wydarzy w przyszłości.

A Ty, jak sobie radzisz dzisiaj ze stresem?

 

 

  Komentarz ( 1 )

 • jotka

  Coraz trudniej się odstresować w dzisiejszej rzeczywistości, bo jak nie praca, to pandemia, jak nie pandemia to polityka, weekend za krótki, chandra gon chandrę. Ratunek w wyjazdach na łono przyrody i w sztuce…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>