Jak wykryć endometriozę?
Diagnostyka endometriozy jest skomplikowana. Większość lekarzy ma problem, by stwierdzić nieprawidłowości, dlatego w praktyce często endometrioza wykrywana jest przypadkiem. Bywa też tak, że kobieta musi mierzyć się z trudnymi symptomami przez lata, bez szansy na szybkie rozpoznanie. Chodzi od lekarza do lekarza i nic. Statystyki pokazują, że endometriozę stwierdza się średnio po 7 do 12 latach od wystąpienia pierwszych objawów. Tymczasem diagnoza wiele ułatwia – pozwala często zapomnieć o
bolesnych miesiączkach, bólu podczas współżycia, pozbyć się wzdęć, zaparć, krwawień między miesiączkami, a także poznać przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Jak wykryć endometriozę?
Nawet 50% kobiet, które mają problem z zajściem w ciąże jest chorych na endometriozę.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza zazwyczaj diagnozowana jest u kobiet miesiączkujących. Może być jednak stwierdzona już po menopauzie lub u dziewczynek przed wejściem w okres dojrzewania. Dotyczy co 10. kobiety.
Charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej macicy poza jej obszarem. Na skutek endometriozy występuje stan zapalny, pojawiają się krwawienia, guzki, obrzęki, blizny i zrosty.
Lekarze zauważają, że endometrioza spełnia kryteria podobne do nowotworów. Leczenie nie jest w pełni satysfakcjonujące i pojawiają się nawroty. Niestety nie jest znana przyczyna wystąpienia choroby. Wiadomo jednak, że pewne znaczenie mają predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe.
Dlaczego tak trudno wykryć endometriozę?
Endometrioza nie musi dawać dużych zmian w obrazie USG, a przy tym może powodować spore problemy. Czasami już nieznaczne ogniska i to często występujące poza jamą macicy mogą być źródłem zdrowotnych zawirowań.
Niestety lekarze często nie są w stanie dostrzec mniejszych nieprawidłowości. Zmiany potrafią być drobne i ukryte, a te trudno namierzyć. Poza tym mogą występować nie w macicy, ale na przykład w płucach i wtedy chora osoba pluje krwią (co jest objawem choroby, a rzadko kojarzone jest z endometriozą).
Warto dodać, że niektóre kobiety mają nietypowe objawy, nie ginekologicznie, stąd przez lata chodzą od lekarza do lekarza, nawet bez szansy zbliżenia się do prawidłowej diagnozy.
Jak wykryć endometriozę?
Podstawa to kontakt z doświadczonym lekarzem. Wizytę powinien rozpocząć szczegółowy wywiad, nie minutowy, ale naprawdę dokładny.
Następnie bardzo ważne jest dokładne badanie, które wymaga użycia sprzętu, który pozwoli na obejrzenie tylnego i przedniego sklepienia pochwy. Niestety badanie może być bolesne. Lekarze wykonują także badanie USG oraz rezonans.
Niektórzy specjaliści zlecają wykonanie markera nowotworowego CA -125, wysoka wartość może wskazywać na endometriozę (chociaż typowa jest również dla innych chorób). Endometriozy nie wykryjemy podczas badania krwi ani badania moczu.
Jak leczy się endometriozę?
Leczenie endometriozy nie jest niestety proste. Stosuje się leki hormonalne, które blokują rozwój zmian. Jednak nie są w stanie ich usunąć w pełni.
Do usuwania endometriozy niezbędny w praktyce staje się zabieg chirurgiczny, który nie zawsze jest możliwy, a przeważnie i tak nie jest łatwy (w zależności od umiejscowienia zmiany). Celem podczas laparoskopii jest usunięcie wszystkich występujących zmian, by maksymalnie spowolnić czas wystąpienia nawrotu choroby.
Zazwyczaj operacje należy powtarzać. Nie brakuje kobiet po kilkunastu zabiegach usuwania zmian typowych dla endometriozy.
Coraz częściej mówi się o znaczeniu diety w przebiegu endometriozy. Chodzi o to, by stosować taki jadłospis, który działa wyciszająco, wzmacnia układ immunologiczny, ogranicza czynniki prozapalne. Należy jeść dużo warzyw, produktów bogatych w kwasy omega 3, wyrzucić z jadłospisu żywność wysoko przetworzoną oraz bogatą w cukier.
Ważne jest, by jeść sezonowo i lokalnie, sięgając po produkty bogate w witaminy i mikroelementy.
Komentarz ( 1 )
Dobrze, że się o tym mówi coraz więcej, bo dzięki temu wiele kobiet, które dotychczas cierpiały w ukryciu, często bez diagnozy, teraz odważnie sięga po pomoc.