Główne menu

Inf. prasowa
Jak wybrać psychoterapeutę?

Psychoterapeuta to osoba zajmująca się prowadzeniem terapii oraz rozwiązywaniem różnych problemów psychologicznych swoich klientów. Podejmując decyzję o wyborze psychoterapeuty, warto zwrócić uwagę na jego kwalifikacje, doświadczenie, nurt pracy, a także osobiste preferencje. Podpowiadamy, kim jest psychoterapeuta i w jaki sposób go wybrać.

Inf.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która spełniła konkretne wymogi formalne, ukończyła odpowiedni kurs, a także zdobyła doświadczenie w zakresie prowadzenia procesu terapii. Psychoterapeutami najczęściej są osoby po studiach psychologicznych, psychiatrycznych, a czasami także pedagogicznych. Warto zaznaczyć, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, ponieważ do wykonywania tego drugiego zawodu potrzebne jest ukończenie szkoły psychoterapii, trwającej minimum 4 lata. Dodatkowo psychoterapeuta musi przejść własną terapię oraz superwizję – dopiero wtedy staje się pełnoprawnym specjalistą. Psychoterapeuci w swojej pracy zajmują się rozwiązywaniem różnego rodzaju problemów psychologicznych, osobowościowych, relacyjnych. Dobrze wiedzieć o tym, że psychoterapeuci najczęściej specjalizują się w konkretnych dziedzinach i prowadzą terapię z danego nurtu (na przykład poznawczo-behawioralnego, psychoanalitycznego, systemowego).

Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?

Poszukując dla siebie odpowiedniego psychoterapeuty, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego kwalifikacje. Dobrze sprawdzić, jaką szkołę psychoterapii ukończyła dana osoba, jakie ma wykształcenie wyższe oraz doświadczenie. To jednak nie wszystko, ponieważ poza formalnymi kwalifikacjami, spore znaczenie ma także wiedza psychoterapeuty, specjalizacja, nurt, w którym pracuje. W niektórych poradniach, na przykład w PsychoCare, można skorzystać z bezpłatnych konsultacji, podczas których specjaliści pomagają w doborze psychoterapeuty. Całą ofertę można znaleźć na stronie: https://cplwowska.pl/psychoterapia-online/

Na co dokładnie zwrócić uwagę podczas wyboru psychoterapeuty?

Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, przy wyborze psychoterapeuty, należą:

  • Kwalifikacje psychoterapeuty – najlepiej, jeśli osoba ta ukończyła studia psychologiczne lub psychiatryczne, a następnie ukończyła odpowiednie szkolenie i zdobyła certyfikat z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • Nurt, w którym pracuje psychoterapeuta – ten nurt musi odpowiadać indywidualnym potrzebom, dlatego przed podjęciem terapii warto poczytać trochę na ten temat.
  • Forma kontaktu – można zdecydować się na terapię w formie stacjonarnej lub online, tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości.
  • Relacje z psychoterapeutą – można to ocenić dopiero po podjęciu terapii, jednak w sytuacji, gdy dana osoba nie będzie odpowiadała klientowi, dobrze to zakomunikować i poszukać kogoś innego. W końcu terapia ma służyć osobie z zaburzeniami, a nie terapeucie.

Ogromne znaczenie psychoterapeuty w procesie leczenia

Dotychczasowo przeprowadzone badania wykazały, że w sytuacji, gdy terapeuta i klient wykazywali podobne rozumienie problemów, nawiązali zdrową relację i wyznaczyli konkretne cele, terapia kończyła się powodzeniem i rozwiązaniem problemów pacjenta. Oznacza to, że tylko dobrze dobrany psychoterapeuta jest w stanie pomóc w trudnych sytuacjach życiowych. Cały proces psychoterapeutyczny powinien charakteryzować się zaangażowaniem obu stron, zrozumieniem i wspólnym dążeniem do celu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>