Główne menu

Jaka wysokość obcasa jest najlepsza?

Zastanawiasz się, jaka wysokość obcasa będzie dla Ciebie najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest proste. Dużo zależy od tego, czy bierzesz pod uwagę kwestie zdrowotne, czy wizualne. Na jaki obcas chcesz sobie pozwolić – w jakim będziesz czuć się odpowiednio dobrze i kluczowa kwestia – ile centymetrów wzrostu pragniesz sobie dodać.

Jaka wysokość obcasa jest najlepsza

Jaki obcas jest najzdrowszy?

Zbyt wysokie obcasy nie są zdrowe. Niestety noszone ciągle i z wielkim zaangażowaniem mają negatywny wpływ na sprawność stopy i na naszą postawę. Mogą wprost deformować nam nogi, mięśnie i kości. Poza tym większość butów na obcasie ma węższy przód, który może sprawiać, że palce będą nam nachodzić na siebie, co może powodować ból i w dłuższej perspektywie zmieniać kształt stopy.

Noszenie obcasów zwiększa również ryzyko uszkodzenia wiązadeł, skręcenie stawu skokowego, wystąpienia haluksów i płaskostopia. Wysokie obcasy zmieniają środek ciężkości. Z pięty przechodzi on na przód i środek stopy.

Optymalna wysokość obcasa, która nie wyrządzi nam krzywdy to podwyższenie rzędu 2,5 do maksymalnie 4 centymetrów.

Ile centymetrów chcesz sobie dodać?

Jaki obcas będzie najlepszy?

Kluczowe jest to, ile masz wzrostu i jak bardzo chcesz wyszczuplić sylwetkę. Obcasy pozwalają wydłużyć nogi i odjąć nieco kilogramów. Sprawiają, że sylwetka jest zgrabniejsza i bardziej kobieca. Nic dziwnego, że wiele z nas wprost uwielbia noszenie obcasów i nie odmawia sobie tej przyjemności na co dzień i od święta.

By naprawdę pięknie wyeksponować nogi potrzeba przynajmniej 5-8 centymetrowej szpilki. Niektóre kobiety decydują się na jeszcze wyższe szpilki, jednak 7-8 centymetrowe szpilki są uważane za najbardziej uniwersalne.

Niższe kobiety częściej decydują się na wysoki obcas. Wyższe nierzadko rezygnują ze szpilek na rzecz wygody. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników.

Obcas w pracy

Jaka wysokość obcasa wpisuje się w dress code w danym miejscu pracy? Okazuje się, że to uzależnione jest od charakteru pracy. Uniwersalną zasadą jest sięganie po średniej wysokości obcasy, które będą klasyczne i dobrze odebrane wszędzie. Przyjmuje się, że obcas wysokości 5-8 centymetrów będzie w pracy w biurze najlepszym wyborem.

A Ty jaką wysokość obcasa wybierasz?

    Komentarz ( 1 )

  • Królowa Karo

    Czytałam kiedyś wywiad z ortopedą, który mówił, że 5-5,5 cm to najlepsza wysokość obcasa. I takie wybieram najczęściej, choć czasem zdarz mi się wskoczyć i w 11 cm 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>