Główne menu

Inf. prasowa
Jak wybrać nosidełko dla niemowlaka?

Nosidełko dla niemowlaka jest jednym z ciekawszych wyborów dla każdego rodzica, jednakże to rozwiązanie niesie za sobą również sporo kontrowersji. Nosidełko sprawdzi się w wielu sytuacjach, dzięki czemu rodzic ma wolne obie ręce. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup i o czym trzeba pamiętać?

Zalety nosidełka

Nosidełko dla dziecka to świetny wybór szczególnie podczas wiosennych spacerów. Takie rozwiązanie pozwala rodzicowi poczuć się swobodnie i wygodnie. Dużą zaletą jest także posiadanie obu wolnych rąk, a sam maluch może cieszyć się widokiem z wysokości.

Korzystanie z nosidełka to również sposób na poruszanie się w miejscach, gdzie wózek byłby problematyczny. To głównie piesze wycieczki, ciasne przestrzenie czy schody. Oprócz oczywistych zalet takiego rozwiązania warto także wspomnieć o licznych badaniach.

Wiele mówi się na temat dobroczynnego wpływu nosidełka na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że kontakt skóra w skórę w nosidełku pozwala regulować bicie serca, temperaturę oraz oddech dziecka. Dzięki bliskiemu kontaktowi noworodka z mamą, może ona łatwiej rozpoznać głód u dziecka czy jego zmęczenie. To świetny sposób na pogłębienie więzi.

Jakie nosidełko wybrać?

Oprócz szeregu zalet, korzystanie z nosidełka ma również kilka istotnych wad, o których należy wspomnieć. Nosidełka przeznaczone są co prawda dla niemowlaków, jednak nieco starszych. Muszą one być w stanie już samodzielnie trzymać główkę czy siedzieć. To istotny aspekt przede wszystkim w przypadku miękkich nosidełek.

Decydując się na twardszy model nosidełka należy zwrócić uwagę czy dziecko może swobodnie zginać kręgosłup. W przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na rozwój kręgosłupa i bioder u dziecka.

Dla niemowląt poniżej 7 miesiąca życia zaleca się korzystanie z nosidełek z przodu. Pozwala to w pełni kontrolować dziecko oraz jego pozycję. Jak zostało wspomniane, nosidełka na plecy warto stosować, gdy niemowlę jest w stanie samodzielnie siedzieć.

Karmienie piersią w nosidełku

Pierwszą istotną kwestią jest karmienie dziecka piersią, które jest zdecydowanie możliwe, jednak wymaga to już nieco wprawy. Wiele uzależnione jest także od rodzaju nosidełka. Niektórzy producenci odradzają karmienia w nosidełku.

Na początku należy upewnić się, że dziecko może swobodnie oddychać. Niezbędne jest również dostosowanie wysokości niemowlaka. Pozycja musi pozwalać pocałować dziecko w czoło, jednocześnie bródka nie może dotykać jego klatki piersiowej.

Istotnym elementem jest także poluzowanie uprzęży, a czasami również i pasa biodrowego. Przez cały czas należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka oraz jego dostęp do powietrza.

Nosidełko zimą

Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych należy pamiętać o ochronie dziecka przed przegrzaniem oraz zimnem. Niemowlęta są bardzo wrażliwe na działanie ekstremalnych temperatur.

W przypadku pory zimowej znacznie lepszym wyborem będzie ubranie dziecka „na cebulkę”, niż w niewygodny kombinezon, który może uniemożliwić korzystanie z nosidełka. Nie można przy tym pominąć także główki czy nóżek dziecka, które również są wrażliwe na działanie zimna.

Nosidełko latem

W porze letniej mamy do czynienia ze zbyt wysokimi temperaturami. Pamiętać należy, że nosidełko też stanowi pewną formę warstwy. Należy przede wszystkim zmniejszyć ilość ubrań na dziecku.

Wybór nosidełka z siateczką będzie świetnym wyborem w trakcie trwania lata. Kolejnym z ważniejszych elementów jest dbanie o nawodnienie niemowlaka. Istotne jest także w trakcie spaceru regularne przebywanie w cieniu.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>