Główne menu

Inf. prasowa
Jak szybko uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”? Odpowiadamy

Antykoncepcja awaryjna bazuje najczęściej na dwóch substancjach — hormonie lewonorgestrelu lub octanie uliprystalu. Gdzie kupić tabletki „dzień po” zawierające jeden ze wspomnianych składników? Jak działają tego typu preparaty i czy są bezpieczne dla organizmu? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna ma na celu uchronienie przed niechcianą ciążą. Stosuje się ją po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego (w tym także w wyniku gwałtu) oraz kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły (np. doszło do odklejenia się plastra hormonalnego lub pęknięcia prezerwatywy). To, jak działa tabletka „dzień po”, nie polega wbrew pozorom na wywoływaniu poronienia, lecz na stworzeniu w narządach rodnych kobiety takich warunków, aby do zapłodnienia w ogóle nie doszło. A wszystko dzięki zawartym w pigułkach substancjom, takim jak syntetyczny hormon lewonorgestrel czy octan uliprystalu.

Gdzie kupić tabletki „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce dostępna za okazaniem recepty. Najpierw należy się udać do lekarza dowolnej specjalności, następnie można nabyć lek. Wizyta u lekarza może przebiec standardowo, czyli po stawieniu się osobiście w gabinecie, ale można ją także zrealizować zdalnie, np. przez telefon lub online. Dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza, jest skorzystanie z oferty podmiotu medycznego, który oferuje zdalne konsultacje ze specjalistami, np. TabletkaDzieńPo.pl. Gdzie kupić tabletki „dzień po”? Receptę można zrealizować w dowolnej aptece.

Jak szybko skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?

Jeśli kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych, recepta na antykoncepcję awaryjną może zostać wypisana w ciągu kilku minut. Aby ją uzyskać, wystarczy:

 • odwiedzić stronę internetową wybranego podmiotu medycznego, który realizuje usługi medyczne zdalnie,
 • wypełnić zamieszczony na stronie internetowej formularz dla lekarza,
 • opłacić koszt prywatnej konsultacji z lekarzem,
 • poczekać na kontakt ze strony lekarza.

Jak działa tabletka „dzień po”? Czy jest skuteczna?

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od czasu, jaki minął od odbycia niezabezpieczonego stosunku płciowego do przyjęcia preparatu oraz tego, jak działa tabletka „dzień po” (jaki rodzaj substancji w niej zastosowano). Oto jak prezentuje się skuteczność najpopularniejszych pigułek „dzień po” dostępnych na rynku:

 • Escapelle — tabletkę należy przyjąć najpóźniej w ciągu 72 godzin (3 dni), jej skuteczność wynosi 84%,
 • EllaOne — tabletkę należy przyjąć najpóźniej do 120 godzin (5 dni), jej skuteczność wynosi około 98% (im mniej czasu minęło od niezabezpieczonego stosunku, tym jest ona wyższa).

Warto wiedzieć: skuteczność tabletek „dzień po” może ulec zmniejszeniu, jeśli po przyjęciu preparatu doszło do wystąpienia wymiotów. W takiej sytuacji, aby uchronić się przed niechcianą ciążą, może być konieczne ponowne przyjęcie pigułki.

Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?

Antykoncepcja awaryjna, jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i rzeczywiście w nagłych sytuacjach, a nie rutynowo, jest bezpieczna dla organizmu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy kobieta ma przeciwwskazania do stosowania preparatu. Pigułki „dzień po” nie są zalecane dla kobiet:

 • będących w ciąży,
 • karmiących piersią (chyba że po konsultacji z lekarzem karmienie piersią zostanie na jakiś czas zaprzestane),
 • w wieku przed wystąpieniem pierwszej miesiączki,
 • uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu (nie tylko substancje czynne takie jak lewonorgestrel czy octan uliprystalu, ale także pozostałe składowe leku).

Tabletki „po stosunku” mogą być niebezpieczne także wtedy, gdy u kobiety zdiagnozowano:

 • chorobę jelit, która wpływają negatywnie na wchłanianie leków, np. choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • ciążę pozamaciczną,
 • ciężką astmę, niekontrolowaną pomimo odpowiednio dobranej terapii,
 • zaburzenia czynności wątroby,
 • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
 • zapalenie jajowodów,
 • zdiagnozowany nowotwór hormonozależny.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>