Główne menu

Art. sponsorowany
Jak wybrać buty sportowe dla dziecka?

Stopy dziecka wymagają szczególnego traktowania już od pierwszych chwil życia. Dlaczego? To od ich prawidłowego rozwoju zależy odpowiednie kształtowanie się postawy ciała. Wpływają na ułożenie nóg – od kolan po biodra – oraz całego kręgosłupa. Dbałość o kondycję stóp należy zacząć od wyboru obuwia. Maluszki, które dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki, powinny jak najczęściej chodzić boso. Starszaki natomiast warto zaopatrzyć w buty sportowe, które zapewnią swobodę ruchów i odpowiednie wsparcie. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak najlepiej dopasować rozmiar.

Dobre buty to zdrowie i komfort stóp dziecka

O tym, że obuwie ma wpływ na rozwój stopy dziecka i całego organizmu wiadomo od dawna z licznych badań i obserwacji naukowych. Dowiedziono, że dziecięce nóżki różnią się od dorosłych i, jako że pozostają przez wiele lat w fazie wzrostu, powinny mieć stworzone odpowiednie warunki, aby radzić sobie z naciskiem na podłoże. Tylko wówczas można zapewnić maluchowi właściwe wsparcie i naturalne ułożenie stopy w każdej sytuacji. Zaprocentuje to w przyszłości:

 • prawidłowym chodem,
 • zdrowymi stawami,
 • odpowiednią pracą mięśni,
 • dobrą postawą i prostym kręgosłupem.

Dlatego tak ważne jest dopasowanie typu obuwia do potrzeb dziecka. Dodatkowo dobór wygodnych butów umożliwia nieskrępowaną zabawę i komfort podczas ruchu, którego w codziennych aktywnościach pociechy jest najwięcej.

O czym pamiętać, kupując dziecku buty?

Kluczowymi elementami, o których należy pamiętać w kontekście butów dla malucha, są:

 • dobrze dobrany rozmiar – zapobiegnie przesuwaniu się stopy lub podkurczaniu palców,
 • właściwa amortyzacja – zniweluje wstrząsy i zmniejszy obciążenie stawów i mięśni,
 • waga produktu – umożliwi prawidłowe stawianie kroków.

Z wielu powodów to właśnie sportowe buty polecane są najczęściej dla pociech w różnym wieku. Spełniają wszelkie kryteria, którymi należy kierować się podczas podejmowania decyzji o zakupie obuwia dziecięcego:

 • są elastyczne,
 • wykonuje się je z materiałów oddychających i odprowadzających wilgoć (jak np. buty Skechers),
 • mało ważą,
 • można je idealnie dopasować do stopy dzięki sznurówkom lub rzepom.

Jakie powinny być buty sportowe dla dziecka?

Jak sprawdzić, czy wybrane obuwie sportowe dobrze przysłuży się dziecku i pozytywnie wpłynie na wciąż rozwijającą się stopę? Przede wszystkim warto przed zakupem wykonać kilka testów, aby upewnić się, że but będzie zarówno wygodny, jak i zapewniający odpowiednie wsparcie.

 1. Sprawdź, czy podeszwę da się wyginać. Powinna być elastyczna, ale jednocześnie dawać stabilizację i amortyzować. Dlatego nie może całkowicie poddawać się naciskowi. Obserwuj dziecko podczas kucania, stawania na palcach i siadania na podłodze. Jeśli robi to swobodnie, a buty naturalnie się skręcają wraz z ruchami stopy, to podeszwa jest odpowiednia.
 2. Zwróć uwagę na jakość materiału. Tekstylia oddychające sprawdzą się najlepiej – zagwarantują przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci, co jest szczególnie ważne przy intensywnym wysiłku fizycznym. Tego typu rozwiązania mają np. dziecięce adidasy New Balance.
 3. Zadbaj o prawidłowe dopasowanie buta do stopy dziecka. Dużym ułatwieniem są sznurówki lub rzepy, ale także bardzo istotny jest odpowiednio dobrany rozmiar.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar dziecięcego obuwia?

Podczas mierzenia dziecięcej stopy najważniejsze są jej długość i szerokość – sprawdzane zawsze w najbardziej oddalonych od siebie punktach:

 • między końcem dużego palca a piętą,
 • w najszerszym miejscu (zazwyczaj sklepienie poprzeczne).

Do otrzymanych wartości należy dodać ok. 0,5-1 cm. W ten sposób palce będą miały zapewnioną swobodę ruchów. Jeśli pomiary odbywają się na podstawie obrysu, pamiętaj, że są nieco większe niż sama stopa, zatem nie musisz doliczać dodatkowych centymetrów. Regularnie sprawdzaj, czy buty nie zrobiły się zbyt małe, gdyż dziecięce stopy szybko rosną. Zaczerwienienia na palcach lub po bokach będą pierwszymi sygnałami, że trzeba powtórzyć mierzenie.

Sportowe buty dziecięce – pierwszy krok do świetnej zabawy!

Obuwie sportowe jest najwygodniejszym i najbezpieczniejszym wyborem dla rozwijających się stópek dziecka. Dzięki dobrze dopasowanym adidasom zadbasz o komfort pociechy podczas zabawy i zapewnisz jej odpowiednie wsparcie zdrowego rozwoju. Korzystając z zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych, takich jak butomaniak.pl, w pierwszej kolejności dobierz odpowiedni rozmiar. Pozwól maluchowi wypróbować produkt w domowych warunkach, aby upewnić się, czy odpowiednio układa się na stopie. Teraz już wiesz, jak dokonać właściwego wyboru!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>