Główne menu

Jak to możliwe, że niektóre kobiety nie wiedzą przez 9 miesięcy, że są w ciąży?

Zawsze mnie zaskakiwały takie historie – kobieta trafia do publicznej toalety z bólem brzucha i wychodzi z niej z przerażoną miną z  noworodkiem w dłoniach i pępowiną zwisającą między nogami. Albo inna sytuacja – dwudziestolatka, która zostaje zawieziona do szpitala z powodu „grypy żołądkowej” i trafia ku zaskoczeniu wszystkich na porodówkę…

Kiedy o tym słyszę, czytam lub zdarzy mi się zobaczyć urywek reality show, uśmiechałam się pod nosem i nie dowierzałam.

Jakim cudem można nie wiedzieć o ciąży? Jak można nie zauważyć rosnącego brzucha, nie poczuć ruchów płodu, zignorować zmienność nastrojów, mdłości, zmiany postawy i tysiące innych objawów towarzyszących przyszłej mamie?

Okazuje się, że historie o kobietach zaskoczonych w 9 miesiącu ciąży są prawdziwe. Można przeżyć całą ciążę i o niej nie wiedzieć. Brzmi to histerycznie, zabawnie, nieprawdopodobnie, ale to prawda.

Jednak, żeby było to możliwe, muszą być spełnione pewne warunki…

Otyłość

Gdy kobieta jest otyła, może nie zauważyć rosnącego brzucha, a tkanka tłuszczowa może znacząco zmniejszać odczuwanie ruchów płodu. Te w delikatniejszej formie mogą być wzięte za ruchy jelit czy problemy gastryczne.

Spokojne dziecko lub inne ułożenie łożyska

Dzieci są różne. Jedne energicznie kopią przez cały okres ciąży, inne są zdecydowanie subtelniejsze.

Są też takie sytuacje, kiedy łożysko zostanie umieszczone w nietypowym miejscu (np. na przedniej ścianie macicy), co działa jak amortyzacja i zmniejsza odczuwanie ruchów płodu.

Brak objawów ciążowych

Nie wszystkie kobiety odczuwają mdłości, zmęczenie, zachcianki.

Zdarza się, że ciąża mija niemal bezobjawowo i niewiele zmienia u przyszłej mamy, która czuje się świetnie i ma mnóstwo energii.

Poza tym niektóre kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą wiele objawów przypisać chorobom, czy przemęczeniu.

Nieregularne miesiączki

Nie każda kobieta ma regularne miesiączki. U niektórych cykl może trwać nawet 50 dni. Niektóre panie mogą cierpieć na choroby jajników, na przykład zespół policystycznych jajników i być przyzwyczajona do tego, że okres może długo nie nadchodzić. Może być również tak, że kobieta zażywa w ciąży hormony, które wykluczają miesiączkę.

Poza tym niekiedy w ciąży występuje plamienie, które kobieta może wziąć za skąpą miesiączkę.

Możesz sądzić, że to menopauza

Zmiany powodowane przez ciążę mogą być utożsamiane z menopauzą – nieregularne miesiączkowanie, zatrzymanie miesiączki, przyrost masy ciała, wahania nastroju. Kobieta, która nie spodziewa się już ciąży, jest dobrze po 40-stce, może tak naprawdę być w ciąży, a objawy kłaść na karb burzy hormonów związanych z przekwitaniem.

Czy jesteś narażona na przedwczesną menopauzę? Przeczytaj.

Masz problemy żołądkowe

Kobiety przyzwyczajone do wrażliwości jelit i kłopotów z żołądkiem spowodowanych różnymi przewlekłymi chorobami, mogą nie zorientować się, że mdłości, bóle brzucha, wzdęcia mogą wiązać się z odmiennym stanem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>