Jak usunąć grudki na plecach? Trądzik na plecach męczy niejedną z nas
Wydawać by się mogło, że trądzik to problem jedynie nastolatków. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej obserwuje się jego dorosłą formę, która nie mija na przestrzeni lat. Zmiany na skórze lubią pojawiać się nawet do 45 roku życia. Występują w piątej dekadzie życia, kiedy przyspieszeniu podlegają procesy starzenia, a wypryski przyjmowane są ze sporym zaskoczeniem. Co ciekawe mają one nieco inną formę niż u młodszych osób. Przede wszystkim inna jest lokalizacja. U osób po 30 najczęściej występuje trądzik na plecach, ramionach, dekolcie oraz na dolnych obszarach brody. Jak z nim walczyć?
Skąd się bierze trądzik na plecach?
Przyczyny powstawania trądziku na plecach i w innych obszarach ciała są takie same, niezależnie od wieku. Grudki i stany zapalne pojawiają się, ponieważ gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, a naskórek nieprawidłowo się złuszcza. Już te dwa niekorzystne zjawiska wystarczą, by pory skóry zostały zatknięte przez zanieczyszczenia. A to z kolei tworzy idealne warunki do namnażania się bakterii. Następnie rozwija się stan zapalny, powstaje wypukła krostka, która aż kusi, by ją wycisnąć.
Lepiej tego jednak nie robić! W ten sposób bardzo łatwo o rozniesienie stanu zapalnego po skórze. Ponadto wyciskanie pryszczy zwiększa ryzyko powstania nieestetycznych blizn.
Trądzik na plecach – pierwsza pomoc
- Zwróć uwagę, czy dokładnie oczyszczasz skórę pleców – używaj do tego celu specjalistycznych żeli o działaniu dogłębnie oczyszczającym.
- Dbaj o systematyczne złuszczanie skóry.
- Uważaj na gąbki, lepiej ich nie używaj, są siedliskiem bakterii.
- Zwróć uwagę na używany szampon i odżywkę do włosów – często właśnie te kosmetyki, spływając po plecach, podrażniają skórę i sprzyjają niedoskonałościom.
- Zwróć uwagę, czy Twojej skóry nie podrażniają metalowe elementy stanika. Nierzadko to właśnie one są odpowiedzialne za pojedyncze zmiany na skórze pleców.
- Noś odzież z przewiewnych materiałów.
- Po treningu od razu weź prysznic.
- Dodaj do ulubionego żelu pod prysznic olejek z drzewa herbacianego i myj nim plecy.
- Raz w tygodniu nakładaj na skórę pleców maseczkę glinkową (być może potrzebna będzie pomoc drugiej osoby).
- Skuteczne na trądzik na plecy może być picie herbatki z bratka.
- Zwróć uwagę na dietę. Częstą przyczyną zmian na skórze jest „śmieciowe jedzenie”. Odstaw słodkie napoje, słodycze i tłuste produkty.
Co jeśli trądzik na plecach nie znika?
Jeśli mimo zmiany sposoby pielęgnacji trądzik na plecach nie znika, weź pod uwagę inne przyczyny. Zmiany skórne bardzo często spowodowane są przez zaburzenia hormonalne:
- choroby tarczycy,
- zespół policystycznych jajników,
- wynikające z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Jeśli podejrzewasz u siebie problemy hormonalne, niezbędna jest wizyta u dermatologa i endokrynologa. Trądzik na plecach może być również sygnałem źle funkcjonującego układu trawiennego, warto sprawdzić również, czy nie cierpisz na alergie czy nietolerancje pokarmowe.
4 komentarze
Nie borykam się z tym,ale świetny wpis <3
Używam gąbek odkąd pamiętam, żadnych skutków ubocznych, może bakterie nie lubią niebieskiego koloru.
A może nie masz tendencji do zmian na plecach.
Jak sobie przypominam, mój dziadek po powrocie z pracy (maszynista PKP) szorował plecy ciepłą wodą z mydłem nad balią. Następnie hartował je chłodniejszą wodą z dzbanka i energicznie, oburącz tarł, dosyć ostrym w dotyku, lnianym ręcznikiem. Plecy stawały się nie tylko czyste, ale i zaróżowione od żywiej krążącej krwi. O żadnych wypryskach nie było mowy, bo myto się regularnie, a nie od święta. Sebum i pot miały otwarte pory skórne, więc się nie zatykały. Gąbki należy po użyciu wypłukać i wysuszyć . Zasady higieny były znane i praktykowane, choć artykułów na ten temat nie czytywano.