Główne menu

Jak spowolnić powstawanie zmarszczek po 30?

Po 20 roku życia produkcja kolagenu spada o około 1% każdego roku. Na skutek tego skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Spada także aktywność gruczołów łojowych i potencjał regeneracyjny gruczołów potowych, a ponadto zmniejsza się produkcja GAG – odpowiedzialnego za nawilżenie skóry. Starzenie jest nieuniknione. Czy da się jednak spowolnić ten proces?

Liczą się nie tylko geny, ale nawyki

Dotąd sądzono, że za wolniejsze starzenie odpowiedzialne są przede wszystkim geny, czyli coś, na co nie mamy wpływu. Dzisiaj wiemy, że znaczenie spadku genetycznego jest znacznie mniejsze niż myśleliśmy.

Ostatnio na Harvard Medical School przeprowadzono badanie, które dało ciekawą odpowiedź na pytanie o przyczyny starzenia. Dużo istotniejszy niż wpływ genów mają nasze nawyki pielęgnacyjne: przede wszystkim ekspozycja na słońce oraz stopień codziennego nawilżenia skóry.

Jak zatem spowolnić powstawanie zmarszczek po 30?

jak przeciwdziałać zmarszczkom

Chroń przed słońcem przez 365 dni

Podstawa metoda profilaktyki, chroniąca przed przedwczesnym starzeniem, to ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Większość z nas stosuje ochronę słoneczną latem. To błąd. Skórę należy chronić przez 365 dni w roku, używając kremów z filtrami UVA i UVB o wartości minimum 30 SPF.

Po 25 roku życia warto zaprzyjaźnić się z retinolem

Retinol to niezawodny składnik przeciwstarzeniowy, stosowany w kosmetyce z powodzeniem od ponad 30 lat. Dobrze dobrany krem z retinolem nie tylko działa przeciwstarzeniowo, ale również antybakteryjnie. Polecany jest na trądzik dorosłych.

W pierwszych miesiącach stosowania można obserwować u siebie zaczerwienienie, złuszczanie skóry, warto wtedy przestawić się na rzadsze stosowanie kremu z retinolem, co pozwoli skórze przyzwyczaić się do tego składnika.

Nie rób głupich błędów

Zawsze dokładnie zmywaj makijaż przed snem. Dbaj o systematyczne wykonywanie peelingu, stosuj serum (np. z witaminą C, która chroni przed wolnymi rodnikami i wspomaga produkcję kolagenu) i dobrze dobrany krem do skóry na dzień i na noc. Nie zapomnij o kremie pod oczy (lub tłustszym kremie aplikowanym na ten obszar), to właśnie w tym miejscu najwcześniej pojawiają się zmarszczki.

Ponadto zwróć uwagę na pielęgnację skóry szyi i dekoltu, a także dłoni, które najszybciej zdradzają wiek.

Bardzo poważnym błędem mającym destrukcyjny wpływ na stan skóry po 30 jest palenie papierosów. Niestety mocno negatywnie wpływa na skórę, obciąża ją i przyspiesza starzenie.

Dobrze jedz

Stosuj dietę bogatą w antyoksydanty, błonnik i zdrowe kwasy tłuszczowe. Dzięki temu dostarczysz wszystkich niezbędnych składników odżywczych i uchronisz się przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Jedz warzywa, owoce, nasiona, orzechy.

Pij dużo wody, odpowiednie nawilżenie ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Unikaj kawy i mocnej herbaty.

Śpij

Sen może poczekać. Tak nam się wydaje. Niestety to nie do końca prawda. Brak snu ma destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na nasz wygląd. Sprawia, że dochodzi do nadmiernego wydzielania kortyzolu, czego skutkiem jest rozpad kolagenu. Pierwsze oznaki to podpuchnięte oczy, ziemista cera, kolejne – zmarszczki.

By zachować na długo młodość, powinniśmy chodzić wcześnie spać, najpóźniej około 23, kiedy najintensywniej uwalnia się hormon wzrostu, który nie tylko zwiększa masę mięśniową, ale również chroni przed starzeniem skóry. Poprawia krążenie i przepływ krwi do skóry twarzy, co poprawia jej wygląd.

Rozważ wykonanie zabiegów

Dobrą metodą profilaktyczną chroniącą przed szybkim starzeniem są zabiegi w salonie, wykonywane najlepiej jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Po 30 poleca się szczególnie mezoterapię z osoczem lub kwasem hialuronowym i peeling chemiczny.

Bądź szczęśliwa

Nie należy bagatelizować wpływu pozytywnego myślenia. Badania na temat starzenia się skóry potwierdziły, że optymistyczne nastawienie ma wpływ na to, jak się starzejemy.

Dlaczego? Ze względu na kortyzol, hormon stresu, który u osób pozytywnych pozostaje pod większą kontrolą. Dzięki temu nie wpływa tak negatywnie na stan skóry.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>