Jak zapobiegać przeziębieniom? Najnowsze zalecenia
Nikt nie lubi być przeziębiony. Mierzyć się z katarem, cieknącym nosem, czuć piasek pod powiekami, osłabienie.
W świecie, w którym liczy się wydajność, marzymy o tym, by nic nam nie przeszkadzało w codziennych działaniach. Dlatego wszelkie metody zapobiegania chorobom wydają się wskazane i cenne. Szczególnie w kontekście tych najpopularniejszych – przeziębienia i grypy.
Świetnie ukazują to statystyki – szacuje się, że każdego roku 49 000 osób umiera na skutek grypy lub chorób grypopodobnych. Ile osób za ich sprawą ma „wycięty” tydzień z życiorysu? Trudno zliczyć…
Czy można zapobiec przeziębieniom i grypie?
Często myj ręce
Najlepszy sposób, by zapobiec grypie i przeziębieniu to częste mycie rąk. Aż 80% wszystkich chorób przenosi się bowiem przez dłonie, czyli dotyk. Oczywiście są też inne źródła. Bakterie, wirusy mogą przenosić się przez przedmioty – klamki, kran, telefon i wiele innych.
Jednak prosta czynność mycia skóry przy użyciu wody i mydła pozwala pozbyć się z niej większości bakterii. Jest to szczególnie wskazane, gdy domownik choruje – ma katar czy grypę. Wtedy powinniśmy szczególnie dbać o higienę.
Nie dotykaj twarzy
Wirusy mogą wnikać poprzez błony śluzowe – oczy, nos, usta, dlatego dotykanie tych obszarów bez przyczyny może łatwo prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób.
Chroń nos
Dlaczego częściej się przeziębiamy, gdy jest zimno? Naukowcy z Yale University School of Medicine postanowili zbadać ten fenomen i odkryli, że większa częstotliwość chorób w sezonie jesienno-zimowym może mieć związek z niskimi temperaturami i „wychłodzeniem” nosa.
Przeprowadzili eksperymenty na myszach, które dowiodły, że w niższych temperaturach, co prawda wirusy zachowują się podobnie, jednak gorzej funkcjonują nasze bariery ochronne. W niższych temperaturach nasze nosy mają mieć mniejsze zdolności do wykrywania substancji chorobotwórczych i mają gorzej sobie z nimi radzić.
Co polecają badacze? By założyć sobie szalik wokół nosa a w przypadku uprawiania sporu zimą, zainwestować w specjalną maskę neoprenową. Poza tym warto popijać cieple napoje, gdy musimy dłużej oczekiwać na zewnątrz na autobus. Gorąca kawa, herbata lub kakao ogrzewająca okolice nosa mogą zdziałać cuda.
Dbaj o serce
Naukowcy odkryli, że osoby dbające o serce rzadziej chorują, a jeśli im się zdarzy infekcja, trwa ona krócej. Kluczowe znaczenie ma tu dieta – niskokaloryczna, opierająca się na nieprzetworzonej żywności, wysokobłonnikowa, obfitująca w zdrowe tłuszcze, zwłaszcza kwasy omega3. Na co dzień nie powinno w niej brakować dużej ilości świeżych owoców i warzyw.
Używaj chusteczki, gdy kichasz i kaszlesz
Zasłanianie ust dłońmi, gdy kichamy, jest na pewno lepszym wyborem, niż rozprzestrzenianie zarazków bez żadnej bariery ochronnej, jednak wybranie do tego celu dłoni to nie najlepszy pomysł. Przede wszystkim dlatego, że przez ręce bardzo łatwo zarazki dalej się rozprzestrzeniają.
Dlatego najlepiej kichać w chusteczkę i od razu ją wyrzucać. Jeśli zdarzy się nam kichnąć w dłonie, należy od razu udać się do łazienki i umyć dłonie.
3 komentarze
U nas w domu mamy epidemię grypy i…niestety grypa typu A, chodzimy w maseczkach 🙁
Moim zdaniem to jak masz się zarazić to się zarazisz…niestety
Są metody, które zmniejszają ryzyko. I o tym mowa