Jak twarda woda wpływa na naszą urodę?
Twarda woda nie tylko utrudnia sprzątanie – pozostawiając trudny do usuwania nalot. Ma również negatywny wpływ na wygląd. Może podrażniać skórę, wysuszać włosy i powodować ich nadmierne wypadanie.
Czy masz twardą wodę?
O obecności twardej wody najczęściej dowiadujemy się poprzez obserwowanie dużej ilości kamienia w czajniku (jeśli nie używamy dodatkowych filtrów). O twardej wodzie alarmują również sprzęty oraz ich krótsza żywotność i większa awaryjność – zapchane wężyki w łazience, uszkodzona pralka, a także nalot w kabinie prysznicowej.
Twarda woda niesie również problemy podczas prania. Sprawia, że używane środki do prania są znacznie mniej efektywne. Trzeba używać ich więcej, a i tak usuwanie plam może być utrudnione. Ponadto wyprane tkaniny nie są tak miłe w dotyku jak mogłyby być, gdyby woda nie była twarda.
Jak twarda woda wpływ na urodę?
Twarda woda utrudnia codzienną pielęgnację. Niestety ma negatywny wpływ na wygląd skóry. Może znacząco wysuszać skórę, pozbawiając ją dobrego filmu znajdującego się na jej powierzchni a zastępując „negatywnym filmem”, który zwiększa ryzyko wystąpienia egzemy. Poza tym twarda woda może źle oddziaływać na skórę tłustą i z problemem trądzikowym. Teoretycznie skóra tłusta mogłaby skorzystać z twardej wody, ale tylko teoretycznie. W praktyce dochodzi do chwilowego uspokojenia się „skóry” a następnie do zdwojonej produkcji łoju i wysypu nowych zmian trądzikowych. Koniec końców cera wygląda gorzej.
Twarda woda działając wysuszająco, przyspiesza starzenie się skóry. Może pogłębiać zmarszczki, uwidaczniać objawy starzenia się skóry. Na jej skutek cera staje się zmęczona, szara i smutna.
Również włosy nie zyskują pod wpływem twardej wody. Dochodzi do ich wysuszenia.
Łuski się otwierają, włosy stają się chropowate, wysuszone, końcówki się rozdwajają.
Twarda woda może sprzyjać wypadaniu włosów, a także zwiększać ryzyko wystąpienia łupieżu. Na jej skutek fryzura staje się matowa i pozbawiona życia.
Twarda woda niestety zmienia także równowagę pH skóry, uwrażliwiając ją na działanie bakterii i innych czynników zewnętrznych. Przez to można niestety na jej skutek nabawić się wysypek, różnego typu podrażnień i zmian. Może także zwiększać ryzyko wystąpienia wyprysków.
Co to oznacza, że woda jest twarda?
Co to znaczy, że woda staje się twarda? Od jakiego poziomu można mówić o twardości wody?
Twarda woda to inaczej woda „bardzo bogata” w naturalne minerały, których jest więcej niż 60 miligramów na każdy litr płynu, poniżej tego poziomu woda jest miękka.
Umiarkowanie twarda woda ma od 61 do 120 mg minerałów na litr. Twarda woda ma ich od 121 do 180 mg na litr, a bardzo twarda woda powyżej 180 mg na litr. Okazuje się, że w Polsce w większości miejsc woda jest twarda lub bardzo twarda.
W takiej wodzie, twardej wodzie znajduje się dużo wapnia, magnezu, żelaza, manganu, czasami baru i strontu. I o ile zewnętrznie na skórę twarda woda może szkodzić, to pita może nieść wiele korzyści.
Dlaczego warto pić twardą wodę?
O ile twarda woda może źle wpływać na skórę, gdy stosujemy ją od zewnątrz, o tyle pita może nieść wiele korzyści. Dzięki wysokiej zawartości minerałów może pozytywnie wpływać na zęby, kości, zdrowie serca, wspomaga działanie układu trawiennego i odpornościowego.
Jak zmiękczyć wodę?
Jeśli twarda woda źle wpływa na naszą skórę, możemy założyć specjalny zmiękczacz wody (wykorzystujący sód – niekorzystny dla osób mających tendencję do wysokiego ciśnienia krwi lub potas – który jest bardziej uniwersalny).
Alternatywnie zamiast dużych stacji zmiękczających, można użyć specjalnych zmiękczaczy zakładanych w kabinie prysznicowej. Oprócz filtrów, dostępne są specjalne słuchawki zastępujące klasyczną słuchawkę. Takie rozwiązanie pozwala ocenić, w którym miejscu chcemy korzystać z miękkiej wody (np. w łazience), a w którym z twardej (na
przykład w kuchni).
Zostaw komentarz