Jak zasada 80 do 20 może odmienić życie?
Czy wiesz, że dawno temu, bo już ponad 100 lat temu odkryto zasadę 80 do 20, nazwaną zasadą Pareto? Bardzo przewrotną, bo obalającą mit, że 100% pracy daje 100% efektów. Niestety tak nie jest. Zasada ta głosi, że wystarczy 20% nakładów, by uzyskać 80% rezultatu. Innymi słowy większość tego, co robimy na co dzień nie ma większego znaczenia, bo produktywni i innowacyjni jesteśmy tylko w ulotnych chwilach. Dlatego zamiast się przemęczać, należy wybierać mądrze, co naprawdę warto robić, a z pozostałymi rzeczami dać sobie spokój. Tylko jak tę zasadę wykorzystać w praktyce?
Kim był twórca zasady 80 do 20?
Vilfredo Federico Damaso Pareto urodził się w 1848 roku we Włoszech. Historia zapisała tego mężczyznę jako ważnego filozofa i ekonomistę.
Według legendy, pewnego dnia Pareto zauważył, że 20% jego grochu w ogrodzie wytwarza 80% zdrowych strąków grochu.
Ten wniosek sprawił, że Pareto zaczął myśleć szerzej.
Zauważył, że 80% ziemi we Włoszech było własnością 20% populacji. Wysnuł uniwersalną prawdę mówiącą o tym, że 80% wyników zawdzięczamy jedynie 20% codziennej aktywności. Innymi słowy aż w 80% jesteśmy nieproduktywni i zwyczajnie marnujemy czas. Można to ująć też inaczej: istnieje spora nierównowaga między nakładem pracy a efektami.
Zasada Pareto ma zastosowanie tylko w sytuacjach powtarzalnych. Nie należy jej traktować bardzo dosłownie. Chociaż jeśli chcesz, to pozbądź się 80% garderoby, bo zwyczajnie nie jest Ci potrzebna. Możesz zrobić też…miejsce na kolejną odzież, w której również się nie zakochasz, ale żal będzie wyrzucić. 80% czasu i tak spędzisz nosząc 20% odzieży, którą masz.
Oczywiście nie zawsze ten stosunek 80 do 20 jest idealnie taki sam, czasami wynosi 90 do 10, innym razem 70 do 30, ale wnioski są podobne:
- 20% uczniów w klasie zdobywa 80% nagród szkolnych,
- 80% problemów jest spowodowanych przez 20% przyczyn,
- 20% zadań zabiera Ci aż 80% czasu,
- 20% sprzedawców w firmie generuje 80% zysków,
- na co dzień korzystasz w 80% przypadków z 20% rzeczy, które masz,
- mimo że masz 10 świetnych par szpilek, to w 80% przypadków sięgniesz po te same – najwygodniejsze,
- mimo że masz 5 pokoi, spędzasz 80% czasu w jednym z nich,
- mimo że masz mnóstwo stacji w telewizji, oglądasz najwyżej 20% z nich,
- najprawdopodobniej lubisz sporo stron, ale czytasz może najwyżej 20% z nich, oby wśród nich znalazła się Kobietapo30 🙂
- być może masz w smarfonie kilkanaście aplikacji, ale korzystasz jedynie z nielicznych,
- 80% czasu spędzasz z tymi samymi znajomymi, którzy stanowią 20% wszystkich znanych Ci osób lub mniej,
- 20% kierowców powoduje 80% wypadków.
Możesz pracować w czasie wolnym po godzinach, w weekendy, ale pracy ciągle będzie przybywać. Możesz też postawić znak STOP i zacząć mądrze wybierać, co naprawdę musisz zrobić. A w czasie wolnym zadbać o produktywność, wybierając …zasłużony relaks.
Jak wykorzystać zasadę Pareto, by zyskać więcej czasu w życiu osobistym?
Zasada Pareto pozwala uporządkować nawyki i zmienić sposób myślenia. Podkreśla, że zamiast każdego dnia próbować zrobić wszystko, należy ustalić priorytety. Innymi słowy – wybierać mądrze. Resztę rzeczy należy odpuścić lub oddelegować.
Jeśli jesteś wolnym strzelcem, zasada Pareto zakłada skoncentrowanie się na 20% klientów, którzy generują 80% zysku. To jednak nie wszystko… Zasada Pareto zakłada skoncentrowanie się na celu i na działaniu i jednoczesnym zrezygnowaniem z pokusy wiecznego udoskonalania planu, czy szukania nowych dróg na osiągnięcie sukces. Bez czepiania się i szukania dziury w całym, tylko konsekwentne dążenie do celu.
Zasada Pareto pokazuje, że można osiągnąć więcej, wkładając w to mniej wysiłku. Zamiast pracować ciężko, należy pracować mądrze. Prawda, że to świetna wiadomość, zwłaszcza teraz, kiedy większość z nas narzeka na ciągły brak czasu?
4 komentarze
Chyba trochę przerażające te statystyki 🙂
Fakt jest jednak taki, że nie jestesmy wciaz tak samo mocno produktywni 🙂
hej.ciekawe, bardzo ciekawe 😉 chyba o tym nie słyszałam, warto czytać … 😉 pozdrawiam asia
Bardzo to ciekawe i chyba coś w tym jest, tylko jak przekonać pracodawców, by inaczej spojrzeli na swoich pracowników i firmy?
W domu staram sie postępować chyba wedle tej zasady, mało wysiłku, maksimum efektów w krótkim czasie.
ciekawe ciekawe …. 😉 pozdrawiam ciepło asia