Główne menu

Jak zagęścić włosy? Czyli kilka słów o pielęgnacji cienkich i delikatnych włosów

Gęste i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet.  Niestety wraz z wiekiem stan fryzur często ulega pogorszeniu. Włosy stają się rzadkie i delikatne, pozbawione objętości. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jak zagęścić włosy?

Utrata gęstości: dwa stadia przypadku

W najlepszej sytuacji są osoby, które były posiadaczkami gęstych i lśniących włosów. Jeśli na skutek działania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych nie doszło u nich do uszkodzenia cebulek, proces powrotu do dobrej kondycji fryzury jest obiecujący.Wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na wyrośnięcie nowych włosów i zagęszczenie fryzury.

W nieco gorszej sytuacji są te kobiety, które od zawsze mierzyły się ze słabymi i łamliwymi włosami i problemy z wypadanie włosów ma u nich charakter dziedziczny. Innymi słowy dotyczy siostry, czy matki, a proces osłabienia kondycji włosów na pewnym etapie życia obserwuje się z pokolenia na pokolenie.

Oczywiście tendencja do wypadania włosów to jeszcze nie koniec świata, a genetyka nie musi być naszym wrogiem.  I w tym wypadku można sporo zadziałać. Choć trzeba uzbroić się w cierpliwość, unikając postawy nastawionej na natychmiastowe efekty, bo tych nie uzyskamy od razu.

 

Jak zagęścić włosy? Skup się na cebulkach

By poprawić gęstość fryzury, należy skupić się w pierwszej kolejności na cebulkach. To właśnie odpowiednie pielęgnowanie skóry głowy ma tu największe znaczenie. Powody są dwa: w ten sposób można zatrzymać nadmierne wypadanie włosów. Po drugie: zmotywować do odrastania nowych włosów, tak zwanych baby hair.

Pierwszych efektów terapii nie zauważymy niestety od razu. Trzeba na nie czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. I być szalenie konsekwentną, a jednocześnie wierną raz obranej drodze. Ciągłe zmieniane stosowanych środków i preparatów leczniczych co najwyżej może przynieść więcej szkód niż pożytku. Ocena działania jakiegokolwiek preparatu wymaga czasu, co najmniej dwóch-trzech miesięcy.

O poprawę kondycji włosów trzeba dbać codziennie i nie robić sobie przerw w tym zakresie.

Jak zwiększyć objętość włosów?

Przy osłabieniu włosów niektórzy lekarze zalecają suplementację. W preparatach wspomagających wzrost włosów znajdują się najczęściej: witaminy z grupy B, żelazo, cynk i inne mikroelementy, a także aminokwasy budujące włosy metionina i cystyna. Dobre efekty przynosi również włączenie biotyny, witaminy z grupy B, zwanej również witaminą H, której niedobór często odpowiada za występowania chorób skóry – łojotok, łuszczycę oraz wypadanie włosów. Poleca się również picie herbaty z pokrzywy i herbaty krzemionkowej.

Często stosowane są ponadto wcierki, czyli skoncentrowane odżywki nakładane bezpośrednio na skórę głowy. By uzyskać maksymalne efekty działania tego typu preparatów, trzeba pamiętać o systematycznym oczyszczaniu skóry głowy i jej złuszczaniu, a ponadto aplikowaniu produktu w połączeniu z delikatnym masażem, który poprawi jego wchłanianie. Należy stosować się ściśle do instrukcji na opakowaniu tego typu produktów. Jeśli skóra głowy jest wrażliwa, lepiej unikać preparatów zawierających duże stężenia alkoholu. Po jakie ampułki warto sięgnąć? Dobre opinie mają wcierki Joanny Rzepy, Jantar, z wody brzozowej i z wyciągiem z placenty.

Kolejny krok, to jeśli to możliwe, zrezygnowanie z mocnych farb do włosów, prostownicy i inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, które niestety nie wpływają korzystnie na kondycję włosów.

Jak zwiększyć objętość włosów? W przypadku łysienia typu męskiego, łysienia rozlanego kobiet i łysienia związanego ze starzeniem dobre efekty przynosi leczenie farmakologiczne.  Najczęściej stosowaną substancją leczniczą wykorzystywaną w wielu lekach i dostępną pod różnymi nazwami jest minoksydyl, który stosowano kiedyś w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Okazało się, że jego skutkiem ubocznym był wzrost owłosienia.

Preparaty z minoksydylem w niższych stężeniach otrzymamy w aptekach bez recepty. W wyższych stężeniach tylko na receptę.  Są bardzo skuteczne. Warunkiem ich stosowania jest systematyczność – nanoszenie na skórę głowy dwa razy dziennie. Trzeba przy tym pamiętać, że lek będzie działał dopóki będzie stosowany. Po jego odstawieniu włosy ponownie zaczną wypadać.

Jak zagęścić włosy?

U kobiet cierpiących na łysienie androgenowe i łysienie rozlane związane z wiekiem stosuje się również leczenie hormonalne. Zazwyczaj po stabilizacji  sytuacji dochodzi do zatrzymania wypadania włosów i odbudowy fryzury. W okresie menopauzy kondycję włosów ratuje również hormonalna terapia zastępcza, w postaci pigułek lub plastrów.

Czasami u kobiet stosuje się również leki estrogenowe w postaci wcierek nakładanych bezpośrednio na skórę głowy. Leki tego typu wykonywane są na zamówienie na receptę w aptece.

W aptece bez recepty dostępne są wcierki i kosmoceutyki, które mają poprawić kondycję włosów. Zwykle stosuje się je w przypadku przejściowych problemów z wypadaniem włosów oraz na wypadanie włosów spowodowane wiekiem. Najczęściej w tym kontekście wymienia się aminexil, który działa przeciwzapalnie i poprawia ukrwienie skóry głowy.

W gabinecie u dermatologa można skorzystać z mezoterapii, metody polegającej na podawaniu środków leczniczych bezpośrednio w leczoną okolicę, czyli w skórę głowy. Za pośrednictwem mezoterapii można podać leki hamujące wypadanie włosów oraz środki witaminowe, działające odżywczo na włosy. Nowe środki bazują na syntetycznych peptydach, które stymulują komórki macierzyste włosów i podziały komórkowe w cebulkach włosów.  Dermatolog może zaproponować również kurację polegającą na stosowaniu specjalnych lamp naświetlających skórę głowy, co pozwala uzyskać efekt szybszego wzrostu włosów.

Jak zagęścić włosy? Doraźnie można sięgnąć po produkty do stylizacji, które poprawiają gęstość włosów, na przykład pudry powiększające objętość włosów czy suche szampony powiększające objętość włosów. Sprawdza się również suszenie włosów suszarką (najlepiej z funkcją jonizacji) w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, głową w dół. Można również przetestować opcję nakładania gumki do włosów na noc na samym czubku głowy, w taki sposób, by z przodu włosy były luźne, niezbyt ściągnięte. Inna metoda, to upinanie przednich partii włosów w przeciwny sposób niż później je układamy. Dobra rada dotyczy stosowania na przemian trzech różnych szamponów, co znacznie ułatwia pielęgnację włosów.

    14 komentarzy

  • napiecyku

    Moja mama ma ogromny problem z włosami. Odkąd pamiętam są cienkie, rzadkie i wypadają. Przerabiała już chyba wszystko, ale mimo to wydrukuję jej Twój wpis 🙂

  • Ala

    bardzo cenne rady, temat znam aż za dobrze… ale o wielu rzeczach nie wiedziałam

  • Martik

    aaa…cos dla mnie

  • Megly

    Suplementacja, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja to podstawa.
    Naprawdę warto, bo włosy odpłacają się pięknym wyglądem.
    Pozdrawiam 🙂 Udanego weekendu 🙂

  • Mariola

    ale fajny artykuł. dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam 🙂 super patent z gumka

  • Pieruńskie maszkety

    Ten artykuł jest w sam raz dla mnie, mam słabe i cienkie włosy jednakże ich stan bardzo się poprawił odkąd zaczęłam się lepiej odżywiać i zaopatrzyłam się w kosmetyki naturalne do włosów (jak najmniej chemii w składzie)

  • Mariola

    ale super rady

  • PoradnikTurystycznegoMyślenia

    Mam niestety problem z wypadaniem włosów. Szczególnie zimą. Zazwyczaj robię wtedy kurację Biotebalem, abo Belissą Intense plus wcierką Jantar. Do tego dbam szczególnie o włosy odżywkami ułatwiającymi rozczesywanie, żeby niepotrzebnie nie wyrywać i tak już osłabionych włosów. Na moje włosy działa. 🙂

  • Matka na Szczycie

    U mnie wręcz przeciwny „problem”, mam tak gęste włosy, że suszenie i układanie zajmuje mnóstwo czasu 😉

  • beata

    ja też mam cieniutkie… teraz kupiłam lokówko suszarkę na galerialicznik.pl żeby trochę zwiększyć objętość bo inaczej to już nic nie da się zrobić. Taki już mój urok 😉

  • natalia

    Nie wiem czy już ktoś też ich używa, ale genialne są mikrowłókna hairmax do włosów. dość głośno było o nich nie tak dawno w mediach. W końcu sama się skusiłam, bo chciałam wyraźnie zagęścić i poprawić objętość mojej czuprynki 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>