Główne menu

Jak ubierać się w upał? Rozbierać się czy chronić skórę?

Istnieją dwie najczęściej wybierane drogi. Gdy żar leje się z nieba, jedne z nas zrzucają ubrania, odsłaniając jak najwięcej ciała. Wyciągamy naprawdę krótkie spodenki i spódniczki, zakładamy obcisłe topy na cienkich ramiączkach. Druga grupa kobiet sięga po luźną odzież, ale…osłaniającą ciało – długie spódnice, szersze lniane koszule z dłuższymi rękawami. Kto ma rację? Jak naprawdę powinniśmy ubierać się w upał, żeby było nam chłodniej?

jak ubrać się w upał

Jak ubierać się w upał?

 1. Wybieraj lekkie, przewiewne tkaniny, które przepuszczają powietrze – bawełnę, len, zapomnij o sztucznych domieszkach, w których będziesz czuć się jak w szklarni. Nie daj się przekonać, że bluzka z poliestru to dobry pomysł na lato.
 2. Jeśli masz dłuższe włosy, zwiąż je, będzie Ci chłodniej.
 3. Postaw na jasne kolory i luźniejsze kroje – dzięki temu nie będzie Ci tak gorąco. Obcisłe, przylegające do ciała bluzki w ciemnym kolorze zostaw na inną okazję. Wybierz bluzki oversize i luźne sukienki.
 4. Zadbaj o wygodne sandały. Najlepsze będą buty z naturalną wyściółką, ze skóry naturalnej. Wszelkiego typu sztuczne wyściółki, czy gumowe klapki to mało komfortowy wybór na naprawdę gorące dni.
 5. Weź ze sobą lekką czapkę, stylowy kapelusz, chustę, które ochronią głowę i sprawią, że będzie Ci chłodniej.
 6. Nie noś przypadkowych okularów. Zainwestuj w takie, które mają prawdziwe filtry UV.
 7. Jeśli to możliwe, zrezygnuj ze stanika.
 8. Ogranicz ilość biżuterii.
 9. Podczas upału wybierz naprawdę lekki makijaż. Im mniej tym lepiej.

Jak się ubierać w upał? Krótko czy zasłaniać ciało?

Gdy temperatura rośnie wyjątkowo szybko, wielu z nas zrzuca ubrania. Mężczyźni ściągają koszulki w domu i na ulicach. Słusznie?

Oczywiście nie chodzi w tym momencie o aspekt wizualny, tylko o odpowiedź na pytanie, czy gdy rozbieramy się w upał, jest nam chłodniej.

Rozbierać się czy chronić ciało?

Po odpowiedź powinniśmy udać się w rejony, gdzie upał to norma. Czy na Saharze znajdziemy Beduina w krótkich spodenkach i bez koszulki? Absolutnie nie. Ludzie przyzwyczajeni do mocnego słońca, wiedzą, że przede wszystkim należy chronić skórę przed jego działaniem. Dlatego nadmierne rozbieranie się i odsłanianie skóry nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, w której łatwo o poparzenia słoneczne. Lepiej w największe upały ubrać się w jasne, przewiewne ubrania, które zasłaniają przynajmniej najbardziej narażone na działania promieni UV miejsca – np. ramiona niż za mocno eksponować ciało.

  Komentarz ( 1 )

 • Anna

  Dobrze napisane! Koniecznością na taki upał jest tez lekka torba – absolutnie nie plecak, który jeszcze bardziej grzeje i nie torbę skórzaną. Najlepsza jest lekka, bawełniana… i to najlepiej niezbyt obciążona 😀

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>