Główne menu

Jak stosować ostropest plamisty dla zdrowia?

Ostropest plamisty to coraz popularniejszy, choć nadal niedostatecznie doceniany, składnik, który poprawia zdrowie i w naturalny sposób dba o poszczególne komórki oraz układy. Ostatnie wyniki badań sugerują nawet, że chroni przed negatywnym wpływem promieni UV, zatem jeśli nie znacie ostropestu i nie stosowałyście go, koniecznie sięgnijcie po niego teraz. Ma tyle zalet i udowodnionych pozytywnych właściwości, że nie warto ich ignorować!

Ostropest plamisty, czyli co?

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina kwitnąca z rodzaju astrowatych, znana jako oset. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, występuje również naturalnie w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Coraz częściej dostępna nie tylko w internecie i w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w lokalnych sklepach a nawet większych marketach.

ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest znany od wieków. Istnieją źródła, które udowadniają, że korzystano z jego leczniczych właściwości już w starożytnym Rzymie i Grecji. Najczęściej ostropest był stosowany w leczeniu chorób wątroby, śledziony i nerek. To popularny środek do leczenia zapalenia wątroby i marskości spowodowanej spożywaniem alkoholu.

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty otrzymamy w formie nasion, które przed spożyciem warto wrzucić do młynka do kawy. Uzyskany proszek nie ma konkretnego smaku, dlatego można posypywać nim dania, sałatki, kanapki. Bez obaw można używać do 2 łyżeczek dziennie.

Ostropest plamisty chroni przed negatywnym wpływem promieni UVA i UVB

Udowodniły to badania przeprowadzone w 2013 roku – ostropest chroni przed negatywnym wpływem promieni UV, uszkodzeniami naskórka, fotostarzeniem oraz stanowi ciekawą metodę profilaktyczną w walce z nowotworem skóry. Potwierdzono, że ostropest chroni, przyspiesza odbudowę komórek w razie ich uszkodzenia oraz jest w 100% bezpieczny, w żadnym wypadku nie jest toksyczny.

 

Zwolennicy naturalnych metod doceniają ostropest, który stanowi ciekawą alternatywę dla chemicznych kremów chroniących skórę przed wpływem promieni UV.

Ostropest usuwa toksyny z organizmu

Ostropest plamisty wspomaga naturalne zdolności organizmu do usuwania toksyn, pomaga przeprowadzać systematyczne odtruwanie. W jaki sposób? Poprzez podniesienie ilości pewnego enzymu, znanego pod nazwą – glutation. Jednak to nie wszystko zawiera sylimaryny i sylibininy, które pomagają odtruwać i usuwać toksyny. Przeprowadzone badania in vitro i in vivo, które wykazały, że oba związki chronią wątrobę przed stresem oksydacyjnym i zmniejszają ewentualne procesy zapalne.

Substancje te mają również działanie ochronne. Role ochronne sylimaryny i sylibininy sprawiają, że zaleca się ich stosowanie kliniczne u pacjentów z rakiem jako uzupełnienie ustalonych terapii wątroby (Comelli, et. Al., 2007).

Wspomaga zachowanie zdrowia wątroby

Wątroba jest dzisiaj narażona na wiele negatywnych czynników – zaczynając od stresu, poprzez infekcje, alkohol, chemię w żywności, a kończąc na stosowanych lekach, które negatywnie wpływają na ten organ. W niektórych krajach ostropest plamisty jest wpisany na listę leczniczych substancji stosowanych w lekach na wątrobę. Roślinka odtruwa oraz wspomaga regenerację organizmu.

Ekstrakty z ostropestu plamistego są bezpieczne i dobrze tolerowane (Tamayo & Diamond, 2007).

Ostropest plamisty a cukrzyca typu 2

Udowodniono również, że ostropest plamisty wspomaga walkę z cukrzycą. Ułatwia kontrolę cukru we krwi, stosowany systematycznie przynosi bardzo dobre efekty.

Ostropest plamisty zapobiega nowotworom

W ostatnich latach wykazano, że zarówno sylimaryna i sylibinina, zawarte w ostropeście, są również przydatne w leczeniu wielu rodzajów nowotworów, w tym nowotworów gruczołu krokowego, piersi, jajników, jelita grubego, płuc, skóry, a pęcherz (Agarwal, et. Al., 2006). Warto również napisać o tym, że wyciągi z ostropestu są obecnie w trakcie intensywnych badań w terapii eksperymentalnych chemoprewencji, leczenia i łagodzenia skutków ubocznych chemioterapii (Kroll. In., 2007). Dlaczego o tym nie słyszeliśmy? Dlaczego tak mało osób o tym wie?

Zwolennicy naturalnych metod znają odpowiedź. Dlatego, że naturalne leki są tanie i nie da się ich opatentować, dlatego nie mają wielomiliardowego budżetu reklamowego. A Wy co o tym sądzicie?

    3 komentarze

  • Wioleta

    Ja jestem za tym by zioła wróciły znów do łask, tak niewiele o nich teraz się mówi, szukamy cudów w ziarnach, zagranicznych owocach a zapominamy co rośnie na naszych łąkach. A przecież nie są pędzone nawozami, pestycydami i innymi świństwami, rosną gdzie chcą i jak chcą do tego są w czystej postaci a nie jako dodatek , jak np. w kremach 1% a reszta chemia

  • Anita

    Ciekawy to ziółko. Natknęłam się na nie pierwszy raz szukając pomocników w oczyszczaniu organizmów z toksyn. Jak widać ma też inne zalety.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>