Główne menu

Jaka antykoncepcja na wakacje? Ryzyko wpadek rośnie

Wakacje to czas odpoczynku, luzu, beztroski. Nie tylko podczas leżenia na plaży czy w trakcie aktywności w górach, ale również…w sypialni. Dla wielu kobiet to właśnie lato jest czasem eksperymentowania i odkrywania uroków seksu na nowo. To także czas, kiedy nasze nastoletnie dzieci szczególnie często decydują się na swój pierwszy raz, a nasi partnerzy…na zdrady. Stąd tak często pada pytanie, jaka antykoncepcja na wakacje? Co robić, by zadbać o bezpieczeństwo, nie tracąc przy tym przyjemności? I jak w ogóle ugryźć temat?

antykoncepcja na wakacje

Jaka antykoncepcja na wakacje dla dorastającego dziecka?

Temat antykoncepcji, mimo upływu lat, bywa problematyczny. Trudno bowiem znaleźć jedną idealną metodę, która będzie pasować każdej osobie. Sytuacji nie poprawia fakt, że nie ma idealnego sposobu zapobiegania ciąży. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy.

Poza tym w kontekście dopiero startujących w temacie życia intymnego nastolatków i młodych osób problemem jest samo stosowanie metod zapobiegania ciąży. Skuteczność wielu z nich zależy od prawidłowego a nierzadko perfekcyjnego używania metody, a to ma związek z wprawą, której trudno oczekiwać od osoby stojącej przed opcją „robienia tego po raz pierwszy”.

Najczęściej do przygodnego seksu dochodzi na wakacjach. Z dala od domu dzieci i młodzież decyduje się na więcej niż w miejscu zamieszkania. Liczba nieplanowanych ciąż wśród nastolatków nadal jest wysoka. Podobnie jak odsetek chorób wenerycznych.

Oczywiście można pozostać sytuację samej sobie, wierząc, że nasze dziecko samo będzie wystarczająco odpowiedzialne, by zadbać o bezpieczny seks. Można również przeprowadzić rozmowę uświadamiającą, która dla wielu rodziców nadal bywa krępująca. Tymczasem to bardzo istotne, by mówić o seksualności naturalnie i bez skrępowania. Nie wychodzić z pozycji osoby krytykującej, protekcjonalnej i zawstydzającej. Bywa też tak, że co bardziej wyzwolone mamy zabierają córki na wizytę do ginekologa przed wakacjami, pozwalając, by to specjalista omówił temat antykoncepcji. Rozwiązań i scenariuszy jest mnóstwo.

 

Psychologowie nie dają złotych recept. Podkreślają jednak, by niezależnie od podjętej decyzji i sposobu podejścia do seksu dorastających dzieci – nie uciekać od tematu, zapewniając o swoim wsparciu i wykazując się zrozumieniem. To bardzo ważne, jednak nie daje gwarancji, że nastolatek uniknie tak zwanej „wpadki”, bo i dorosłym się one zdarzają. 

Tylko 20% młodych kobiet przyznaje, że rozmawiało o seksualności ze swoimi rodzicami.

Jak antykoncepcja na wakacje?

Temat antykoncepcji w ciągu roku, kiedy prowadzimy ustabilizowany tryb życia jest prostszy. Gdy udajemy się na wakacje, a nasze dni zaczynają wyglądać inaczej niż dotychczas, sytuacja zaczyna się komplikować.

Najczęściej uprawiamy seks latem. Szczególnie chętnie kochamy się podczas urlopu.

Późne kładzenie się spać, dłuższe spanie rano, zmiany stref czasowych mogą utrudniać terminowe przyjmowanie tabletek. Szalone zakrapiane imprezy i wiążące się z tym zwiększone ryzyko wymiotowania, a także niestrawności nierzadko zmniejsza skuteczność terapii antykoncepcyjnej. Upojenie alkoholowe zwiększa także ryzyko, że „zapomnimy” o prezerwatywie podczas przygodnego seksu. Rozluźnienie związane z wakacjami sprzyja spontaniczności i nierzadko nieprzemyślanym decyzjom.

 • aż co czwarta kobieta na wakacjach przeżywa stres wynikający ze stosowania antykoncepcji na wakacjach,
 • co piąta kobieta na wakacjach zapomina przyjąć tabletkę antykoncepcyjną,
 • aż 63% mężczyzn akceptuje wakacyjną zdradę, co ciekawe jednak dopiero wtedy, kiedy ma miejsce co najmniej 100 -200 km od domu,
 • 50% kobiet przyznaje, że dopuściło się zdrady na wakacjach, powodem było zazwyczaj brak zrozumienia w związku, niekoniecznie chęć przygody,
 • aż 85% mężczyzn uznaje, że wakacyjny seks jest przyjemniejszy niż współżycie w innym okresie roku,
 • zmiana metody antykoncepcji w trakcie wakacji to nie zawsze dobry pomysł. Organizm potrzebuje czasu, by przystosować się do działania danej metody. Pierwsze miesiące stosowania nowej metody mogą obfitować w nieprzyjemne skutki uboczne,
 • warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na tak zwaną naturalną antykoncepcję, to zmiana klimatu może znacznie zmienić gospodarkę hormonalną i przesunąć termin owulacji oraz dni płodnych.

Jaka antykoncepcja na wakacje konkretnie?

Wybierając się na wakacje:

 • warto mieć przy sobie prezerwatywy, które działają antykoncepcyjne, jak również zwiększają bezpieczeństwo, chroniąc przed niektórymi chorobami wenerycznymi,
 • receptę na tak zwaną pigułkę dzień po,
 • dodatkowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, jeśli zażywasz je na co dzień. Warto mieć przy sobie więcej pastylek, niż planowo przyjmiesz, na wszelki wypadek w razie ich zgubienia.
 • warto rozważyć zamianę tabletek antykoncepcyjnych na plastry, zastrzyk antykoncepcyjny lub krążek dopochwowy. Obie metody działają dłużej i mogą być lepszą opcją na urlop. O ich ewentualnym zastosowaniu warto zdecydować na 1-2 miesiące przed wyjazdem.

Przeczytaj – raport – Polka wybiera egzotycznego kochanka.

  3 komentarze

 • Małgosia

  Oj to racja, bardzo trudno pamiętać o tabletkach na wakacjach 🙂

  • Lilli88

   Ja swoje córce odkąd zaczęła spotykać się z chłopakiem, kupiłam REKLAMA. Za pomocą którego sprawdza kiedy ma dni płodne. Wie, że seks bez zabezpieczenia podczas owulacji może skończyć się ciążą i wówczas bardziej uważa oraz dba o to by jej chłopak miał prezerwatywę. Tester kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

  • czarna84

   Dla mnie bez różnicy, jesli są tabletki bez robienia przerw, jak na przykład vibin.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>